Anasayfa / Güncel Haberler / ŞİNASİ DEVELİ’NİN KALEMİNDEN- BİZE KALAN ANILAR

ŞİNASİ DEVELİ’NİN KALEMİNDEN- BİZE KALAN ANILAR

 

“Her insanın dünyaya bir geliş sebebi vardır”

 

Dostum, üretken insan Baha Sadık Akıner’in derleyerek hazırladığı ‘Sinasi Develi’nin Kaleminden- Bize Kalan Anılar’ kitabı Mart 2021 tarihinde yayımlandı. 280 sayfalık Ankara Emsal Matbaası çıkışlı kitap, baskı kalitesi ve estetik tasarımı ile göz dolduruyor. Burada hemen değinmeden geçemeyeceğim. Mersin şehrimizde de kaliteli kitap basımları görmek isteriz. Çünkü birçok şair- yazar arkadaşımız kitaplarını Mersin dışında bastırıyorlar.

Kitap, Baha Akıner tarafından bana ulaştırıldı. Duayen gazeteci Oğuz Topaçoğlu’yla beraber üçümüz buluştuk. Güzel sohbetler eşliğinde kitap hakkında bilgiler aldık, anılar tazeledik. Buradan Baha Akıner’e göstermiş olduğu incelikten dolayı teşekkür ederim. Hemen belirtmekte yarar görüyorum. Şehrimizde üretilen eserler bana ulaştığında, tanıtımını yapmaya özen gösteriyorum. Bunu Mersin şehrine borçlu olduğumu düşünüyorum. Ayrıca edebiyat dünyasına küçük bir katkı addediyorum.

Develi’nin kitabı, İçel Sanat Kulübü himayesinde çıkmış. Mersin Büyükşehir Belediyesince düzenlenmesi planlanan ‘Şinasi Develi Kent Ödülü’ toplantısında davetli İçel Sanat Kulübü, orada bulunan başkan Mecit Baskın’ın, bir anı kitabı çıkarma sözü üzerine yayın hazırlıklarına başlanmış. Başkan Baskın, kitabı derleme görevini kulübün danışma kurulu üyesi, sürekli basın kartı sahibi ve Mersin Üniversitesi basın bürosu çalışanı Akıner’e vermiş.

Akıner; dört ay süresince İSK bültenlerinden Şinasi Develi’ye ait 72 yazıyı tek tek derleyerek ve üzerinde editasyon çalışmaları yaparak, yayına hazırlamış. Avukat Şinasi Develi, İçel Sanat Kulübü dergilerine 1993 yılında 19. sayıdan itibaren dahil olmuş. 2018 yılında 99 yaşında 219. sayıda 72. yazısıyla veda etmiş. Eğer sayıların gücüne ve kerametine inanan biriyseniz ki aklıma hemen merhum Cenk Koray’ın ‘19 Mucizesi’ adlı kitabı geldi; Develi de büyük tesadüf eseri benzer bir ilişkide bulunmuş sayılarla.

İSK dergilerinde 1993 yılında ve 19. sayıda başlayan yazıları 2018 yılında 72 yazıyla, 99 yaşında ve 219. sayıyla son bulmuş. Ne tesadüftür ki bültendeki ilk yazısı ‘Atatürk ve Mersin’dir. Şinasi Develi İçel Sanat Kulübü bültenlerinde en çok yazısı çıkan yazar unvanını da elinde bulunduruyor. ‘Bize Kalan Anılar’ kitabının çıkmasında İSK’ya ilaveten Rotary kulüplerinin ve üyesi bulunduğu Mersin Barosu’nun da katkıları var.

Elbette Develi’nin eserleri bu kitaptakiler ile sınırlı değildir. O, yaşamı boyunca çalışmış ve sürekli üretmiş bir yazar, avukat, siyasetçi ve düşünürdür. Develi için sanırım ‘araştırmacı-tarihçi’ sıfatı da gayet yerinde olur çünkü Mersin tarihiyle ilgili birçok konuda referans kabul edilir. Develi; gazete ve dergi yazıları dışında sekiz adet kitaba imza atmış yazarımız.

1920 senesinde Karaman’da bir Osmanlı yurttaşı olarak dünyaya geldi. İlk kimliği Osmanlı’nın son padişahı Vahdettin’in tuğrasını taşıyordu. Çalışkan ve zekiydi. Çalışmaya çocukluğunda erken yaşlarda başladı. 1944 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini derece ile bitirdi. 45 yıl aktif avukatlık yaptı. 1963-1973 yılları arasında Mersin Baro Başkanlığı görevini yürüttü. Ödüllere, plaketlere layık görüldü. Panellere, söyleşilere katıldı. Birçok dernek kurum ve kuruluş üyelikleri yanı sıra Mersin Belediyesi Meclis üyeliği, Belediye Başkan vekilliği ve Belediye Meclis başkan vekilliği görevleri üstlenmiştir.

O bir Mersin sevdalısıdır. Mersin’e sayısız hizmetleri vardır. Belki de bunların en önemlisi İçel adının kaldırılarak, ilimizin Mersin adını almasındaki mücadelesidir. 1987’de çıkardığı ilk kitabı ‘Dünden Bugüne Mersin’ bir referans kitap özelliği taşır ve Mersin’in 1936-1987 yılları arasındaki tarihini kapsar. Şinasi Develi 100 yaşında, 2020 yılında hayatını kaybetti. Mersin dendiğinde hatırlanan ilk isimlerdendir.

Anı kitabı ‘Bize Kalan Anılar’ bir başucu kitabı olmaya şimdiden namzettir. Mersin tarihine ve olaylarına…Mersin ile özdeş isimlere ilgi duyan herkes bu kitabı mutlaka okumalıdır. Hele araştırmacı yazarlık, gazetecilik yapanlara özellikle tavsiye ederim. Kitabın hazırlanışı ve çıkışında emeği geçenlere, Mersin’e sundukları bu değerli hizmetten dolayı teşekkür ediyorum.

Çok Okunan Haber

Kıyas Uslu Ramazan bayramını kutladı

Harita Mühendisi Kıyas Uslu Ramazan bayramını kutladı..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir