Anasayfa / Güncel Haberler / SİNSİ VE YALANCI

SİNSİ VE YALANCI

İnsanları hakir görüp onlarda kusur aramak kötü bir huydur. Fakat şeytan bu kötü huyu hoş gösterir ve yerleştirir. Şeytanın kalbe giriş kapılarından biri de cehalet ve gafletleri veya günahlara dalmaları sebebiyle akılları darlaşan, muhakemeleri kıtlaşan bazı kimseleri, akıllarının almayacağı meseleler üzerinde düşünmeye sevk edip, şüpheye düşürmesidir. İnsanın nefsi, şehvet gibi his ve duyguları da, şeytanın her türlü telkin ve hilelerine karşı alıcı verici durumunda olduklarından, bazen şeytanın ufak bir vesvesesi, insanı hemen tesiri altına almakta ve manevi pek büyük felâket ve zararlar yaratabilmektedir. Bir insanın yaşaması için, ne çok şartların bir arada bulunması lâzımdır.

İblis sinsi ve yalancıdır. İnsanlara daima korku verir. Dostlarımızla aramızı bozar. Bizleri saptırmaya çalışır. Daima yalan vaatlerde bulunarak bizi kuşkulara kuruntulara sürükler. Her insana fakirlik korkusu ve kibir vermeye çalışır ve duygusallık telkin eder. Dumanı kesilmiş zehirli bir alevdir iblis. İnkarcı, bozguncu, tahrik edici bir pisliktir. İblis alev gibi oynak, ateş gibi yakıcı, duman gibi lekeleyicidir. İblis her türlü şerrin kaynağıdır. Şeytan,iyiliğe hiçbir kabiliyeti olmayan, sırf şer işleyen ruhanî bir varlıktır.  İblisin bütün meşguliyet ve gayreti, insanları imandan çıkarmak, günah işletmek ve küfre girmelerine sebep olmaktır. İnsanlığın Allah’a kulluk vazifesini yerine getirmesinde en büyük engel, şeytandır. Aslında şeytanın kendi başına bir gücü yoktur. Fakat yaptığı işler, tahribat, yıkıp bozmak olduğu için, büyük zararlara sebep olmaktadır.

 

Halbuki diğer bütün şartlar mevcut olduğu halde, bir uzvun kesilmesiyle veya birkaç dakika nefes alamamakla o insan ölüme maruz kalmaktadır. Şeytanın da yaptığı ve yaptırdığı bütün işler, hep böyle tahribat cinsinden şeylerdir.Şeytan, insanı yoldan çıkarmak için birçok hileye başvurur. Şehvet ve öfke; bunlar şeytanın insana tesir etme yollarının en büyükleridir. Acelecilik; acele anında insan düşünmeye fırsat bulamaz. Şeytan da bu anda ona vesvese verebilir. Rab Korkusu Bilginin Temelidir. Oysa Ahmaklar Bilgiyi Ve Terbiyeyi Küçümser.

 

Mustafa Mızrak / Gazeteci / Yazar

 

 

 

Çok Okunan Haber

Son Dakika : Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda görev değişimi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda görev değişimi Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan’ın görevden af talebi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir