Anasayfa / Güncel Haberler / MERSİN İÇİN HAYAL KURMAK!

MERSİN İÇİN HAYAL KURMAK!

Değişim, dönüşüm ve yenileşme önce zihin dünyasında başlar. Hayaller ve düşler gelecek için kurulur. Hayal kurmak sadece sanatsal yaratıcılık için değil bilimsel yaratıcılık için de ilk gereken şeydir.

Statükocu ve muhafazakârların gelecek hayalleri yoktur, çünkü onlar bugün ve geçmişi muhafaza etmek için uğraşırlar. Bu nedenle hayal kurmak, ütopyalar yaratmak değişim ve dönüşüm için zorunludur.
Mersin’in idari, siyasi aktörleri ve entelektüeller çok uzun bir süredir Mersin’in geleceği için hayaller kurmuyorlar. İyi niyetli gayretlerin hepsi statükoya hapsolmuş düşünce ve pratiklerdir. Üretilen formüller ve projeler temel konulardaki sorunlara ilişkin olmadığı için sonuç alınamıyor.
Mersin için hayal kurmak cesaret işidir…

Gelin hep birlikte geleceğimizle ilgili cesur bir adım atıp hayaller kuralım! Dahası hayallerimizi tartışalım ve hepimizin üstünde birleştiği “Dünya kenti Mersin ütopyası”nı yaratalım…
Mersin Türkiye’nin tüm illerinde farklı özellikleri olan bir kenttir. Bu bir Mersin gerçeğidir. Gerçeğimiz bilincinde olduğumuz takdirde kurulacak hayaller Mersin’in hayrına olacaktır.
Önce sorunumuzu soralım: Mersin niçin diğer illerden farklıdır?
Sorunun cevabı; nüfus yapısındaki farklılık ve bunun alt kimlikler ölçeğinde siyasileşmesidir.
Anadolu ve Arap Alevileri, Kürtler ve merkezin köylerinden gelenlerle ilçelerden gelenler…
Mersin’deki tüm siyasi hesaplar bu üç kompartımana göre yapılıyor.

Güçler ve enerjiler bölünüyor…
Herkes kompartımanı ile haşır neşir oluyor ve tabii ki kente sahip çıkan olmuyor.
Türkiye’de barajı aşamayan MHP’nin il genelinde % 30; yurt çapında % 5 olan DEHAP’ın büyükşehir sınırları içinde % 22 olmasının nedeni yukarıdaki nüfus yapısı ve kompartımanlaşmadır. Bu nedenle Mersin özel ve özgün bir kenttir. Kentin karar vericileri özel ve özgün yapıyı hükümete detaylı bir biçimde anlatmalıdır.

Hükümetten istediğimiz, önereceğimiz kapsamlı yeniden yapılanma projesine destek olmasıdır.
Bu projenin esası, kuzey bölgelerimize insanların sağlıklı bir ortam yaşayacakları konutların yapılması, binlerce vefasız işsizin burada iş bulmalarına dayanıyor.

Alt yapısı belediyeler tarafından yapılacak olan bölgelerde en az 40 bin konutun inşası; geniş yolları, park ve otoparkları olan, dört katlı, her katta dört daire ve her dairenin en az 110 metrekarelik bir alan olması planlanacak.

İki yıl içinde 40 bin konut üretilebilir. Beş kişilik aileden 40 bin konuta 200 bin kişi yerleştirebilir.
Çevre yolu diye tabir ettiğimiz Gazi Kemal Paşa Bulvarı’nın Müftü deresinin başlangıcından Ataş yakınlarındaki Çilek mahallesine kadar, yolun kuzey bölgesinde oturan vatandaşlarımızın büyük bir çoğunluğu, yeni konutların yeni üyesi olacak.

Mecburi olarak girecekleri yeni konut üyeliği için çok ucuz ve uzun vadeli taksitler ödeyecekler.
Bu arada mevcut evleri de belediyeler tarafından kamulaştırılacak ve tespit edilen bedel, üye olduğu yeni konut için peşinat ve taksitlerine sayılacak… İki yıl gibi bir sürede konutlar bitirilecek ve bölge insanları, insanca yaşayabilecekleri konutlara yerleşecekler.

Eski konutların olduğu yerler belediyeler tarafından kamulaştırıldığı için yıkılacak. Yerlerine modern işyerleri ve alanları yapılacak.

40 bin konutun inşaat süreci Mersin ekonomisini canlandıracak. Doğal ki sadece inşaat sektörü değil, beyaz eşyacısından perdecisine kadar ekonominin tüm alanları hareketlenecek.
Mersin’in kentsel yeniden yapılanması için kurduğumuz hayal, hiç de boş bir şey değildir. Ankara ve İstanbul’da bu tür çalışmalar başlatıldı bile. Çünkü hükümet buna önem veriyor. İyi anlatırsak hükümet projeyi destekleyebilir.

Adı MEKİK olan kuruluşun esas olarak böylesine temel bir mesele ile ilgilenmesi gerekiyor.
Çoğu için gerçekten hayalci bir proje olabilir. Ama dikkatle incelediğimizde gerçekleştirilebilir bir proje olduğu daha net görülür.

Birkaç yıl sonra ortaya çıkacak kentsel değişim sosyal gerginlikleri de giderecektir. Çünkü hepimiz biliyoruz ki Türk ve Kürt milliyetçiliğine oy veren arkadaşlarımız kentimizin çeperleri diyeceğimiz bu bölgenin fakir insanlarıdır.

İnsanların düşüncelerini, yaşadığı koşullar belirler. Daha iyi ortamlarda yaşayan insanlarımız, bugünkünden farklı düşünce yapılarına sahip olacaktır.

Kentsel dönüşüm projesi, bir taşla birçok kuş vuracaktır. Önce iş, sonra yaşanabilir konutlar… Daha sonra canlı bir Mersin ekonomisi. Ekonomik fayda ve sosyal fayda bir arada.

Bu arada iş ve ev bulmuş göç insanlarının kentle bütünleşme süreci…
Mersin için böyle ya da benzeri bir proje üstünde düşünüp realize ettiğimiz takdirde, yapılan bütün iyi niyetli girişimler sonuç vermeyecektir.

Seyhan-Kazanlı turizm projesi de, “yazlık konutları turizme açalım” projesi de ya da başka projeler de, ancak o şartlarla realize olur. Çünkü bu proje hem canlı bir ekonomik yapı hem de sosyal barışı sağlamış bir toplumsal yapıyı ortaya çıkaracaktır.

Çoğunuz bu görüşlerimin bir fantezi, derin bir hayal olduğunu söyleyip tebessüm edebilir. Tebessüm edenlere soralım: Ben hayalciyim ama Mersin’in geleceği için bir önerim var, peki sizinki nerede?

Çok Okunan Haber

Genel iktidarın yolu,belediyelerin başarı hikayelerinde

Sosyal demokrasi fikirsel/ideolojik duruşu, sınıfsal tercihleri, ahlaki ve vicdani üstünlüğü ile insanoğlunun bugüne kadar gördüğü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir