Anasayfa / Güncel Haberler / SEÇER’LE Birlikte Sosyal Demokrat Belediyecilik başlayacak

SEÇER’LE Birlikte Sosyal Demokrat Belediyecilik başlayacak

İnanıyorum SEÇER’LE Birlikte Sosyal Demokrat Belediyecilik başlayacak!

Olgu Karaaslan yazdı

 

31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde büyük özlemlerin, bekleyişlerin, büyük özverilerin ve çalışmanın ardından kentimize bahar geldi. CHP’si adayımız Sayın Vahap Seçer Büyükşehir Belediye Başkanımız oldu ve sosyal demokrat belediyeciliğe geçiş süreci başladı. Ancak 2001 yılından bu yana ülke genelinde uygulanan neo-liberal politikalar ve muhafazakar siyasetin yerele sirayet etmesi sonucu kentimizde de sosyal belediyecilik tahribata uğradı ve kent yaşamında da bu fazlasıyla hissedilir hale geldi.

Kentimiz üretici, istihdam edici niteliğini kaybetti. İşsizlik, yoksulluk, sosyal parçalanma ciddi boyutlara ulaştı. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Vahap Seçer de sosyal ve ekonomik olarak ciddi boyutlarda sorunlu bir belediye devraldı. Ancak Başkanımız seçim sürecinde ne ile karşı karşıya olduğunu, çok zor bir görev üstlendiğini ve bu sorunları aşmak için gerekli olan azim, inanç, kararlılık ve donanıma sahip olduğunu halka anlatabildi. Halk ona inandı, o halka umut oldu.

Göreve başladıktan sonra yerel yönetimler alanında süregelenin aksine egemen olan tek programın piyasalaştırma ve rant olmadığını, muhafazakar-neoliberal siyasetin önüne geçecek olan üretimci, istihdam edici niteliğini kente geri verecek olan sosyal belediye uygulamalarını hayata geçirebileceği fikrini yurttaşın hafızasına yerleştirdi.

13 Şubat 2019 da şöyle bir yazı yazmıştım:

Yer: Armada Bakliyat

Başkanımız Sayın Vahap Seçer ile Armada Bakliyat emekçilerinin buluşması

“Bugün bulunduğum bir ortamda emekçi insanların gözlerine baktım. Tek tek baktım. Dinliyorlardı. Gözlerindeki hüznü gördüm, bıkkınlığı, geçim sıkıntısının ağırlığını çökmüş omuzlarında. İçlerinden biri yeşil gözlü olanı su ucuzlasın dedi. Yaşamak için gerekli. Gerçekten sızlar mı insanın burnunun direği. Sızlar. Sızladı. Böyle zamanlarda içimde hep aynı his. Her şey güzel olacak demek, her şeyi güzelleştirebilmek. Buna inanmak ve bunu başarmak. Bu kez onlar için her şey güzel olsun. Bir kez olsun”

 

Olsun diye biz kadınlar ve gençler olarak üzerimize düşeni yaptık. CHP’si bayrağını belediyelerimizde dalgalandırmak için gece gündüz çalıştık. O gün 13 Şubat’ta Başkanımız o emekçiye su ucuzlayacak dedi. Bu ay Başkanımızın ilk icraatlerinden biri su ücretlerinde yüzde 20 indirim yapmak oldu. Ve toplu taşıma hizmetlerinde indirim yapıldı, lüzumsuz kiralık araçlar iptal edildi, öğrencilere geciktirilen bursları verildi, iftar sofraları kuruldu, taşıma ücretlerinde indirim yapıldı. Hiç alışık olmadığımız şekilde Başkanımız sosyal medyadan belediye meclis toplantılarının canlı izlenilmesi için çağrıda bulundu.

Sosyal demokrat belediyeciliğin gereği olan her şeyin tek tek gerçekleştirileceğine inanıyorum. Yoksulların sosyal ve ekonomik olarak destekleneceğine, desteklemekle kalmayıp onlara öncelik veren hizmet ve anlayışın içselleştirileceğine ve uygulanacağına, kent yoksullarıyla beraber artan sorunlardan en fazla etkilenen kadınlar ve çocuklar için, kurulacak olan Kadın ve Çocuk Daire Başkanlığının üreteceği birçok proje ile onların hayatın içinde daha fazla tutunabilmelerine olanak sağlanacağına inanıyorum. Kentsel parçalanmanın ortadan kalkacağına ve ortak yaşama bilinci gelişeceğine, üretimin destekleneceğine, istihdam yaratılacağına, rant eksenli kentleşme anlayışının sona ereceğine ve kentin kimliğini yeniden bulacağına inanıyorum.

İnanıyorum. Bu kez her şey çok güzel olacak.

Olgu Karaaslan

CHP Mersin Kadın Kolları İl Başkan Yardımcısı

Çok Okunan Haber

Tarhan:”Öğrenciler ürettiklerini satacak”

Hayata geçirdiği Kadın Üretici Pazarları ile üreten kadınlara yeni bir dünya sunan Mezitli Belediye Başkanı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir