METAVERSE

“Her şey kendi gölgesiyle var olur”

 

Metaverse; Türkçeye öte evren, sanal evren, kurgusal evren adlarıyla da çevirebileceğimiz bu isme dikkat ediniz. Zira önümüzdeki yıllarda sıkça duyacağınızdan eminim. 1950-1970 yılları arasında doğanlarla alakalı ilgi gören bir yazı dolaşımdaydı. Tabiatla, gerçek eski dünyayla bağı olan son nesiller onlardı. Sonraki nesiller ve de özellikle şimdikiler, doğrudan teknolojik bir ağın, dijital dünyanın içine doğuyor.

İnternet dünyanın en önemli buluşlarından. İnterneti bir milat olarak görmek lazım. Nasıl ki bugünkü dünyayı MÖ- MS diye ayırıyorsak. Yakın geçmişten itibaren de İÖ-İS (internetten önce-sonra) diye ayıracağız. İnternetin yoğun olarak kullanımda olması otuz senelik bir süreçtir. Fakat aslolan internet ve internet teknolojisinin nereye doğru evirileceğidir. Günümüzde hemen her şey internet üzerinden yürüyor. Bu aynı zamanda müthiş bir bağımlılık anlamına da geliyor. Kısa süreliğini de olsa internet kesintisi, hayatın tüm akışını değiştirecek potansiyeller taşıyor.

O bakımdan internetin kesintisiz oluşu, erişim kolaylığı, hızı ve ucuzluğu çok önemlidir. İnternetin kesintisiz ve dünyanın her yerinden ulaşılır olmasını sağlayacak yeni çözümler devrededir. Uydular aracılığıyla internet bağlantısı ve hızlı erişim talep edilen bir şeydir. 5G teknolojisi daha hızlı bir internet vaat ederken, zamanla hızın daha da artması gündeme gelecektir. Kuantum bilgisayarları ve altyapılar inanılmaz kapasite ve hızlara ulaşacaktır.

İnternetin gelişimi demek, onunla daha fazla neler yapılabilir’in de arayışlarını getirmektedir ki metaverse denen proje böyle bir çabanın sonucudur. Biliyorsunuz birçok şey öncelikle hayal etmekle, kurgulamakla başlar. Çoğu zaman bir roman ya da film gelecek kurgulayıcıları için ilham verir. Metaverse’in ilk olarak 1992 yılında yayınlanan ütopik bir romandan esinlenildiği söylenmektedir.

Peki nedir Metaverse? Henüz olmuş bitmiş bir şey yok. Büyük şirketlerin gelecek gördükleri ve yatırım yapmak istedikleri bir alan. Hızı şimdikinden kat be kat hızlanmış ve kesintisiz, hemen her yerden erişim sağlanan internetle; fiziksel dünya ile sanal dünya birleşiyor. Blokchain (blok zincir) tabanlı, sanal gözlük, arttırılmış gerçeklik, hologram, tat, dokunma ve koklama hissi de verilerek oluşturulacak üç boyutlu dijital bir dünya.

Araştırmaların ve yatırımların yoğunlaştığı metaverse dünyasına, facebook şirketi büyük ilgi duyuyor. Şirket bu amaçla 10 bin kişiyi işe alacak. En erken on yıl sonra hayata geçmesi planlanan projede insanlar, sanal ortamda adeta ikinci bir kişilik ve yaşam oluşturacak. Orada para kazanacak, çalışacak eğlenecek…Fiziki dünyada başaramadıklarını düşünen insanlar bir kez de sanal evrende deneyecek. Yeni başarılar, işler, hazlar peşinde koşacak…Orada insanlara yeni dijital kimlikler verilerek, yeni bir hayat(!) sunulacak. Arttırılmış gerçeklik gözlüklerini takarak, istediğiniz yere gidecek, istediğinizi yapacaksınız. İnsanlar evlerinden dışarı çıkmadan, hayatlarının büyük bölümünü orada geçirecekler.

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg; teknoloji devlerinin artık bir sosyal medya şirketi olmaktan çıkıp, gerçek ve sanal dünyaları daha fazla harmanlayan ‘bedenselleştirilmiş bir internet’ içinde işleyen bir metaverse (kurgusal evren) şirketi haline dönüşeceğini söyledi. Büyük şirketler şimdiden böyle bir dünyada yer kapmak ve ön almak için rekabet içindeler.

İnsanların çalıştığı, oynadığı ve sosyalleştiği bir ortam metaverse heyecan ve büyük ticari potansiyel vaat ediyor. Günümüzde belirli aralıklarla girdiğimiz internet, yeni bağlantılar, cihazlar ve teknolojilerle her an deneyimlenecek, adeta giyip kuşandığımız ve bedenimizin bir parçası olacak.

İnternetin vazgeçilmezliği arttıkça, blokchain tabanlı uygulamalar yaygınlaştıkça ve orada paralel bir yaşam oluştukça, ulus devletlerin içi boşalacak, yönetim ve denetimler dev bilişim şirketlerinin kontrolüne geçecektir.

Çok Okunan Haber

4 Şubat 2022 Saat 17:30 Mersin Kongre ve Sergi Sarayı ?

4 Şubat 2022 Saat 17:30 Mersin Kongre ve Sergi Sarayı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir