Anasayfa / Güncel Haberler / KILIÇDAROĞLU: KHK’LILARIN MAZBATALARINI VERİN

KILIÇDAROĞLU: KHK’LILARIN MAZBATALARINI VERİN

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Yüksek Seçim Kuruluna çağrıda bulunarak; ‘YSK’yı göreve ve kararını yeniden gözden geçirmeye davet ediyorum.’ dedi…


Seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirme yapan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) önceden Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevlerinden ihraç edilen seçilmişlere değil ikinci olan kişiye mazbata verileceği yönündeki kararını eleştirdi.

YSK’yi kararını yeniden gözden geçirmeye davet eden Kılıçdaroğlu, bu tarz bir kararı verebilecek makamın yargı makamı olduğunu belirterek, “Bu insan haklarına aykırıdır” dedi. Kılıçdaroğlu’nun KHK kararına tepki gösterdiği sözler şöyle:

“Eğer bir konuya değinmezsem demokrasi açısından ayıp etmiş olurum. Buradan YSK’nın değerli üyelerine seslenmek isterim. Bunların seçime girmelerine siz izin verdiniz. Bunlar savcılıktan iyi hal kağıdı aldı. Bunlar il seçim kurulları, ilçe seçim kurulları tarafından kabul edildi. Bir kısmı seçimi kazandı, bir kısmı kazanmadı. Seçimi kazananlara sizin mazbatayı teslim etmeniz gerekiyor. Aksi takdirde büyük bir demokrasi ayıbına imza atmış oluruz. Ya hiç seçime girmeyeceklerdi, izin vermeyeceklerdi. Ama izin verdiğiniz kişinin seçimi kazandıktan sonra ‘Sen seçimi kazandın ama KHK ile görevine son verilmişti, ben size mazbatayı vermem’ demek doğru değildir. Bu mazbatalar verilirse Türkiye demokrasi ayıbından kurtulmuş olacaktır.

KHK bir bakanlar kurulu kararıdır. Olağanüstü dönemde alınan karardır. Bu insanlar mahkemeye başvurdular. Bu yargı süreci tamamlanmadı. Bu hakkın teslim edilmemesi sanki bunlar seçilme hakkını yitirmişler gibi bir garip sonuç çıkıyor ki böyle bir tablo yok Türkiye’de.”

‘NE TERÖRİSTLİĞİMİZ KALDI NE DİNSİZLİĞİMİZ’

Kılıçdaroğlu’nun açıklamasından satır başları şöyle:

“Bu başarı o kentte yaşayan bütün yurttaşların ortak başarısıdır. Bu kentte ve diğer kentlerde yaşayanlar bu ülkede huzur istiyorlar. Siyasette gerginlik, kavga istemiyorlar. Eğer birlikte yaşayacaksak huzur içinde yaşamalıyız.

Ne teröristliğimiz kaldı, ne dinsizliğimiz kaldı. Her şeyi söylediler. Ben şunu söyledim. Ben bu halkın ferasetine inanıyorum dedim. Halkımız mutlaka takdir edecektir dedim. Gerçekten halkımızın takdirine layık olduk en azından belli bölgelerde.”

Çok Okunan Haber

Tarhan:”Öğrenciler ürettiklerini satacak”

Hayata geçirdiği Kadın Üretici Pazarları ile üreten kadınlara yeni bir dünya sunan Mezitli Belediye Başkanı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir