Anasayfa / Güncel Haberler / Mısırlılar İsrail Büyükelçiliğini Bastı

Mısırlılar İsrail Büyükelçiliğini Bastı

Mısırlılar İsrail Büyükelçiliği’ne girdi: En az 450 yaralı

Mısır İçişleri Bakanlığı, başkent Kahire’deki İsrail Büyükelçiliği önünde polis ile göstericiler arasındaki çatışmalarda en az 450 kişinin yaralandığını bildirdi. Elçilik önündeki şiddet olayları sürüyor. Binayı dün öğle saatlerinden itibaren ablukaya alan göstericiler, içeri girerek çok sayıda evrakı da ele geçirdi.

Mısır Başbakanı İsam Şerif, kabineyi kriz toplantısına çağırdı. İçişleri Bakanlığı, polis gücünü alarm durumuna getirdi ve tüm izinler iptal edildi. Elçilik önünde zaman zaman havaya ateş açılıyor ve göz yaşartıcı bomba kullanılıyor.

OBAMA NETANYAHU’YU ARADI

Beyaz Saray, ABD Başkanı Barack Obama’nın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüştüğünü ve göstericilerin büyükelçiliğe girmesinden duyduğu endişeyi dile getirdiğini bildirdi. Mısır hükümetine çağrıda bulunan Obama’nın, “İsrail Büyükelçiliğini korumak ve güvenliğini sağlamak, uluslararası yükümlülüklerdir” dediği öğrenildi.
Bu arada, Mısır’ın İsrail Büyükelçisi Yitzhak Levanon, ailesi ve elçilik çalışanları, Kahire Havaalanı’na gitti. Yoğun güvenlik önlemleri altında havaalanına giden büyükelçi ve beraberindekiler İsrail’e ait bir uçakla ülkeden ayrıldı.

{2}

TAHRİR’DE 10.000 PROTESTOCU

Kahire’deki Tahrir Meydanı’nda dün toplanan 10 bine yakın protestocu, büyükelçiliğe gitmiş, bina önüne yapılan koruma duvarlarını yıkıp Nil Nehri’ne atmıştı. Göstericiler, İsrail ile diplomatik ilişkilerin kesilmesini ya da en alt düzeye indirilmesini talep ediyor.

{3}

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

BİZ O TUZAĞA DÜŞMEYECEĞİZ

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin İl Başkanlığı binasının açılışını gerçekleştirmek üzere Uşak’a geldi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.