Anasayfa / Güncel Haberler / ŞEHRİMİZİN ÇEVRESEL SORUNLARI

ŞEHRİMİZİN ÇEVRESEL SORUNLARI

Mersinin çevresel sorunları ile ilgili olarak Gazeteci Yazar Sayın Mirza Turgut ve birçok Mersin sevdalısı aidiyet duygularıyla sorunları dile getirmekle kalmayıp yayın organlarında defalarca ilgilileri uyardılar. Âmâ ne yazıktır ki kalıcı bir çözüm hala uygulanmış değil.

 

Mersinde artık göçün yoğun getirdiği yükü mevcut sistem kaldıramamakta, plansız-programsız yapılaşmadan dolayı da ciddi sorunlar yaşanmaktadır. Doğal ve kültürel kaynakların kullanımında koruma-kullanma dengesi sarsılmıştır. Bunun sonucunda Mersin’in kent özelinde ve çevresinde çeşitli nitelikte ve boyutta sorunlar oluşmuştur. Güneydoğu, Doğu ve İç Anadolu bölgelerinden ve son yıllarda Suriye’den gelen mülteci göçü daha da hızlanmıştır. Hızlı nüfus artışı, kentsel ve teknik altyapı sunumundaki ve kamu hizmetlerindeki yetersizliklerin yanı sıra, yeterli imarlı arsa üretilemeyişi, kentsel rantların yüksek olması, imar hakları üzerindeki baskıyı arttırmış, şehri plansız büyümeye zorlamıştır.

Şehrin, nüfus ve mekânsal açıdan göstermiş olduğu bu gelişmeler sonucu birçok çevresel sorun oluşmuştur. İlimizin özellikle batı kesiminde var olan turistik yapılaşmanın yanında Mersin Adana karayolu üzerinde düzensiz bir sanayileşme halen devam etmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi sanayi ve teknolojide yaşanan gelişmeler sadece insan hayatını kolaylaştırmakla kalmamış, insanın doğa üzerindeki gücünü artırarak bir dizi çevre problemini de beraberinde getirmiştir. Mersin İli iç turizmin yarattığı bir konut problemiyle karşı karşıyadır. Düzensiz yapılaşmanın en önemli etkenlerinden biri olan konutlar, özellikle yazın insanların tatillerini geçirmek için aldıkları ve yılın birçok ayı boş kalan konutlardır. Bu da İlin batı kesiminde düzensiz ve alt yapısız bir yapılanmaya yol açmış ve on yıl öncesine kadar var olan geniş narenciye bahçeleri görüntüsü yerini büyük beton bloklara bırakmıştır. Diğer taraftan son birkaç yıldır yapılaşma şehrin kuzeyine kaymış ve burada bulunan verimli tarlalar, bahçeler getirim uğruna yok edilmiştir.

 

Kentte doğru planlamanın yapılamamış olmasından kaynaklı şehir içindeki mevcut ulaşım yolları ihtiyacı karşılayamayacak duruma gelmiş, tarım arazileri hızla yok edilmiş, alt yapı sorunları, içme suyu ve atık su sorunları, sanayiye bağlı hava kirliliği gibi birçok sorun ortaya çıkmıştır. Çevre Düzeni Planı, Mersin kamuoyu tarafından Mersin İlinin gelecek kaderini belirleyecek önemli kararlar taşıyan bir belge olarak görülmektedir. Buna rağmen Plan mevcut haliyle; kirlilik önlemeye yönelik hedef, ilke, strateji ve politikalar içermemekte, alt ölçekli planları yönlendirebilecek niteliklere sahip olmamaktadır. Mersin’de geliştirilecek yeni plan kararlarının sosyal ve ekonomik anlamda topluma ne kazandıracağının muhasebesi yapılmalı, doğal yapı ve ekosistemlerin sürdürülebilirliği risk altına alınmamalıdır.

Mersin merkez dahil tüm belediyelerde yağmur suyu drenaj kanalları yetersizdir. Yağmur suyu drenaj kanallarının en kısa zamanda projelendirilip inşa edilmesi gerekmektedir. Doğal drenaj yerleri olan dere, kum dere yataklarına bilinç sizce yapılan müdahaleler önlenmeli ve dere ıslahı yapılmalıdır. Aslında ilimizin sorunları bunlarla sınırlı değil. Oka dar çok sorun var ki sayfalar dolu yazmak bile bu sorunları ifade etmeye yetmez. Tek çözüm aidiyet duygusu ile elini taşın altına koyup laf ebeliğinden vaz geçerek bu sorunların çözümüne odaklanmaktır.

Sevgiyle kalın. Ve her şeyden önce birbirinizi candan sevin. Çünkü sevgi birçok kötülüğü örter. 

 

Mustafa Mızrak

Gazeteci / Yazar

 

 

 

 

Çok Okunan Haber

TBMM’de bir ilk!

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk’ün TBMM’de sunduğu teklife kabul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir