Anasayfa / Güncel Haberler / 15 Temmuz anket sonuçları açıklandı: İşte vatandaşların cemaatlere bakışı

15 Temmuz anket sonuçları açıklandı: İşte vatandaşların cemaatlere bakışı

Optimar Araştırma Şirketi’nin paylaştığı son anketin sonuçlarına göre, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası vatandaşların yüzde 77,3’ü çocuklarını cemaat okuluna göndermek istemiyor.

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’ndan Prof. Hilmi Demir’in paylaştığı veriler, hükümete yakınlığı ile bilinen Optimar Araştırma’ya ait.

Optimar Türkiye’nin Nabzı 15 Temmuz Özel Araştırmasında  FETÖ darbesinin cemaatlere olan etkisini  de ele almış.

EZİCİ ÇOĞUNLUK “GÖNDERMEM” DİYOR

Araştırmaya göre “15 Temmuz darbe girişimi cemaatlere güveniniz/bakışınızı olumsuz etkiledimi?” sorusuna “Hayır etkilemedi, eskiden de güvenmiyordum, şimdi de güvenmiyorum” diyenlerin oranı yüzde 54,6, “Evet etkiledi, artık güven duymuyorum” diyenlerin oranı yüzde 24,5, “Hayır etkilemedi, hala güveniyorum” diyenlerin oranı ise yüzde 8,5 oldu.

a-071.jpg

Yanıt vermeyen ya da fikri olmadığını söyleyenlerin oranı da dikkate değer. Yüzde 12,4’ü bu soruya “Bilmiyorum, yanıt yok, fikrim yok” diye yanıt vermiş.

b-043.jpg

HALEN GÜVENENLER VAR

“Cemaat okullarına çocuğumu gönderirim” diyenle “bu yapılara güvenim devam ediyor” diyenlerin oranı birbirine yakın. Biri 8.5 diğeri ise diğeri yüzde 9,7.

Araştırma sonuçlarını sosyal medya hesabından yorumlayan Prof. Demir, “Türkiye’de dindarlık çok hızlı biçimde bireyselleşiyor. Muhtemelen Z kuşağının yeni üyeleri ile birlikte bu artış yükselecek ve cemaat desteği daha da düşecek.Tabii bunda cemaatlerin maalesef yaşanan travmayı anlayamamasının ve yeni duruma uyum sağlayamamasının da büyük etkisi var” dedi.

 

Çok Okunan Haber

AŞK OLSUN SANA BAŞKAN, AŞK OLSUN

  Hizmette kusur etmeden belediyenin tüm imkânlarını Mersin halkının hizmetine harcadığın için, Su, kanalizasyon, alt …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir