Anasayfa / Güncel Haberler / NOSTALJİ-YENİCE VE KENTLEŞME–12

NOSTALJİ-YENİCE VE KENTLEŞME–12

Kadir Duman yazdı

Dabis müslümün kahvesi ile sırt sırta vermiş iki katlı topraktan yapılı bir evde döneminin en önemli terzilerinden Emine teyze otururdu. O zamanlar fazla dikiş makinesi olmadığından, ölçme biçme işleri fazlaca bilinmediğinden, Emine teyze revaçta idi.

Genç kızlar entarilerini-fistanlarını, orta yaşlı kadınlarımız ise güdük ve şalvarlarını emine teyzeye diktirirlerdi. 64-65 li yıllardı Beldemizin tek sosyal faaliyeti Yenicespor da, formalık bez almış ve diktirmişti. 2-3 sene bu formalar gençler tarafından özenle korunarak spor alanlarında giymişlerdi. Avgan Alişan Döneminin iyi İsmet paşacılarından biri olarak bilinirdi. Yeşile çalan gözleri, Yazları delikli, kremi andıran rengi ile Kışları ise Kahverengi tondaki fötr şapkası ile farklı bir kişilikti. Giyim kuşamı ile farklıydı.

Avgan alişanın evi ile Aboların evleri duvar duvaraydı. Aboların Sami, Ali İmran, Safa, Murtaza abi bu evlerin gençleriydi. Evleri tek avlulu ve iki katlıydı. 67-68 yıllarında yağan yağmurdan zarar görmüş, evlenenler avludan ayrılmış Yenicenin çeşitli yerlerine yerleşmişlerdi. Keltenlerin iki katlı konağı ile Müslüm Serin emminin evinin arasından halen de kullanılan yol geçmekteydi. Müslüm Serinin çocukları (Abidin-Erdem) halen bu yerde yaşamlarını sürdürmekteler.

Kelten mahmutun evinde daha sonraları Şadi abi oturmaya devam etmiş, diğer kardeşleri iş-aş mücadelesine başka yerlerde devam etmişlerdir. Kardeşlerden Müslüm 50 li yıllarda Mersine gitmiş ve hayatını orada idame etmiştir. Kelten Mahmut dönemin akıldanelerinden-ileriyi gören yapısı ile sözü dinlenenlerindendir. İyi konuşan-temiz giyinen ve oturaklı sözleri ile bilinirdi.

Kelten Mahmudun evinin önünde Topal Cumalinin iki katlı evi yer almaktaydı. Biçerlerin evleri de burada yer almaktaydı. Biçerlerde geniş bir sülaleye sahiptiler. En önemlilerinden biri Nusrettin abi, Belediye de Muhasebeci ve hatırı sayılan, efendi ve düzgün biriydi. Yenicesporuna katkı vermişti. Ali Biçer ise Ticaret yolunu seçmişti. Tarsus ta eski Ankara yolunda çırçır fabrikası çalıştırmışlardı. Biçerler o dönemin hatırı sayılır Demokrat ve Adalet Partilileriydi. Hatta Ali Biçerin oğlu Enver, Süleyman Demireli Yenice dış yolda karşılaması esnasında heyecandan kalp krizi geçirdiği ve rahmetli olduğu söylenir.

Hüseyin Bayerin, halen durmakta olan evi de biçerlerle karşı karşıyaydı. Hüseyin emminin erkek evladı bir taneydi. Onun elini soğuktan sıcağa vurdurmaz, el bebek gül bebek bakardı. Oğlu asafın futbol topu ile evlerinin önündeki selektörün konulduğu alanda top oynanırdı. O zamanlar futbol topuna ayak vurmak bir şanstı. Hüseyin Bayerin evinin önünde Kasap Kadirin ve Kasap Dervişin (Kardeştir) evi yer almaktaydı.

Kişmir Cumo emminin evi de Ankara demiryolunun kenarında, kasap kadirin evinin önünde iki katlı bir taş yapıydı. Cumo emmi ufak tefek yapılı biriydi. Bedduasının tuttuğu, yan bakmasından korkulduğu söylenirdi. 70 li yıllarda büyük oğlu Erol Karacan Mersin SSK hastanesinde çalışırken, Belediye Başkanı olmuş ve Yenicenin Kentleşmesine önemli katkılarda bulunmuştur.
Avgan Alişanın evinin bitiminden içeriye giren dar sokağın başında iki katlı bayağı geniş bir sofaya sahip, taştan örülmüş Gülbabaların evi vardı. Bu ev halen aynı özelliklerini taşıyarak varlığını sürdürmektedir. Dabis müslümün evi ile Yenicenin en önemli bakkallarından Nazım Kirişin evi de Gülbabaların doğusunda yer alırdı. İki katlı, topraktan yapılı bir evdi. Gülbabaların evinin önünde, döneminin en önemli güreşçisi olarak lanse edilen Kistilinin evi yer almaktaydı.

Kistili beyaz Bektaşi bıyıkları ile sevecen bir yapıya sahip, sevilen biriydi. Çukurova da, Karakucak güreşlerinde isim yapmış, Yeniceli Pehlivan diye anılırdı. Ankara Dmiryolu geçinin kuzeyinde Müslüm Kuru ve kardeşlerinin, Gazeteyi ters okuduğu için adı Deli Durana çıkmış, Duran öztürkün evi, Minco Bahri diye anılan Bahri Bulutun evi, Yastının Âlinin (Bekçi Ali) evi, Azime teyzenin evi, Çukobirlikte çalışarak hayatını kazanan Teslime ablanın evi, Göv Şükrünün Avradı Ismıhan teyzenin evi ile 70 li yıllarda siyah bisikleti ile kapı kapı dolanıp, gece gündüz demeden hastalara şifa dağıtan, Temiz- Güler yüzlü son derece beyefendi konuşması ile dikkat çeken Yakup Güneşin evi. O dönemler iğnecilikte zor idi. Her iğneden sonra mikrop taşımasın diye gazocağı üstünde , madeni bir kapta iğneler kaynatılırdı, iğne kaynarken evde gelmiş-geçmişten sohbetler olurdu. Başlı başına bir işti.

Biçerlerin evlerinin bitiminde Karaların evi başlardı. Selektörün konulduğu meydana bakardı. Klasik bir çiftçi eviydi. Birbirlerine tutkun bir aileydi. Babaları otoriter bir görüntü verir ve az konuşan bir yapıya sahipti. Küçük aşırın evi iki katlı önü bahçeli bir evdi. Aşır emmiye fiziki yapısı küçük olduğu için bu lakap takılmıştı. Eşek arabası ile tarlasına gidip gelirdi. Birde Yanında Fadime adında, sanırım öksüz olduğu için sahiplendiği bir kadın vardı.

Evin bütün işlerini onun çekip çevirdiği söylenirdi. Kökeninin Kayseri tarafı olduğu söylenirdi ama doğruluğu konusunda net bir bilgi sahibi degilim. Küçük aşırın evinin dogu tarafında Daşa Hüseyin amcanın evi vardı. Daşa Hüseyin Belediye de zabıta memuruydu. Daşa emmi, iri yarı-sessiz biriydi. Kebabçılar diye anılan, hatırlayabildiğim en büyükleri Kebabçı cumali ağabeyin olduğu ev (Kardeşi Akif ile birlikte Yenicesporun Kaleciliğini yapmışlardır.) ile Gazozcu Mehmet ağanın evi yan yanaydı. Gazozcu Mehmet ağanın evinin yanında gazoz imalathanesi vardı. Parası olan çocuklar buraya gider, yeni doldurulmuş buz gibi gazozdan içerlerdi. Bu o dönemler bir ayrıcalıktı. Musa Özgün dayı DDY de çalışır, eli yüzü temiz, beyaz benizli bir adamdı.

Onunda iki katlı yüksekçe evi burada yer alırdı. Kapısının önünde yazları yatmak için köşk vardı. Nacar Memedin iki katlı toprak yapılı evi de musa emminin evinin önündeydi. Nacar memed iyi bir inşaat ustasıydı. Hemen evin yanında ise 70 li yılların sosyal yaşamına damgasını vuran, Edibin yazlık sineması yer alırdı. Edibin Sineması deyip, geçmemek gerekli. Aslında başlı başına bir sosyal olaydı. Yenicenin insanlarının gelişimine, dönüşümüne, giyim-kuşamından hayatın her alanına etki eden bir olaydı. Her gün akşam sinemaya gidip gelmeler, gençler içinde bir ayrıcalık yaratırdı.

Çevre Köylerden gelenlerle ilişkilerde önemli mesafelerin katedilmesi konusunda katkıda bulunmuştu. Gençler için Tiyatro yapma imkanı vermiş, burada Buzlar Çözülmeden adlı oyun sahnelenmişti. Bu oyunun sergilenmesinde Yenicenin Damadı-Edebiyat öğretmeni Hami Karslı’nın büyük katkısı olmuştu.(Topal Selverin damadı-Güner hanımın beyi) Hami Karslı, daha sonraları Yenice de ilk yazılı yayın organı Yenicehaber gazetesini çıkarmış ve dönemin siyasi konjoktürüne katkıda bulunmuştu.

Çok Okunan Haber

MERSİN GELEN 616 PAKET KOKAİN PANAMA’DA YAKALANDI

  Orta Amerika ülkesi Panama’nın güvenlik güçleri, Ekvador’daki Bolivar Limanı’ndan, Mersin Limanı’na gelmek üzere yola …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir