Anasayfa / Güncel Haberler / SESLİ İLAÇ

SESLİ İLAÇ

Müzik, tek başına bir eğlence ve sanat formu olarak yaygınlığı yanında, işitsel olanağa sahip her türlü medyanın da ayrılamaz bir parçası haline gelmiştir. Müzik, kavramsız duyumsamalardan oluşur” ve insan zihnini “en derinden ve en farklı şekillerde etkiler. Müziğin temsili ve önermesel bir içeriği olmamasına rağmen, nasıl oluyor da bizim ruh halimizi değiştirebilip, dünyayı kendi renklerine boyayabiliyor düşüncesi uzmanlarca yıllarca araştırılmıştır. Müzik duyguların dilidir. Diğer deyişle, müzik yapısal özellikleriyle duygular arasında bağıntılar oluşturur. Müzik, kendini ifade etme becerisini, yaratıcılık zevkin ve estetik duygusunu geliştirir; ses ve dil gelişimi ile bilişsel gelişim ve soyut düşünmeye katkıda bulunur. Müzik İnsan ruhunun derinliklerinin seslerle hayat bulmasıdır. Müzik herkesin anlayabildiği ve anlayabileceği yegâne dildir.

 

En ilkelinden en gelişmişine kadar bütün toplumlarda müzik yaşamın bir parçasıdır. Sonuçta hangi toplum olursa olsun müziksiz bir yaşam söz konusu değildir. Dinlemek çok sesli bir iştir. Dinlemek önce kişinin iletişimiyle başlar. Zihinle yapılmaz. Zihinle yapıldığında türlü düşünce, girer araya. Dinlediğimizle bizim aramıza set koyar. Müzik dinlerken ne kadar az zihnimiz aktifse o kadar çok beğeniriz o müziği ve sesini beğendiğimizi ifade etmekte çoğunlukla zorlanırız. Bu zihnin bir süreliğine kaybolduğu anın yaşandığı anlamına gelir.

 

Müziğin anımsatıcı etkisi binlerce yıldır biliniyor. İnsanın kendi hayat hikâyesine dair hafızası ve söylence geleneği alanında bu durum kaçınılmazdır. Müzik eşliğinde öğrenilen metinler, konuşma şeklinde değil de şarkı söylenerek öğrenildiğinde daha akılda kalıcı oluyor diyor uzmanlar. Uzmanlar bizleri bilinç dışından etkileyen şeylerin güçlü etkileri olduğuna inanıyor. Yani dolaylı hafıza daha duygusal ve daha dayanıklıdır denebilir bunların ilk sırasını da müzik yer alıyor. Müzik duyguları uyandırır, ama uyandırdığı duygu onun melodisi değildir; sizin için acıklı bir şarkı mutlu bir anıyı, ya da sevinçli bir melodi üzüntüyü çağrıştırabilir. Müziğin bazı yaraların iyileşmesine yardımcı olacağına inanıyor uzmanlar. Sevdiğiniz bir şarkıyı dinlerken kendinizi daha iyi hissedersiniz, rahatlarsınız, hayal kurarsınız, eğlenirsiniz, bazen de geçmişe dalar gidersiniz. Müzik sadece ruhun gıdası değil, aynı zamanda zekâyı da besleyen bir ilaçtır.

Bir insanın çok malı mülkü olsa bile, hayatı bunlara bağlı değildir.” İnsanların size nasıl davranmasını istiyorsanız, siz de onlara öyle davranın.”

Mustafa Mızrak / Gazeteci Yazar

Çok Okunan Haber

CUMHURİYET OKULUM

celalucyildiz@gmail.com   İlkokula İmam uşağı köyünde başladım. Sabah altıda yollara düşerdik. Kırtıl köyünde okul yoktu. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir