Anasayfa / Güncel Haberler / İsrail Türkiye Apron Savaşları

İsrail Türkiye Apron Savaşları

Her ne kadar Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu “Hedefimizde İsrail vatandaşları değil hükümeti var” yönünde açıklamalar yapsa da dün Tel Aviv’den İstanbul’a gelen 40 İsrail vatandaşının Atatürk Havalimanı’nda (AHL) Türk yetkililerce sorguya çekildiği öne sürüldü.

‘Herkes gelebilir’

Associated Press’in haberine göre, İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Yigal Palmor, THY uçağıyla AHL’ye inmelerinin ardından sorgulanan yolcuların daha sonra serbest bırakıldığını söyledi. Ancak iş gezisi için İstanbul’a gelen İsrail vatandaşı Albert Rahimi, ”İstanbul’a geldiğimizde herhangi bir sorunla karşılaşmadık. Pasaporttan sorunsuz bir şekilde geçtim. Türk polisi tarafından herhangi bir sorgulama yapılmadı. Herkes buraya rahatlıkla gelebilir” dedi.

Haaretz’e konuşan İsrailli yetkililer ise İsrail Dışişleri Bakanlığı’nın Türk Dışişleri’nden açıklama talep ettiğini belirtti.

İsrailli yolcuların AHL’de sorgulandıkları yönündeki iddia İstanbul Vali Yardımcısı Ahmet Aydın’a soruldu. İddiayı yalanlayan Aydın “İsrail devletinin yaptığının aynısını uyguladık” ifadesini kullandı. Aynı zamanda AHL’nin mülki amiri de olan Aydın “Tüm ülkelerden gelen yolculara ne gibi bir uygulama yapıyorsak İsrail’den gelenlere de aynı uygulamayı yapıyoruz. İsrail bizim vatandaşlarımızın oraya gidiş nedenini sorguluyorsa, biz de İsrail vatandaşlarına aynı soruları soruyoruz. İsrail devletinin yaptığının aynısını, karşılıklılık esasına göre, Dışişleri’nin kriterlerine göre uyguluyoruz” dedi.

Ayrımcı muamele iddiası

Turistik amaçlı olarak İsrail’e giden Türkiye vatandaşları da önceki gün Türkiye’ye döndükten sonra yaptıkları açıklamada, uçağa binmeden önce Tel Aviv’deki Ben Gurion Havalimanı’nda abartılı şekilde arandıklarını iddia etmişti. Yolculardan Mustafa Teke yaşadıklarını, “Beni ve birkaç arkadaşımı ayırarak, uzun bir süre beklettiler. İki özel güvenlik odasına girdik. Polis üzerimdeki her şeyi çıkarmamı istedi. Hem elle hem de dedektörle aramaya başladılar. Pantolonumu da çıkarmamı istediler. Zorla pantolonumu açtırdılar” ifadeleriyle anlattı. Tarih Kültür Rehberi Eyüp Ensar Uğur, İsrailli görevlilerin psikolojik tacizine maruz kaldığını belirtti.

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

Sekoyalar

Sekoyalar…   Sekoyalar dünyanın yaşayan en büyük ağaçlarıdır. Boyu yüz metreyi, çapı oniki metreyi aşabilen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.