Anasayfa / Güncel Haberler / KÖY ENSTİTÜLERİNDEN KALAN MİRAS

KÖY ENSTİTÜLERİNDEN KALAN MİRAS

celalucyildiz@gmail.com

  

Bizler Köy Enstitülerini görmedik, okumadık. Ama şanslı idik. Öğretmelerimiz Köy Enstitülü idi.. ilk okul öğretmenim rahmetli Kadir Uçan, halen yaşayan Kerim Çelik ve lise de müzik öğretmenimiz Özcan Seyhan  köy enstitülü idi. Daha sonra birlikte olduğumuz Mustafa Toprak, Mahmut Ünal, Mehmet Köse öğretmenlerin söyleşileri ile büyüdük.

 

Onlar bize o ruhu yaşattılar. Elimize kazma, kürek verdiler, toprak kazdık. Bel verdiler ağaç dibi belledik. Soğan, marul, nane ektik. Köyümüzde okul yoktu, komşu köylerde okuduk. Sabah azığımızı alıp, yola çıkıyorduk. Öğleyin okul bahçesinde azığımıza okul bahçesinden yeşil soğan, nane koparıp, çeşni yapıyorduk.

 

Yıl 1962 Balandız Köyü ilk okulunda 4. Sınıf öğrencisiyim, Kırtıl köyünden 5 km. yürüyerek okula geliyorduk. Öğretmenimiz Kerim Çelik Köy Enstitüsü kurslarından öğretmendi. Köyün camisini okula çevirmişti. Kışın okul, yazın cami olarak kullanılıyordu. Sonra uğraş verdi, okul ve öğretmen lojmanı yaptırdı.

 

 Bahçesi yoktu. Ama bir şey yaptı, kendi bahçesini bize tarım alanı yaptı.  2 km. tırmanarak çıktığımız inlerden yanmış keçi gübresini çuvallara doldurarak, omuzlarımızda getirdik. Bahçeyi belleyip, kazdık. Taşlarını ayıkladık. Soğan ektik. Nisan , mayıs geldiğinde yeşil soğanlar çıkmaya başladı. Kendi ürettiğimiz yeşil soğanların yaprağını kopardık, yanımızda getirdiğimiz azıkların yanına çeşni yaptık. süt tozundan yaptığımız yoğurdu yanına koyduk, çevrede Yörük çocukları  yoğurt haklarını bize verdiler. Bir kısmı da peynir , çökelek getirdiler. Yani zengin bir öğle yemeğimiz vardı.

 

Aradan 59 yıl geçmiş, hala o bazlamanın arasına sardığımız yeşil soğan yaprağı tadı damağımda duruyor.

 

Bu gün HALK TV. De GÖRKEMLİ HATILARALAR/ SERHAN ASKER  programında 17 NİSAN KÖY Enstitülerinin 81 yılını kutlamasını yaşadık. Osmaniye / Düziçi (Bahçe ) deki tarihi okul bahçesinden seslendiler.  O dönemin öğrencileri Abidin Atlay, Ali Uysal ve Mehmet Mülayim Öğretmen  yaşadıklarını anlattılar. Dikilen ağaçlar boy, boy olmuştu. Gökyüzüne değiyordu. Laboratuarlar, arıcılık, marangozhane, atölyeler, üretim alanları. İmece çalışma ruhu. Bir hafta ders, bir hafta atölyelerde çalışma. Okullarını kendileri yapmışlar. gittikleri yerde okul yapmışlar, eşleri kadınları eğitmiş. Bir tarih yazmışlar.

 

Bir kez daha o okulları tanıdık. 1950 yıllarda kapatılmasına rağmen , o ruh hala devam ediyor. Ama o ruhu yok etmek isteyenler, Cumhuriyetin kazanımlarını birer, birer yok edenler, eğitimi yaz boz tahtasına döndürdüler.

 

Düziçi Belediye Başkanı Alper Öner ve CHP Osmaniye Milletvekili Baha Ünlü konuk olarak katıldılar. Düziçi Köy Enstitü tüsü ile ilgili yaptıklarını ve önemini anlattılar.

 

Laik öğretim yerine, ümmet öğretimine geçişe zorluyorlar. Tam 17 Nisan günü Kuzey Kıbrıs ta bir şeyler oldu. Anayasa Mahkemesi laik eğitim sistemine darbe vurmak isteyen uygulamalara dur dedi… 

 

1950 yıllardan bu yana ülkemizde dayatılan ümmet eğitim sistemini Kıbrıs’ta ta yapmak istiyorlar. Oranın da eğitim sistemini yok etmek istiyorlar. Ama ülke dinamikleri buna izin vermiyor.

 

Çin Köy Enstitüleri modelini alarak , varlığını dünyaya gösterirken, yani üretim

Üretim bolca üretim, hakça tüketim derken, biz satalım, satalım, üretmeden tüketelim dedik…Tarlamızı sattık, bahçemizi sattık. Üretmeyi unutturdular…

 

Köy enstitüleri tekrar kurulmalı mı ? onu bilmem ama, özünde yer alan İmece ruhu, üretim ruhunu tekrar ortaya koyacak bir model yaratabiliriz. Ülkemizin kurtuluşu da sanırım böyle olacak. Laik, üreten, sorgulayan bir eğitim modeli. Fen , Kimya, Psikoloji, Pedagoji, felsefe… akıl,mantık ve ileri toplum , çağdaş toplum..

 

Tonguç Babalar, Hasan Ali Yüceller, onların aydınlatıcısı   Mahmut MakalFakir BaykurtTalip ApaydınYusuf Ziya BahadınlıMehmet BaşaranDursun AkçamÜmit KaftancıoğluAli YüceAdnan BinyazarSami GürelOsman BoluluHasan Kıyafet  onları saygı ile anıyoruz. O yolda yürümeye devam eden Osman Şahin, Mustafa Gazalcı, Ali Uysal ‘a sağlıklı uzun ömürler diliyoruz.

 

 

 

 

Çok Okunan Haber

Kıyas Uslu Ramazan bayramını kutladı

Harita Mühendisi Kıyas Uslu Ramazan bayramını kutladı..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir