Anasayfa / Güncel Haberler / YEREL BASININ TETİKÇİLERİ…

YEREL BASININ TETİKÇİLERİ…

 

Eskiden demokratlığın, ilericiliğin, halkçılığın kriterleri vardı.

İlkeli duruş, etik değerler, emekçiden yana olmak, üretken ve cesur olmak zordu ama yaşatılıyordu.

Son günlerde ekonomideki çöküş, ahlak ölçülerindeki düşüş, işsizlik, belirsizlik bazı insanları zayıf düşürmüşe benziyor.

Her kesimin de bundan nasibini aldığı görülüyor.

Toplumu aydınlatan, haberdar eden, dördüncü güç olarak görülen basın yerlerde sürünüyor. Hele yerel basın için ne söylesek az gelir.

Kimisi patronunun esiri olmuş, kimisi fiyakalı laflarla ahkâm kesiyor. Kimisi de her ne hikmetse pastanın tümünü eline geçirmiş. Kıytırık sitelerle kurtarıcı rolüne soyunmuşlar.

Utanmadan sıkılmadan kendilerine de gazeteciyim diyorlar!

Son günlerde birbirlerini yerin dibine sokmaya başladılar. Kimisi kıskançlık krizine girmiş, kimisi şantajcılığa soyunmuş, kimisi de bıyık altından gülerek bu cambazların “salaklıklarına” gülüyor.

Bunların dışında birde günlük çıkan gazeteler var. İçlerinde onuruyla, emeğiyle zor koşullarda vatandaşın haber alma hakkını koruyarak kendini de korumaya çalışlar var. Şantajcılık yapmıyor. Haberleri çarpıtmıyorlar.

Biz yıllardır hem radyocu olarak hem de ufuk turunda yazar çizer, konuşuruz. Bir kalemin nereye mesaj verdiğini, manşetinin hedefini, niyetini hemen anlarız. Bunlardan biride günlük çıkan “Haberci Gazetesi” dir. Aslında iyi bir yayıncılık yapılıyordu. Fakat el değiştirdikten sonra bakışı da değişti. Köşe “yazarlarından” biri de Yüksel Ekici’dir. “Şantajcılıkla”, “Gazetecilere, Belediye Başkanlarına saldırarak “Sahibinin sesi” olmaya çabalıyormuş! Hediye diye biri (Soyadını da unuttum) ise anlatmaya gerek yok. Kendisiyle bile barışık olmadığı hep söylenir. Kapağı atmışlar bir yere. Ye kürküm ye!

Aslında kafası bulanık ve karışık olmasa, “eski solculuğunu” sürdürebilir. Ancak kıskançlığının aklının önüne geçtiği havasını ve güvensizliğini yaratıyor!

Edindiğimiz bilgiye göre, Büyükşehir Belediyesi tüm günlük gazetelere eşit davranarak aynı abonelik miktarını veriyormuş. Birinin diğerinden bir tek kuruş fazla almadığı ve adaletli davranıldığı söyleniyor. Bir tek Haberci gazetesi bunu kabul etmiyormuş. Daha çok kendisine pay verilmesini istiyormuş!

Ayrıca Adıyaman’da yayın yapan Mercan TV’nin de sahibi aynı kişiymiş. Mercan TV içinde yüksek miktarda pay almak isteniyormuş.

İşin nereden kaynaklandığı şüphesi doğuyor.

“Gör beni göreyim seni” misali. Ne ilke, ne etik değerler, nede vatandaşın doğru ve sağlıklı bilgi alma hakkı.

Ali Adalıoğlu’nun bugünkü yazısını okuyunca biraz ferahladım. Kıskanç habercilerin, şantajcıların yanında birde dürüstlükle işini yapmaya çalışanlar var diye sevindim. Adalıoğlu’nun yazısı örnek alınmalı. Biraz da olsa kendimi yerel basın adına umutlandırdım.

Adalıoğlu’nun dediği gibi; Büyükşehir Belediye Başkanı ve merkez dört merkez İlçe belediye başkanının bir araya gelmesi alkışlanacak bir durum. Birlikte güzel mesajlar vermeleri, esnafın zor günlerinde arayış içinde olmaları sevindirici bir tablo.

Bu birlikteliği gösteren tablodan rahatsız olan “Besleme” gazeteciler memnun olmayabilir. Ama özlenen tablo bu.

Teşekkürler Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer.

Teşekkürler Mustafa Gültak, Neşet Tarhan, Adsız Afşin Yılmaz ve Abdullah Özyiğit.

Sizleri hep böyle kent için bir arada görmek istiyoruz. Vatandaşta böyle istiyor.

Çapsız gazetecilere çok güvenmeyin. Onlar halkın gündeminden çoktan çıkmışlar. Sizler halkın gündeminde olun yeter. Tabi ki, hizmetlerinizle, dayanışmanızla, birlikte Mersin’e güç vermenizle…

ÖZGÜR KOCAPINAR

 

Çok Okunan Haber

Kıyas Uslu Ramazan bayramını kutladı

Harita Mühendisi Kıyas Uslu Ramazan bayramını kutladı..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir