Anasayfa / Güncel Haberler / MERSİN SANAT VE KÜLTÜR ŞEHRİ OLABİLİR Mİ?

MERSİN SANAT VE KÜLTÜR ŞEHRİ OLABİLİR Mİ?

Kerem Türk yazdı

Bir günde çekilen iki fotoğraf her şeyi anlatıyor. Biri 25. Arkeoloji Günleri açılışında yaşanan heyecan…

 

Diğeri ise; aynı akşam Mersin Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosunun, Nazım Hikmetle perdelerini açtığı gece de yaşananlar.

 

Mersin her alanda bir değişimi yaşıyor. Alt yapı hizmetlerinde, sosyal politikalarda, kültürel bakışta ve yapılanmada, halkla buluşmalarda çok daha farklı bir pencere açılıyor ve anlayış geliştiriliyor.

 

Bu farklı bakış açısının mimarı ise; kuşkusuz Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’dir.

 

Hiçbir işe laf olsun diye bakmıyor.

 

Altyapı hizmetleri yapılınca en ayrıntısına kadar takip ettiğini, yanlış yapılan uygulamaları kabul etmediğini, pazarlanmasından bitimine kadar vatandaşın kul hakkı ve konforunu düşündüğünü hep duyuyoruz.

 

Kendi gözlemlerimizde bu doğrultuda.

 

Başkan Vahap Seçer, çalışkanlığı, güçlü performansı, 16 saatlik mesaisi, birleştiriciliği herkesin takdirini almaya devam ediyor. Hele özellikle vatandaşa dokunuşlarıyla kırsal kesiminde büyük beğenisini kazanıyor.

 

Kadro oluşturmada, kendini iyi anlatamama konusunda, hizmetlerini halka duyurmada eksikliklerin yaşandığı eleştirilerine bende katılıyorum.

 

Fakat şunu da görüyorum; Başkan Seçer yavaş yavaş taşları gediğine oturtuyor. Kadrolarını iyi çalıştırmaya başladı. Her gün katıldığı etkinliklerde, hizmetlerini anlatmada, vatandaşla buluşmada, mahalle ziyaretlerindeki dokunuşlarında bu algıyı da değiştiriyor.

 

Açıkçası deneyimli, sabırlı, iradeli tavrıyla Başkan Seçer ne yaptığını çok iyi biliyor. Gerektiğinde İl ve İlçe başkanlarını, meclis üyelerini, muhtarları, kadrolarını da yanına alarak halkın arasına karışıyor.

 

Bunlar çok iyi göstergeler. Ancak en önemlisi; bir günde yaşanan iki sanat etkinliğiydi.

 

Başta da belirttiğim gibi, 25.Arkeoloji etkinliği açılışında söyledikleri ve Mersin’in köklü sanat kurumu olan İçel Sanat Kulübüne verdiği destekti.

 

Arkeoloji etkinliğinde, sanatın, tarihin, miras olarak korunması ve değerlendirilmesi gereken tarihi ören yerlerinin desteklenmesi için verdiği açık çek oldu.

 

Sanata ve sanatçıya kapısının sonuna kadar açık olduğunu ve her türlü desteği sunacağını ifade eden Başkan Seçer’ in, Arkeoloji çalışmalarına vereceği açık destek te herkesi olabildiğince memnun etti.

 

“Halkın parasını halkın ve kentin hizmetine en iyi şekilde sunmamız gerekiyor” diyen bir Belediye başkanı, Mersin sevdalısı her bireyin gönlündeki beklentisiydi.

 

İkincisi ise; Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarının yeniden yapılanmasıyla birlikte, Dünyaca ünlü şairimiz Nazım Hikmet’in “Asıl olan Hayattır” adlı oyunuyla perdelerini açmaları oldu.

 

Önce kadro güçlendirildi. Başarının temeli, ünlü tiyatrocu ve sinema oyuncusu Cihan Ünal’ın başkanlığında, çok değerli tiyatro ustalarından oluşan jürinin Mersin’e çağrılmasıyla atıldı. Bu derece değerli sanatçılardan oluşan Jüri’nin seçtiği yeni sanatçılarla kadro güçlendirilmiş oldu.

 

Yine bu oluşuma güç katan Kültür Daire Başkanı Bengi Özdülger ve çok deneyimli ve usta sanatçı Murat Atak’ın Şehir Tiyatroları müdürlüğüne atanması iyi bir başlangıç olmuştu.

 

Bu güçlü kadrolaşmanın mimarı ise, yine sanata ve sanatçıya doğru pencereden Bakan, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer oldu.

 

Şehir Tiyatrosunun açılış prömiyerinde her şey çok güzeldi. Muhteşem bir gece ve yüksek performansla sahnelenen oyun, büyük beğeni kazandı.

 

Başkan Seçer; “Güzel günler göreceğiz çocuklar” şarkısına eşlik ederken, “Mersin barışın, kardeşliğin, huzurun Kent’i olacak” vurgusuyla salondan büyük alkış aldı.

 

Nazım Hikmet adına yakışır bir gece oldu. Emeği geçenleri kutluyoruz.

 

Bu iki fotoğraf, bize resmin bütününü gösterir niteliktedir.

 

Sanata ve sanatçıya doğru pencereden bakan, amatör tiyatronun da yanında olan, tarihi değerlerin korunması ve yaşatılmasına özen gösteren ve destekleyen bir Belediye Başkanı;

 

Başkanın duygu ve düşüncelerini iyi anlayabilen bir daire Başkanı;

 

Ve bu doğru bakışı, şehir halkıyla bütünleştirebilecek bir sanat yönetmeni var.

 

Mersin’in şehremini Başkan Seçer ve ufku açık olan kadrosuyla;

 

Evet, Mersin “KÜLTÜR VE SANAT ŞEHRİ” olabilir… (Mersin Times)

Çok Okunan Haber

CUMHURİYET OKULUM

celalucyildiz@gmail.com   İlkokula İmam uşağı köyünde başladım. Sabah altıda yollara düşerdik. Kırtıl köyünde okul yoktu. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir