Anasayfa / Güncel Haberler / Mersin’de ki Kadın Cinayetlerinde Artış

Mersin’de ki Kadın Cinayetlerinde Artış

Mersin’de son aylarda, kadın cinayetleri ve kadına şiddet olaylarında olağanüstü bir artış yaşanıyor. 9 ayda kentte 25 kadın öldürüldü, 35 kadın intihar etti, 320 kadın da intihara teşebbüste bulundu; 85 kadın ise taciz ve tecavüze uğradı. Bunlar resmi veriler. Gerçek oranlar daha yüksek. Mersin Kadın Platformu Üyesi Hacer Koçak, Mersin’deki kadın cinayetleri ve şiddetin endişe verici boyutlara tırmandığını söylüyor. İntihar olarak yansıyan bazı ölümlerin şüpheli olduğuna dikkat çeken Koçak, ‘işsizlik ve zorunlu göçün’ yarattığı sonuçların da intiharları tetiklediğini belirtti.

Emniyet Müdürlüğü’nün kayıtlarından yapılan derlemeye göre son 9 ayda Mersin’de 25 kadın öldürüldü, 35 kadın intihar etti veya intihara sürüklendi; 320 kadın da intihara teşebbüste bulundu, 640 kadın şiddete uğradı, 85 kadın ise taciz ve tecavüze uğradı, 120 kadın da şiddet gördüğü için evden kaçmak zorunda kaldı.

Verilere ilişkin yetkililerden edindiğimiz ayrıntılara göre, öldürülen 35 kadının çoğunun katili kendi ailesinden biri. Cinayetlerin birçoğu ‘namus’ gerekçesiyle gerçekleşirken, çoğu kadın da erkek şiddeti sonucu yaşamını yitirdi. İntihara sürüklenen kadınların hemen hemen hepsi genç kadınlardan oluşuyor. İntihar eden kadınların çoğu ise eş ve aile şiddetinden kurtulamadıkları için bu yolu seçiyor. Kadına uygulanan şiddette erkeklerin en sık kullandığı gerekçe ise ‘kıskandım, sevdiğim için dövdüm’ oluyor.

ŞİDDET SADECE FİZİKSEL DEĞİL

Mersin Kadın Platformu Üyesi Hacer Koçak,  kadın cinayetlerinin artış nedenlerini ve bunların nasıl önlenebileceğini anlattı. Kadına şiddetin; cinsel, ulusal, sınıfsal olarak ele alınmasıyla daha gerçekçi sonuçlara ulaşılabileceğinin altını çizen Koçak, “Kadına dayak atma, onu birey olarak görmeme, aşağılama, erkeğe oranla düşük ücret verme, para vermeme ya da kazancına el koyma, ulusal kimliğe saldırı, evlenmeye– ayrılmaya zorlama, cinsel ilişkiye zorlama, çok eşlilik-kuma, şiddetin biçimlerinden bazılarıdır” diyor.

İNTİHARLARDAKİ ARTIŞIN NEDENLERİ

Kadın intiharlarındaki artışın nedeninin artan şiddetten bağımsız ele alınamayacağının altını çizen Koçak, “Artışın nedeni, baskının, yasaklamanın, şiddetin her boyutuna maruz kalma ve bir çıkış, çözüm yolu bulamamadır” dedi. Kadınların bu durum karşısında çareyi kendi canına kıymakta aradığını belirten Koçak, intihar olaylarındaki artış nedenlerini şu şekilde sıraladı:

“Dayak yeme, aldatılma, kuma, zorla evlendirme, küçük yaşta evlendirme, ayrılmaya zorlama, cinsel ilişkiye zorlama, dinsel baskı, ekonomik zorluklar, zorunlu göçler en çok rastlanan sebeplerdir. Mersin’de intiharların daha çok aile içi şiddete dayalı olarak ortaya çıktığı bilinmektedir. İşsizlik, ekonomik bunalımlar, göç ve yarattığı sonuçlar, şiddetli geçimsizlik, dayak, boşanmaya karşı eş ve aile büyüklerinin gösterdiği direnç, devletin ilgili kurumlarından destek alamama, sevgisizlik ve yalnızlık duygusu intiharları artırmaktadır. Ayrıca kültürel yozlaşmanın getirdiği çağın intiharları diye adlandırabileceğimiz ve daha çok 20 yaşın altındakilerde görülen, TV dizilerinden etkileşim, aşk intiharları kuşak çatışması da, görülen vakalar arasındadır.”

İNTİHAR SÜSÜ VERİLEN CİNAYETLER

Kamuoyuna intihar olarak yansıyan ölümlerinin bazılarının da şüpheli ölüm olduğunu belirten Koçak, şiddet uygulayanların ceza almaması için kaza-intihar süsü verilmesi yönteminin de yaygınlaştığını söyledi. Toplumsal olarak yaşanan gerilimlerin, işsizliğin, yoksulluğun buna bağlı olarak gelişen stres ve tahammülsüzlüğün erkekleri şiddet uygulamaya daha meyilli hale getirdiğini belirten Koçak, “Yasaların hukukun şiddet uygulayan erkeklere verdiği göstermelik cezalar diğer erkeklere cesaret veriyor. Koruma isteyen şiddet mağduru kadınlar evlerine geri gönderiliyor. Çocukların gözleri önünde işlenen cinay

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

HERZAMAN YANINIZDAYIM

Mersin Büyükşehir Belediye başkanı Vahap SEÇER Gülnar gezisinde Gülnar LGS birincisini Zeyne köyünde ki evinde …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.