Anasayfa / Güncel Haberler / MERSİN MERSİN

MERSİN MERSİN

Bir şehir önce kendi içinde yaşayanları mutlu etmelidir. Ve bir şehri mutlu etmenin yolu o şehri kendinden daha çok sevmekten geçer.

Yaşadığımız şehre sahip çıkma bilinci içerisinde olan herkesin bu sevgisini harekete geçirme zorunluluğu vardır. Vurdumduymaz ve giderek kötüleşen yerel yönetimleri hiç kimse tabii. Keşke halkımız tam anlamıyla bu şehri daha da geriye götüren yerel yönetimleri tam olarak çözebilse. Belki o zaman dürüst yerel yönetimlerin farkına varır. Yerel hizmetler bilimsel , işlevsel, estetik , kalıcı , hizmetler sunmalı.İnanın arkadaşlar inanın; Mersin talihsiz bir şehir. Ve bu talihsizliğin nedenini halkımız anlamaya başladı bile.Mersin her zaman söylüyorum; talihsiz bir şehir.

 

Nereye gitsem kiminle konuşsam konu Mersin’e geldiğinde yine bu talihsiz tabloyu konuşmak zorunda kalıyoruz. Tanık olduğum dost sohbetlerinde Mersin işsizliğin dolayısıyla yoksulluğun kenti haline gelmiş, onu görüyorum. Belki günümüzde nereye giderseniz gidin benzer sorunlarla karşılaşırsınız. Bu, adeta küresel ekonominin tüm dünyaya serpiştirdiği bereketsizlik tohumlarının yeşermesinin sonucudur. Fakat bu böyle devam etmemeli. Ve Mersin acilen bu talihsizlikten kurtulmalı.

Durumun vahametini artıran en önemli unsur ise yaygın olarak görülen umutsuzluk duygusudur. Mersin yıllarca kendisini temsil yerel yönetimlerden kaynaklanan ve talihsiz şehir nitelendirmesinden umutsuzluk şehri noktasına gelmiştir.

Bireylerin gelecekleriyle ilgili beklentilerinin azaldığı ya da bittiği noktada yani umutsuzlukta nasıl davranacakları ile ilgili sanırım herkesin bir fikri vardır. Bu bağlamda son yılların Mersin analizlerine baktığımızda bu karamsar tablonun nedenlerini görebileceğiz.

 

Dünyada yapılmış her şey, sevgi sayesinde yapılmıştır. Değişmek ve değiştirmek istiyorsanız okuyun ve elinize kaleminizi alıp yazmaya başlayın.

Mustafa Mızrak / Gazeteci / Yazar

 

Çok Okunan Haber

TBMM’de bir ilk!

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk’ün TBMM’de sunduğu teklife kabul …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir