Anasayfa / Güncel Haberler / İsrail’de Hata Yaptık Sözleri Yükseliyor

İsrail’de Hata Yaptık Sözleri Yükseliyor

Türkiye, yaptırımlarını İsrail Büyükelçi Müsteşarına sözlü olarak da tebliğ etti. İsrail’den ise, ‘hata yaptık’ sesleri yükseliyor. Merkez Bankası Başkanı Fischer, “İlişkilerin kesilmesi İsrail’e pahalıya patlar” dedi.

İsrail’in Ankara Büyükelçiği Müsteşarı Ella Aphek, Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak Türkiye’nin İsrail ile ilgili kararları kendisine sözlü olarak tebliğ edildi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM’nin Mavi Marmara saldırısına ilişkin Palmer Raporu’nun basına sızmasının ardından yaptığı açıklamada, Türk-İsrail diplomatik ilişkilerinin ikinci katip düzeyine indirileceğini ve iki ülke arasındaki askeri anlaşmaların tümünün askıya alındığını kaydetmişti. Türkiye ayrıca, Doğu Akdeniz’de seyrüsefer serbestisi için gerekli gördüğü her türlü önlemi alacağını ve İsrail’in Gazze’ye uyguladığı ablukayı tanımadığını duyurmuştu. İsrail’e karşı uluslararası hukuk savaşı başlatan Türkiye, sadece Gazze Ablukası’nı kaldırmakla yetinmeyip, Filistin’in uluslararası arenada devlet olarak da tanınması için harekete geçme kararı da aldı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Filistin Özel Temsilcisi Nebil Şaad, dün Ankara’da, İsrail’e karşı verilecek siyasi, diplomatik ve hukuksal adımları belirledi. Buna göre “siyasi adım”, Filistin’in devlet olarak tanınması; “diplomatik adım”, BM’den, Filistin Devleti’nin sularında, İsrail’in söz sahibi olamayacağı, dolasıyla Gazze ablukasının yasadışı olduğu yönünde karar tasarısının çıkarılması; “hukuksal adım” ise, İsrail’in hukuksuz politikalarına Lahey Adalet Divanı’nda son noktayı koymak olarak belirlendi.

STANLEY FİSCHER

İlişkilerin kesilmesinin maliyeti çok ağır olur

İsrail Merkez Bankası Başkanı Stanley Fischer, Türkiye’yle ticari ilişkilerin kesilmesinin İsrail’e pahalıya patlayacağı uyarısı yaptı. Tel Aviv’de düzenlenen Bölgesel Ekonomik İşbirliği Konferansı’nda konuşan Fisher, İsrail ekonomisinin boyutlarını çok aşan Türk ekonomisinin son derece hızlı şekilde büyüdüğüne dikkat çekti. Fisher, “Avrupa eğitimli işgücüne sahipler. Türkiye bölgede çok büyük bir pazar ve önemli bir ihracatçı ülke olacak. Türkiye ile ticari ilişkilerin bulunmamasının sonuçları bize pahalıya mal olur” diye konuştu. 1994-2001 döneminde IMF Başkan Yardımcılığı yapan Fischer, 1999’da Ecevit Hükümeti’nin IMF’yle yaptığı stand-by anlaşması sonrasında Türkiye’yi 2001 krizine sürükleyen programı hazırlamıştı. Fischer, yaşı nedeniyle IMF Başkanı olamamıştı.

EKONOMİK VERİLER

6’ncı en büyük ihracat pazarını kaybedecekler

İsrail ve Türkiye arasındaki ticaret hacminin bu yıl sonunda 4 milyar dolara ulaşması bekleniyordu. Yılın ilk yarısına bakıldığında, Türkiye’nin İsrail’e ihracatı yüzde 20 artışla 1.2 milyar dolar olarak gerçekleşti. İsrail’in yılın ilk 6 ayında Türkiye’ye gerçekleştirdiği ihracat yüzde 40 artışla 650 milyon dolarda kaldı. İsrail, Türkiye’nin 17’nci en büyük ihracat pazarıyken, Türkiye’nin yeri İsrail için çok daha önemli. Türkiye, İsrail’in en büyük 6’ncı ihracat pazarı konumunda bulunuyor. Palmer raporunun Türkiye’nin beklentilerini karşılamaması ve askeri anlaşmaların tümünü askıya alınmasının ardından zaten ekonomik bir kriz yaşayan İsrail’de halkın kötü gidişe karşı sesini daha da yükseltmesinden korkuluyor. Son gerçekleşen eylemler de bu ihtimali güçlendiriyor.

Uriel lynn

Ekonomimiz çöker işçilerimiz işsiz kalır

İsrail Ticaret Odaları Başkanı Uriel Lynn, Ankara ile krizin İsrail endüstrisinde ağır zarara yol açabi

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

MERSİN TARİHİ – SOLİ POMPEIPOLIS – Antik liman – Viranşehir – Güneşkent

Mersin Mezitli de bulunan Viranşehir harabeleri, Bölgeye Soli denme sebebi. Kent neden Pompeipolis olarak anılıyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.