Anasayfa / Güncel Haberler / TÜRKİYE’YE KARŞI FİL YÜRÜYÜŞÜ ve ÜLKEMİZİN FİL TEPKİSİ

TÜRKİYE’YE KARŞI FİL YÜRÜYÜŞÜ ve ÜLKEMİZİN FİL TEPKİSİ

 

Yunanistan’ın ABD, Fransa, İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Suudi Arabistan Güney Kıbrıs ve İspanya’dan 100’lerce savaş uçağı helikopter ile Türkiye’ye ye karşı fil yürüyüşü yaparak savaş tatbikatı yapıyorlar.

Önce Filleri ve Fil Yürüyüşünü anlatalım;

Fil, hortumlular takımının filgiller (Elephantidae) familyasını oluşturan memeli bir hayvandır. Asya fili (Elephas maximus) ve Afrika fili (Loxodonta africana) olmak üzere iki türü tanınır; Karada yaşayan en büyük hayvan olan Afrika filinin erkeği 5-6 m boya ve 8.000-10.000 kg ağırlığa ulaşabilir. Uzun ve sivri olan kesici dişlerini nesneleri taşımak, yeri kazmak için kullanırlar. Fildişinin kaynağı olan bu kesici dişler aynı zamanda dövüşürken silah olarak da kullanılır.

Fillerin oluşturduğu aile grupları zaman zaman bir araya gelerek daha büyük topluluklar oluşturabilir. Filler doğal ortamlarında 70 yıl kadar yaşar; Toplu halde yürüyüş yaptıklarında önüne çıkan her şeyi yok ederler. Bu nedenle savaş uçaklarının uçmadan pistte yaptıkları ilerlemeye fil yürüyüşü denir, Bu aslında bir gözdağıdır. Askeri gücünü göstermek isteyenlerin kendilerine düşman yada rakip gördüklerine gözdağı vermek istediklerinde bu yolu seçerler.

Fillerin bir diğer özelliği ayağına bir toplu iğne batırırsanız 17 saniye sonra ayaklarını kaldırırlar. Çünkü o uyarı ayaktan başlayarak o uzun yolu takip ederek beyine ulaşıncaya kadar 17 saniye geçmektedir. Buna da Fil Tepkisi denir

Yunanistan’ın daveti ile Ege ve Doğu Akdeniz’de “İniohos 21” adlı tatbikat 7 ülkenin katılımıyla başlamıştı. İniohos 21 derken  muhtemelen 21 Haziranı yanı Türkiye’nin :NAWTEX ilan ettiği tarihe dikkat çekmek istemişlerdir. Tabi 21 Haziranın bir diğer özelliği 21 Haziran 1919 da Nazilli’den arkalarına bakmadan kaçmalarıdır. İngiliz silahı kurşunu donu çorabını giyerek bugünkü ülkesinde yaşayan nüfusun %50 sinden fazlası Türk olan 1928 mübadelesine kadar sürekli katledilen saldırıya soykırıma uğrayan Türklerden sağ kalanlar ana vatana gelmişlerdir. Özelikle Batı Trakya ve Selanik te nüfusun tamamına yakını Türk iken mübadele ile artık canını kurtarmak isteyen Türkler ana vatana gelmişlerdir.

Türkiye karşıtı askeri ittifaklarını genişletmeye çalışan Yunanistan’ın ABD, Fransa, İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Güney Kıbrıs ve İspanya’dan 100’lerce savaş uçağı helikopter savaş gemisi ve askerlerle Atina’ya 280 km uzaklıktaki Andravida Hava Üssü’ndeki tatbikatı sürüyor.

Önceki gün 100’lerce  uçak ve helikopterle pistte “fil yürüyüşü” gösterisi yapıldı.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’in de tatbikatı izleyeceği  yazıldı çizildi. Bu savaş çığırtkanlarına güç ve moral vermektir.

Türk devleti bu gözdağına karşı çok uyanık olmalıdır. Türk askeri uçakları savaş gemileri helikopterleri ile aynı bölgede bu düşmanca harekete cevap vermelidir. Bu cevap gecikmemelidir. Zira Fil Yürüyüşüne gözdağına Fil Yürüyüşü ile karşılık vermelidir. Bu tepki Fillerin bir diğer özelliği olan geç tepki vermesi yönünü örnek almamalıyız. Türk Milleti Mavi Vatan Ege Ve Doğu Akdeniz’deki haklarını candan savunmalıdırlar. Savunacaktır bunu kararlı olarak tüm dünyaya bildirmelidir.

Yunan halkı şunu bilmelidir ki Türk halkı ile Yunan halkı kardeştir. Osmanlıdan Ayrıldıktan sonra çok zor günler yaşayan yabancı Alman Prusya kökenli krallarla yönetilen iç karışıklıklar kavgalar çatışmalar yaşayan iki defa yabancı devletlerce işgal edilen onlarca defa iflas eşiğine gelen hatta bizzat Almanya Şansölyesi Angela Merkel tarafında krizden çıkmak için adaları Türklere satın dediği iddia edilen Yunanistan’ın ve Yunan halkının geleceği Türk milleti ile kardeş olarak yaşamasındadır. Bölge dışı güçlerin oyunlarına gelmesi sadece Yunan halkına ve Yunanistan’a zarar verir.

Türk dış işleri konu hakkında kamuoyunu bilgilendirmelidir. Bu savaş provasına karşı  Türk ordusunun hazırlıklı olduğunu bildirmelidir. Türk ordusu barışın güvencesi olabilmek için en güçlü hale getirilmelidir. Savaş her zaman bir faciadır. Ancak Biz Türkler için savaş kaçınılmaz olduğu zaman düğün şenlik havasında geçer.

Bize göz dağı vermek isteyenlere de şunu söyleyelim; Birinci dünya savaşında her şeyimizi yitiren bir millet olarak ayağa kalktık. Ülkemizi topraklarımız adalarımız acımasızca yağmaladınız. Ancak artık zaman değişti. Şu anda koşullarda farklı zamanda farklı. Ülkemize Vatanımıza Mavi Vatanımıza Yavru Vatanımıza karşı atılacak her türlü haksız adımı en sert şekilde cevaplayacağımızdan kimsenin şüphesi olması.

Çok Okunan Haber

Kıyas Uslu Ramazan bayramını kutladı

Harita Mühendisi Kıyas Uslu Ramazan bayramını kutladı..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir