Anasayfa / Güncel Haberler / Kadın cinayetleri hız kesmiyor

Kadın cinayetleri hız kesmiyor

Buse Yegül yazdı

Kadın denildiği zaman insanların aklına ne geliyor? Evlendiğinde kocasına, evlenmeden önce annesine, babasına, erkek kardeşlerine hizmet eden, toplum dayattığı kurallara uyarak yaşamak zorunda olan insanlar olduğumuz mu?
Değiliz. Kadın, erkeklerin var oluş sebebi, saygı duyulmak zorunda olan, en az erkekler kadar özgür olması gereken bireylerdir. Kadın cinayetlerinin, tecavüzlerinin ve şiddetlerinin oldukça arttığı iğrenç bir döneme denk geldik ve buna alıştırılıyoruz. Dün; sadece bir gün içerisinde tam 3 kadın öldürüldü Türkiye’de. Neden? Sebebi ne? Ya da hangi sebep bir kadını öldürmek için caydırıcı olabilir? Kimi, nasıl haklı bulabiliriz tecavüz de, cinayette? Açık giyinmiş, gece o saatte orada ne işi varmış, alkol almış, kırmızı ruj sürmüş falan falan. Hiçbiri bu canavarların haklı olmasını sağlamaz.
2020 yılının ortasında, uğraştığımız şeylerin en başında kadın cinayetleri geliyor. Kadına şiddet başını almış gidiyor. Psikolojik, fiziksel, cinsel, ekonomik şiddette cabası. Bugün sizlere çokta uzakta olmayan bir kardeşimizin hikayesinden bahsetmek istiyorum. İsmi Nisa Nur Poyraz.. 18 yaşında. Geçen sene özelini açtığı, beraber anılar biriktirdiği, belki de çok sevdiği Hasan Gurup tarafından hem cinsel, hem psikolojik, hem de fiziksel şiddete maruz kalıyor. İlk zamanlar bu olaya susuyor fakat sonrasında şantajlar ve tehditler başlayınca haykırması gerektiğinin bilincine vararak, sosyal medya da hasanguruptutuklansın hashtag’i oluşturarak yavaştan sesini duyurmaya başlıyor. Bugün, o engellemeye çalıştıkları sosyal medya sayesinde Nisa ile yollarımız kesişti. Sosyal medya olmasaydı belki de Nisa’nın yaşadıklarından bir haber hayatıma devam ediyor olacaktım. Kendisiyle hemen iletişime geçtim ve ne yapılması gerekiyorsa yapacağımı, elimden gelen tüm desteği kendisine vereceğimin sözünü verdim.

Kadınlara dayatılan bu iğrenç yaptırımların sonu ne yazık ki hep ölüm oluyor. Nisa’nın da ölmesini istemiyorum. Eski erkek arkadaşı tarafından maruz kaldığı şantajlara, tehditlere boyun eğmemesini de ayrıca tebrik ediyorum. Nisa, henüz 18 yaşında olmasına rağmen çok mücadeleci bir kadın. Kadına dayatılan, kadının girmesinin istendiği hiçbir kalıba girmemeye gayret ediyor ve hayatını özgürce yaşayabileceğinin bilincinde. Özgecan, Güleda, Şule, Emine, Pınar, Münevver gibi kadınlarımızın ölümünü belki de engelleyemedik. Ama Nisa’nın yaşadığı acılara son vermesine yardımcı olabilir ve çok daha kötü şeyler yaşamasını engelleyebiliriz. Kadın gibi çok güçlü bir varlığı hor görmek, yaşam özgürlüğünden tut, giydiğine, gezdiğine, yediğine ve içtiğine karışan tüm zihniyetlerle savaşımız sonuna kadar devam edecek. Bu mücadele hepimizin. Bir kadının daha siyah-beyaz bir pankart üzerinde isminin yazmasına tahammülümüz kalmadı. Gerçek anlamda ayaklanırsak, kimseyi ayakta bırakmayız artık. Nisa sesini bir şekilde duyurdu. Bizler; sesini duyuramayan, korkan, korkutulan tüm kadınların yaşadıklarını öğreneceğiz ve onların sesi olacağız. Kadın cinayetlerini öyle ya da böyle durduracağız. Bu dünya hepimizin ve en az ‘erkek’ler kadar bizlerin de yaşama hakkı olduğunu kimseye unutturmayacağız. Katillerin ve potansiyel katillerin hiçbirisinin ismini de gizli tutmayacağız. Nasıl ölen kadınların adı açıkça yazıyorsa etrafta, onları hayattan koparan ve yaşam haklarını elinden almaya çalışan tüm erkeklerinde adını açıkça, korkusuzca yazacağız. Şiddetin, tecavüzün ve bir kadının öldürülmesinin geçerliliği yok, olmayacakta. Mücadeleye devam. Barış’ın, sevgi’nin ve saygı’nın aramızda dolaştığını görmek dileğiyle.
Yazımı çok sevdiğim bir söz ile noktalamak istiyorum;
“Feminizm kadınları güçlendirmekle ilgili değil. Kadınlar zaten güçlü, dünyanın bu gücü algılama biçimini değiştirmekle ilgili.”
– G.D. Anderson

Çok Okunan Haber

AŞK OLSUN SANA BAŞKAN, AŞK OLSUN

  Hizmette kusur etmeden belediyenin tüm imkânlarını Mersin halkının hizmetine harcadığın için, Su, kanalizasyon, alt …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir