Anasayfa / Güncel Haberler / VAHAP SEÇER MERSİNDİR

VAHAP SEÇER MERSİNDİR

İbrahim Yalçıner yazdı

 

Mersin çok özel bir kent. Bir yanıyla kadim, bir yanıyla yeni bir kent; bir yanıyla yerleşik, bir yanıyla göçer kültürün etkisi altında. Ta baştan beri Mersin’e herkes her yerden gelmiş.

 

Her etnik yapıdan her inanç sisteminden insanın birleşip kaynaştığı bir yer Mersin.

Türkiye’nin dışa dönük yüzü. Osmanlı’nın son dönemlerinde Tanzimat fermanının getirdiği ticari canlılıkla kuruldu.

 

Liman kenti. Deniz kenti.

Mersin ta baştan beri çok odaklı, çok renkli oldu bu yüzden.

 

Yüreği geniş Mersin’in. Çünkü bağrında Toros yaylalarının serinliğini, Akdeniz’in enginliğini taşıyor.

O nedenle herkese kucak açtı. Herkes bir yerlerden buraya geldi ve Barış, kardeşlik ve huzur içinde yaşadı şimdiye kadar.

 

Vahap Seçer böyle bir kentin belediye başkanı.

Kentin bu özelliğine bağlı olarak canla başla çalışıyor. Kente hizmet ediyor. Çok şey yaptı şimdiye kadar. Yapamadıkları da olmuştur elbette. Eleştirilecek yanı yok mudur? Vardır mutlaka.

 

Hiç kuşkusuz her hizmetin daha iyisi vardır. Her zaman hizmet talebi daha çok, kaynaklar ise sınırlıdır. Bu işin tabiatı böyledir. Hizmetler açısından tatminsizlik her zaman olacaktır. Oluyordur. Bütün bunları anlaşılabilir.

 

Dolaysıyla, Seçer’i bazı çalışmalarından dolayı eleştirebilirsiniz. Ama Seçer’ in Mersin’in barışını, birliğini, kardeşliğini temsil ettiğini inkâr edemezsiniz.

Seçer Mersin’in dengesi ve ruhu şu anda.

 

Çünkü Seçer, insanların siyasi görüşüyle, etnik yapısıyla, inançlarıyla ilgili değil. Onun dünyasında herkese yer var. Herkese, her yere belediyenin hizmetlerini götürüyor.  Mersin’e gerekli olan da bu.  Asıl ihtiyacımız da bu zaten.

 

Gelgelelim kimilerini rahatsız eden tam da bu başarı yolculuğu…

Onun için siyasi varlığını ayrımcılığa ve bölücülüğe borçlu olanlar boş durmuyor.

 

Yapabilecekleri tek şey olan yalana, iftiraya ve provokasyona başvuruyorlar.

 

Hele bir eski belediye başkanının kendisini kast ederek “ilk defa bir Yörük belediye başkanı oldu ama beni çekemediler” demesine ne demeli.

 

Nasıl sorumsuz bir ayrımcılık bu. Yoksa cehalet mi demeliyiz. Ben de Yörük kökenliyim. Yörüklük bir kültür, bir yaşama tarzı. Ama siyaset değil.

Dolaysıyla siyasi tercih nedeni olamaz. Kaldı ki hiç kimseye Yörüklüğü temsil etme hakkı verilmiş değil.

 

Sadece Yörüklük değil, hiçbir etnik ve inançsal kimlik siyasi tercih nedeni olamaz ayrıca. Bütün bunların kültürel olarak bir değeri ve anlamı vardır elbette.

 

Ancak hepimiz vatandaş olarak eşit haklara sahibiz. Bu eşit hakka dayalı olarak herkes kökenine ve geldiği yere bakılmaksızın her yeri yönetebilir. Herkes her yere seçilebilir.

 

Vatandaş olmak böyle bir şeydir. Demokrasiler böyledir. Demokrasilerde liyakat yeterlidir. Hiç kimsenin etnik kimliği, alt kültürü, inancı ve mezhebi onun avantajı ya da dezavantajı olamaz.

 

Cumhuriyetçi olmanın, dahası Milliyetçi olmanın koşulu bu düşünceye inanmak ve ona göre davranmaktır. Aynı ülkenin vatandaşları arasında ayrımcılığı körükleme milliyetçilik olmaz. Olsa olsa ilkel kabilecilik olur. Yazık.

 

Vahap Seçer’e olan rahatsızlık ilkel kabilecilikle kalsa iyi.

Bir büyükşehir belediye meclis üyesi “ belediyeye PKK’lıları doldurdunuz” diyebiliyor, ardından bu yönde bir gizli pankart asılıyor Silifke’de.

Utanmazlığın, iftiranın bu kadarına pes. Çok kötü bir niyet var bu iddialarda.

 

Bu insanlar güvenlik soruşturması olmadan belediyeye kimsenin alınamayacağını bilmezler mi?

Mersin’de Emniyet ve savcılık yok mu? Bu kadar mı ucuz böyle iddialar. Nasıl bir düşmanlık bu.

 

Öte yandan Vahap Seçer yapılmak istenenin farkında.

Asılan pankartla ilgili provokasyona dikkat çekiyor, yetkilileri uyarıyor. Pankart olayı nasıl bir seyir izleyecek göreceğiz.

 

Beyler, bir kent binaların ya da insanların çokluğuyla kent olmuyor. Kenti kent yapan kokusu, dokusu ve ruhudur. Bu kentin ruhu barış, kardeşlik ve huzurdur. Siyasi hırslarınız için bu kardeşliği bozamayacaksınız!

Tam da bu nedenle Vahap Seçer bu kente lazımdır.

 

Çapsız sataşmalara, şov amaçlı tahriklere, hodri meydan kabadayılığına karnı tok, öz güveni yüksek bir Mersin sevdalısıdır Vahap Seçer.

 

Vahap Seçer kendini bu örselenmiş Kent’e adamış, uygulamalarıyla herkesin takdirini kazanmış, çıkarcı küskünlere, menfaat avcılarına cevap verecek durumda zamanı yok diye düşünüyorum. Seçer kararlı bir şekilde yoluna devam ediyor. İşini aksatan kendi idarecilerine taviz vermeyen, üreten, işine sahip çıkan, idareci değil yöneticilik yapabilecek kadrolarıyla vatandaşa hizmet etmeye odaklanmış bir karakter.

 

Haksızlığa tahammülü olmayan, dedikodu kültürüyle oyalananlara takılmayan, çakma muhalefet edenlere kulağını tıkamış, halkına, ayırım yapmadan hizmet götüren bir Belediye Başkanıdır.

 

Çünkü Vahap Seçer Mersin’dir. Mersin Türkiye’dir.

 

Türkiye ise; vatanımız, ruhumuz, sevdamız ve ülkemizdir.

 

İBRAHİM YALÇINER

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

*

 

Çok Okunan Haber

BÜYÜKŞEHİR, YUMUKTEPE HÖYÜĞÜ’NÜN KAZI BAŞKANI ISABELLA CANEVA ONURUNA VEDA ETKİNLİĞİ DÜZENLEDİ

BAŞKAN SEÇER: “YUMUKTEPE’NİN MERSİN’E YARAŞIR BİR ARKEOPARK OLMASI İÇİN KARARLIYIZ” CANEVA: “ÇOK HEYECANLANDIM, ÇOK MUTLUYUM” …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir