Anasayfa / Güncel Haberler / VURSANDA DUYMAZ

VURSANDA DUYMAZ

Vurdumduymazlık bir hastalıktır. Sıkıntıların çözümü vurdumduymazlık değildir. Sosyal hayatımızın kalitesini bozan vurdum duymazlık bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın anlayışından beslenir.Bu hastalık sosyal bilinçsizlikten kaynaklanmaktadır.

 

Bazı insanlar dünya yıkılsa, kıyamet kopsa umurlarında olmuyor. Salla dertleri gitsin, hiçbir şeyi takma kafana, sabah işe geç git, amiri kızar mı kızarsa kızsın, işin mi hiç umursama elbet biter, komşun mu umursama, ailenden birisi mi elbet düzelir, borçmuş kimin umurunda, kimseleri sallama gerçekten böyle mi olmak lazım anlamadım gitti…

Anladığı halde anlamamış gibi davranan,umursamaz, aldırmaz, aldırışsız ve duygusuz insanların bu davranışlarına vurdumduymazlık denmez sadece sorumsuzluk denir.Elbette dert etmemek gerek lakin sorumsuzluz birzada çevresini, ailesini ve dostlarını hiç saymaktır.

Vurdumduymazlık toplumumuzu sarmış durumda.Yolda iki kişi kavga ediyor kimse durup ta niye kavga ediyorsunuz demiyor.Kocası sokak ortasında karısını dövüyor ve hatta öldürüyor kimsenin umurunda değil. Komşusunun evine hırsız giriyor o da görüyor hiç tepki göstermeden kapısını kapatıp içeri giriyor. Yolda adam düşüp bayılıyor, hiç kimsenin umurunda değil.

Adam arabaya binmiş kendini pilot zannediyor, yolda bir yaşlıya çarpıyor, hiçbir şey olmamış gibi basıp gidiyor.Adam yolda genç bir bayana omuz atıyor bayan tepki gösterince suratına yumruk atıyor.. Peki etraftakiler ne yapıyor.Onlarda bu olayı hiç görmemiş gibi davranıyor.

Toplumdahırsızlık,yankesicilik,taciz,saygısızlık,kabalık almış başını gidiyor. Hırsızı görür görmezden gelirsen,yankesiciye göz yumarsan,tacizciyi görür yüzünü öbür tarafa çevirirsen,saygısızı uyarmaz,kabalık yapanı ihtar etmez isen elbette bu davranışlar çoğalır.Biz toplum olarak ruhsuz insanlar olduk.

Egoizm; kendini düşünmek, kendi çıkarları uğruna başkasını kullanmak, her menfaati kendine çevirmek anlamlarına gelir. Biz her koyun kendi bacağından asılır anlayışında olamayız.

Eğer böyle ise, bizde ciddi sorunlar var demektir. Çünkü bu anlayış sıranın bize gelmesinin yanında, vahim neticelerle karşılaşmamız anlamına gelir.

Eğer yapılan yanlışlara, akan kanlara çanak tutar mahiyette tavır alıyorsak, o zaman yapılan yanlışlara ortak oluyoruz demektir. Durum bu kadar açıktır. Anladığı halde anlamamış gibi davranan hiçbir şeyi dert etmeyen, hiçbir şeye aldırmayan, duygusuz, anlayışsız insanlar olmak aslında hiçbirşey kazandırmaz bilakis çok şey kaybettirir.

Bence herkes de birazcık da olsa hiçbir şeye aldırmayan, anladığı halde salağa yatan vurdumduymazlık geni var. Oysa vicdanımızı sevgiyle besler davranışlarınızı sevgiyle yaparsak yaşadığımızın farkında oluruz. Sevgiyle kalın.

 

Mustafa MIZRAK Gazeteci /  Yazar

Çok Okunan Haber

KALİTELİ VE ANLAMLI PROJELER İÇİN KATILIMIN GELİŞTİRİLMESİ

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI İLE YEREL YÖNETİMLER ARASINDA KALİTELİ VE ANLAMLI PROJELER İÇİN KATILIMIN GELİŞTİRİLMESİ Ahmet …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir