Anasayfa / Güncel Haberler / HUZURLU SOHBETLER VE MARİNA KAVŞAĞI…

HUZURLU SOHBETLER VE MARİNA KAVŞAĞI…

Semir Bolat yazdı

 

Mersin Büyükşehir Belediyesindeki değişim, kentin her noktasında hissedilir bir hava estiriyor.

İnsanlar kendilerini daha özgür daha huzurlu hissediyor. Yönetenlerin bakış açısı ve uygulamaları, halkın kentle buluşmasını ve ilişkisini ya pekiştirir ya da birbirinden uzaklaştırır.

Mersin sahil kenti olmakla birlikte yaylaları, ören yerleri ve doğal zenginlikleriyle muhteşem bir şehir. Yine bu sevda yüklü ve bağımlılık yaratan özelliğiyle, içinde yaşayan vatandaşların huzur bulduğu bir şehir…

Bu özelliği bazen sekteye uğratılsa da; yine de aydınlık yüzlerin, demokrasi sevdalılarının, kültürler arası iletişimin en yaygın olduğu bir şehir.

Akşamları sahil tarafında turladığımda insanlardaki huzuru, çimlerin üzerinde guruplar halinde oturmuş genç kızları, erkekleri, ailelerin mutlu sohbetlerini izlerken kent adına çok sevindim.  Burhanettin Kocamaz’ın estirdiği sert rüzgârları, vatandaşlarla, esnaflarla, iş insanlarıyla olan ve gazete manşetlerine konu olan sert tutumunu hatırladım.

Neyse ki, belki de bir daha geri gelmemek üzere o tür yaklaşımlar tercih edilmedi. Yeni dönemde; insanı anlayan, modern düşünen, halkın arasında mutlu olabilen bir başkan var artık.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’ in uygulamaları, kentle olan barışık söylemleri umut verici. Mersin’in her noktasının hizmetlerden eşit şekilde faydalanacağını her defasında dile getirmesi, vatandaşlarda da büyük bir rahatlama sağlarken, kentin genelinde de bir huzur havası estiriyor.

Vatandaş kavga, gürültü, siyasi saplantılar, adam kayırmacılık, haksızlık, hukuksuzluk istemiyor. Kim bu olumsuz ayrımcılığa tevessül ediyorsa halk nezdinde kaybediyor. Korona cenderesi, ekonomik sıkıntılar, işsizlik, yoksulluk ülkemizin en önemli sorunlarının başında geliyor.

Tüm bu sorunlara karşı, vatandaşların istediği en önemli beklenti ise huzurlu olmak. Gezerken, otururken, çalışırken, ulaşımı kullanırken huzurlu olmak istiyor.

Ulaşımın en önemli ayağı olan toplu taşıma da ise, bir takım önlemler alınarak projeler geliştiriliyor. Metro, kavşak ve yol düzenlemeleri gibi.

Yine sahilde dolaşırken, kamuoyunun dikkatlerini çeken ve olumlu olumsuz birçok habere konu olan Marina alışveriş merkezinin önünden geçiyorum. Marina’nın önündeki kavşağın kapatıldığını gördüm. Bu kadar yoğun olan bir kavşağın neden kapatıldığını sorgulamak istedim.

Araç trafiğinde yaşanan aşırı yoğunluğun nedeni ise,  ikinci çevre yolunda altyapı çalışmasından kaynaklı olduğu ve trafiğin Adnan Menderes bulvarından yapıldığı bilgisini aldım.

Buna rağmen Marina önünde herhangi bir tıkanmanın yaşanmaması nedeniyle, uygulamanın doğru olabileceği kanısına vardım. Yine de ilgililerden bilgi almaya çalıştım.

Marina kavşağının kapatılması sadece Büyükşehir Belediyesinin kontrolünde olan bir durum değilmiş. Bu arada bunu da öğrenmiş olduk. UKOME denilen Ulaşım Koordinasyon Merkezi varmış. Ulaşımla ilgili tüm kararlar burada alınıyormuş. UKOME de birçok kurum ve kuruluş ta varmış.

UKOME, büyükşehir belediye başkanı veya görevlendireceği kişi, Milli Savunma Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü, Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü, Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu, kendi sınırları içinde olan İlçe belediyelerinin de içinde olduğu bir komisyonmuş.

Marina önündeki bu kavşağı kapatma kararı, bu teknik komisyon tarafından alınmış. Konuyu detaylı değerlendirerek yaşanan kargaşayı hafifletmek üzere böyle bir karar alındığı ifade edildi.

İyi de etmiş… Marina yönetimi her defasında Marinayı özel bir cumhuriyet gibi yönetme, esnafı zor durumda bırakma, kiraları yüksek tutma, inşaat sınırlarını zorlama gibi konularda büyük eleştirileri alıyordu.

Bu yönetim Marina’nın su borcunu bile yatırmamıştı. Vahap Seçer’ in adaletli yaklaşımıyla tıpış tıpış ödeme planı yapmışlardı.

Bu uygulamanın nasıl bir sonuç elde edileceğini göreceğiz. Ancak olumlu olduğu izlenimi doğurduğu görülüyor. Zaten Marinaya gitmek isteyenlerin, bir üst kavşaktan da trafiği zorlamadan gitme şansı var.

Bu defa halkın dediği oldu, ben yaparım kimse bize dokunamaz diyenlerin değil!

Mersin halkı huzur istiyor, dayanışma istiyor, hizmet istiyor.

Bunada hakkı var. Hak ediyor da.

Ne dersiniz?

Kalın Sağlıcakla.

 

Çok Okunan Haber

DÜNYAYI BÜVELEK TUTTU

“ Çok gelişmiş bir teknolojiyi sihirden ayırmak imkansızdır” Dünyada onca yaşananlara olan bitene bakınca, aklıma …

Bir yorum

  1. Süleyman Güvener

    Marina kavşağının kapanmasını kim istedi acaba? UKOME neden bu kararı aldı? Sakın Marina yönetimi bu işi istemiş olmasın? Çünkü kapanması yazarın söylemeye çalıştığı ve yanlış ifade ettiği biçimde, tam tersi Marina’ya kolaylık olması için yapılmış olmasın sakın. Yazarın dediği gibi ise soruyorum, 3 şeritli bir yolun 1 şeridini tamamen Marina’ya girecek araçlara ayırmak hangi düşüncenin ürünü? Zaten sıkışık bir kavşak olan ve neredeyse 2 km geriden sıkışmaya başlayan bir kavşaktaki şeritlerden birisini tamamen bir alışveriş merkezine ayırmak hangi dahiyane fikrin ürünüdür? Marina bu şerit ayrılması için yılda hatırı sayılır bir para ödeyecek midir? Ödeyecekse ne kadar? Ödemeyecekse neden ödemiyor? Marina yönetimi çuvalla para kazanıyor. Neden bir alt geçit düzenlemesi yapılıp parası da Marina’dan yani faydayı sağlayacak bir kuruluştan alınmıyor? Gazetecilik ve Basın kuruluşu olmak bu sorgulamayı gerektirir. Dümdüz güzelleme yazılarıyla gazetecilik olmuyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir