• DOLAR
  %-0,24
 • EURO
  %-0,02
 • ALTIN
  %-0,21
 • BIST
  %1,93

Gazeteci / yazar Salim Turgut’un kitabı ,Ömrüne Sığamayanlar .
Salim Turgut’un anı ve öykülerinden oluşan ,Ömrüne Sığamayanlar, 176 sayfadan oluşuyor. Kibele yayınlarından çıkan kitap 35 yıllık yakın tarihimizin trajik olayların komikleştirilmiş anlatımına dayanıyor. Birçoğumuzun yabancısı olmadığı yakın tarihimizden özellikle de cezaevlerinden anı ve öykülerden yola çıkılarak anlatılan kitabın ilk söz yerine geçen giriş yazısını yayınlıyoruz.
‘’Tarih yaşanılan sınıf mücadelelerinin bir kronolojisidir. Tarihin seyri, öznel ve nesnel koşulların diyalektik bütünlüğü ile yol alır. Tarihin akışında bazı dönemler nesnel bazı dönemlerde öznel koşullar ağırlık koyar. Nesnel koşullar akışkanlığa evrimci yollar çizerken öznel koşullar da ona devrimci dinamizm katar.
Ülkemizin tarihinde öznel dinamikler bazı süreçlere damgasını vurdu. 68 kuşağı tarihin akışını hızlandırmaya yönelik devrimci bir müdahale olarak tarih sayfalarına yansıdı. 68’lilik tüm dünyada bir idol / aykırı yaşam tarzı oldu. Ancak, 68’in hemen ardından gelen ve ülkemizdeki dinamiklerin somut yansıması olarak gün yüzüne çıkan 78 kuşağının tarihsel süreçteki hakkı henüz teslim edilmedi. Türkiye tarihinin en karanlık / aynı zamanda en aydınlık sürecini yaşayan bu kuşak, parçalanmış zamanlara sığdırılmış hayatlar yaşadı.
Bu kuşağın insanları hiç bir zaman elinde çiçeklerle köşe başlarında yüreği hoplayarak sevgilisini bekleyen olmadı / olamadı. Tarihsel koşullar bu sürecin yaşamasına hep engel oldu. Bu kuşağın aşkları da oldu; hep yarım kalan / erişilemeyen ya da erişilmekten özenle kaçınılan.
Bu kuşak, tarihin üzerlerine yüklediği ağır yükün sonucu gencecik yaşlarında, yaşlarından büyük işler yapıp sorumluluklar üstlendi. Birçoğu bilgiye olan açlıklarını kendi kendilerine araştırarak gidermeye çalıştı. Sosyalizmin hem öğrencisi hem de öğretmenliğine soyunan bu gencecik insanlar inançlı ve yürekliydiler. Hiçbir ulus, cinsiyet ve sınıfın baskı altında olmadan eşit olarak, barış içerisinde kardeşçe bir arada yaşayabileceği bir dünya hayali onların yol haritasını oluşturmuştu.
Bu kuşak, Cumhuriyet tarihi boyunca hiç rastlanılmayan baskı işkence ve terörün muhatabı oldular. Kişiliksizleştirme ve teslim alma politikalarının bir sonucu, birbiri ardı sıra birçok yaptırımlarla karşı karşıya kaldı; Tek tip elbise giyme, istiklal marşı okuma, yemek duası yapma, zorunlu spor ya da zorunlu ders ve benzeri yaptırımları dayatan 12 Eylülcülere karşı birçok devrimci genç, ideolojik, siyasi ve örgütsel perspektifleri doğrultusunda tavır koydu. Bu tavırların karşılığı olarak da yıllarca hücre cezası, görüş, mektup, avukat, gazete yasağı ve benzeri cezaların muhatabı oldular.
Bu kuşak, ezilen tüm halkların haklı mücadelesine olan bilinç ve inancı ile kavgaya girmişlerdi. Bu yüzden 12 Eylülcülerin tüm teslim alma çabalarına karşı direndiler.
 1. 12 Eylül’ün devrimcilere yönelik yarattığı vahşet ortamının yanında bir de iyiliğinin olduğunu söylemeliyiz. ‘İyilik’ deyince ‘12 Eylül’ün iyi tarafı mı olur’ diye birçok arkadaşın tepki gösterdiğini duyar gibi oluyorum. Doğru, 12 Eylül vahşetinin elle tutulacak, iyi denebilecek bir yanı yok ama yine de o vahşet ortamında daha önce fazla okuma yazma olanağı bulamayan devrimci gençlerin büyük bir kısmı bu koşulları entelektüel gelişimleri için değerlendirdi. Sıcak mücadele ortamından dolayı fazla okuma yazma olanağı bulamayan bu gençler cezaevi koşullarında ellerine geçen yazılı her metni okudular. Bilimsel ve siyasi kitapların dışında ilk kez yoğun olarak edebiyatla tanıştılar. Roman, öykü ve şiir kitaplarından cezaevlerine girebilenlerden okunmayanlar nerdeyse kalmadı.

Bu kuşağın uzun süre okuma süreçleri bir süre sonra yazmaya da dönüştü. Okuduklarını en yakınları ile tartışıp, tartışmalarını sentezleyerek kaleme döktükçe yeni yazıla………..

Ömrüne Sığamayanlar

https://www.kitapyurdu.com/kitap/omrune-sigamayanlar/334389.html

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2022-08-16 16:12:32
2022-08-16 16:09:05
2022-07-26 12:17:13