Anasayfa / Güncel Haberler / İddianame, örgütsel faaliyetleri anlatıyor

İddianame, örgütsel faaliyetleri anlatıyor

Ergenekon soruşturması kapsamında hazırlanan Oda TV iddianamesi, söz konusu internet sitesinin örgütün medya karargahı gibi çalıştığını ortaya koydu.

Buna göre, sitenin sahibi Soner Yalçın, Ulusal Medya 2010 belgesini uygulamaya koyarken Nedim Şener ve Ahmet Şık’tan faydalanıyor. Hanefi Avcı’nın ‘Haliç’te Yaşayan Simonlar’ ve Ahmet Şık’ın ‘İmamın Ordusu’ çalışmaları da aynı plana göre hazırlanıyor.Ergenekon silahlı terör örgütünün medya ayağına yönelik hazırlanan iddianamede Oda TV’nin medya karargâhı gibi çalıştığı gözler önüne serildi. İddianamedeki tespitlere göre, Ergenekon örgütünün dokümanları arasında bulunan Ulusal Medya 2000’in benzeri olan Ulusal Medya 2010 belgesi uygulamaya konuldu. Oda TV’nin sahibi Hüseyin Soner Yalçın, bu çalışmaları yaparken, gazeteciler Nedim Şener ve Ahmet Şık’tan faydalandı. İddianamede ayrıca Hanefi Avcı’nın “Haliç’te Yaşayan Simonlar” kitabı ile Ahmet Şık’ın “İmamın Ordusu” isimli kitap taslağının Ulusal Medya 2010 planına göre hazırlandığı vurgulandı. Örgütün talimatıyla yazıldığı belirtilen iki kitabın, Ergenekon dava ve soruşturmalarını yıpratmak amacı taşıdığına dikkat çekildi. Nedim Şener’in ‘tanımam’ dediği Soner Yalçın’la telefon görüşmeleri de iddianameye girdi.

 


 


İstanbul Cumhuriyet Başsav-cılığı’nca hazırlanan Oda TV iddianamesinde bilirkişi incelemesiyle Soner Yalçın’a ait olduğu ifade edilen notlar, Oda TV’de çıkan Ahmet Şık ve Nedim Şener’in kitap taslakları, Ulusal Medya 2010 belgesi ve telefon görüşmeleri gibi birçok delil yer aldı. Tutuklu sanık Ahmet Şık’ın ifadesinde, Soner Yalçın’ı tanımadığını beyan ettiği hatırlatıldı. Ancak soruşturma kapsamında Yalçın’ın örgütsel talimatlarının yazılı olduğu birçok belge elde edildiği ve bu talimatların içeriğinde de Şık’ın örgüt faaliyetleri kapsamında yapması gereken görevlerin yazılı olduğunun anlaşıldığı vurgulandı. Yalçın tarafından kaydedildiği anlaşılan ‘Sabri Uzun’ isimli Word belgesinde, “Sabri’nin Kitap konusunda çekincesi var ikna etmeye çalışalım. Kitabı seçimden önce yetişmeli. Nedim, Ahmet Şık’la bu konuda görüşsün, Kitaba çalışırken cesur olun. Çıkarma ve ekleme yapmaktan çekinmeyin. Bu kitap Simon’dan daha kapsamlı olmalı. Nedim’i kutlarım. Ahmet’i çalıştırsın. Hanefi çıkacak ve size katılacak. Emin ve Sabri’ye moral verin. Sabri adıyla çıkmasına zorlayın. Çabuk olması şart. Seçimden önce yetişsin.” yazdığının tespit edildiği kaydedildi. Bu Word belgesinin bilirkişilerce incelemesi yapıldığı ve teknik özelliklerine bakıldığında 20 Aralık 2010 tarihinde ‘soner’ isimli kullanıcı tarafından oluşturulduğunun anlaşıldığı kaydedildi. Bu kapsamda, belgeyi oluşturanın ‘soner’ olması konusu göz önünde bulundurulduğu ve Yalçın’ın Şık’a örgütsel faaliyetler kapsamında görevler verdiğinin anlaşıldığı dile getirildi.


 


SON RÖTUŞLAR ‘ERGENEKON’DAN


 


‘İmamın Ordusu’ isimli dokümanın üzerinde yapılan hemen hemen tüm eklemelerin Ahmet Şık’a bu çalışmayı yaptıran diğer örgüt mensuplarınca gerçekleştirildiği ve çalışmanın tamamen Ergenekon davası sürecini etkilemek ve yönlendirmek amacıyla kaleme alındığının anlaşıldığı kaydedildi. Kitap olarak yayınlanması planlanan bir örgütsel çalışması olduğu ifade edilen İmamın Ordusu belgesi taslağı için, “Örgütün temel dokümanlarından olan ve son süreçte örgütün medya yapılanmasını yeniden şekillendirmek amacıyla hazırlanan ‘ULUSAL MEDYA

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

MERSİN TARİHİ – SOLİ POMPEIPOLIS – Antik liman – Viranşehir – Güneşkent

Mersin Mezitli de bulunan Viranşehir harabeleri, Bölgeye Soli denme sebebi. Kent neden Pompeipolis olarak anılıyor. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.