Anasayfa / Güncel Haberler / Polis Eşcinselleri nasıl arıyacak

Polis Eşcinselleri nasıl arıyacak

Polisin operasyonlarda gözaltına alınan eşcinsellerin üst aramasını kadın mı, yoksa erkek polislerin mi yapacağı konusunda tereddüte düştüğü ve Adalet Bakanlığına ‘’Aramayı kim yapacak?’’ diye sorduğu öğrenildi. Adalet Bakanlığı ise cinsel tercihi farklı olanlara yönelik bir hüküm bulunmadığını ve gözaltına alınan kişinin “Nüfus cüzdanı mavi ise erkek, pembe ise kadın polislerce aranması” yönünde tavsiyede bulundu.

Ankara’da düzenlenen ”Yakalama, Gözaltı ve İfade Alma’’ sempozyumunda konuşan Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Adem Doğru, kolluk kuvvetlerince kendilerine ‘’Cinsel tercihleri farklı olanların üst aramasının nasıl yapılacağı” sorusunun yöneltildiğini açıkladı.

Doğru, yönetmeliğe göre kadınların kadın, erkeklerin erkek polis tarafından üst aramasının yapıldığını anımsattı ve ‘’Ama yakalama yönetmeliğimizde maalesef cinsel tercihleri farklı olanlarla ilgili bir düzenleme yok. Kişilerin cinsel tercihlerinin ön plana alınacağına dair görüşler var. Fakat biz uygulamada kimliğinin rengine göre işlem yapılması hususunu değerlendiriyoruz ” dedi.

‘’ÇAĞIRIN, GELMEZLERSE YAKALAYIN’’

Sempozyumda konuşan İstanbul Kültür Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Bahri Öztürk ise yakalama ve gözaltı konusuna sık sık eleştiriler geldiğini hatırlatarak ‘’Önce çağır, gelmezse yakalama emri çıkar’’ dedi ve şunları söyledi: ‘’Adamın kim olduğu, ne olduğu belli. Ona rağmen yakalama emri yapılır mı? Bir uyuşturucu baronu vardır, sabah 04’te mal yükleyecektir. Baskını yaparsın. Ama çağırdığında gelecek kişileri sabaha karşı gidip almanın insanlarda nasıl bir algı oluşturduğunu görüyor musunuz? Yakalarken aşağılamak moda haline geldi. Kelepçe tak, ensesinden bas, koltuk altına gir… Bunlar toplumda infial uyandırıyor.”

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

MERSİN TARİHİ – SOLİ POMPEIPOLIS – Antik liman – Viranşehir – Güneşkent

Mersin Mezitli de bulunan Viranşehir harabeleri, Bölgeye Soli denme sebebi. Kent neden Pompeipolis olarak anılıyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.