Anasayfa / Güncel Haberler / Sekapark’ta Avrupa’nın en büyük film platosu

Sekapark’ta Avrupa’nın en büyük film platosu

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Sekapark’ta kurulan Avrupa’nın en büyük film platosunda incelemelerde bulundu. 22 Ağustos’ta çekimlerine başlanan ‘’Burası Osmanlı-1711/Sır Kanunu’’ dizisinin yönetmen ve oyuncularına başarılar dileyen Başkan Karaosmanoğlu, sette kullanılan Osmanlı yay ve oklarıyla da yakından ilgilendi.

{2}

BURASI OSMANLI-1711/SIR KANUNU

Sekapark’ta çok geniş bir alana kurulan Avrupa’nın en büyük film setinde Osmanlı İmparatorluğu’nun Lale Devri’ni ekranlara yansıtacak olan ‘’Burası Osmanlı-1711/Sır Kanunu’’ dizisinin çekimlerine start verildi. 22 Ağustos’ta ‘’kamera’’ denilen çekimlerin TRT ekranlarında tanıtım fragmanları da dönmeye başladı. Dizide Türk sinemasının önde gelen isimlerinin yanı sıra dizi filmlerin tanınmış simalarının rol alması bekleniyor.

TOPKAPI SARAYI’NDA SİLAH SERGİSİ

Dizinin çekimleri ise Kültür Bakanlığı tarafından yenilenen Topkapı Sarayı’ndaki silah sergisinin açılışıyla aynı tarihlere denk geldi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı gerçekleştirilen Topkapı Sarayı’ndaki ‘’dış hazine-silah seksiyonu’’nda Osmanlı’da padişahların ve yeniçerilerin kullandıkları savaş silahları sergileniyor. Sekapark’ta çekimleri devam eden ‘’Burası Osmanlı-1711/Sır Kanunu’’ dizisinde de dönemin silahları asıllarına uygun olarak imal ediliyor ve çekimlerde kullanılıyor. Dönemin kılıçlarının yanı sıra Osmanlı yay ve okları da dikkat çekiyor.

OSMANLI YAY VE OKLARI DİZİ SETİNDE

Başkan Karaosmanoğlu da, seti ziyareti sırasında Osmanlı yay ve oklarıyla antrenman yapan dizi oyuncularıyla bir araya geldi. Dizide kullanılacak olan Osmanlı yay ve oklarını deneyen oyuncuları dikkatle izleyen Başkan Karaosmanoğlu, yapımcılardan da bilgi aldı. Osmanlı’da yay ve ok yapımına büyük önem verildiğini hatırlatan Başkan Karaosmanoğlu, yeniçerilerin kullandığı okların sette hazırlanan benzerleriyle atış yaptı. Yay ve ok kullanmadaki becerisini de ortaya koyan Başkan Karaosmanoğlu’nun her attığını 12’den vurması dikkat çekti. Başkan Danışmanı Ömer Polat’ın eşlik ettiği Başkan Karaosmanoğlu, setteki incelemelerinin ardından dizinin yönetmeni Ezel Akay, yapımcısı Sami Dündar ve oyunculara başarılar diledi.  

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

Sekoyalar

Sekoyalar…   Sekoyalar dünyanın yaşayan en büyük ağaçlarıdır. Boyu yüz metreyi, çapı oniki metreyi aşabilen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.