Anasayfa / Güncel Haberler / Hürriyet kimin gazetesi, ne için çalışır

Hürriyet kimin gazetesi, ne için çalışır

Askerlere göre M. Ali Birand’ın iki büyük suçu, Birand’a göre Türkiye’nin en büyük iki yüz karası neydi? Hürriyet kimin gazetesi ve daima ne için çalışır. İşte bomba röportaj:

Haber 7 yazarı Erkam Tufan Aytav’ın bugün yayınlanacak programında Mehmet Ali Birand, Yeşil’in komisyoncu kılığında evinde keşif yaptığını, 28 Şubat döneminde öldürülmek istendiğini, Eymür ve Ağar’ın kendisine gizli bir oluşumdan bahsettiklerini, Hürriyet”in derin devletin güdümünde bir gazete olduğunu söyledi…

İşte oldukça ses getirecek röportajın Hürriyet’le ilgili çarpıcı bölümleri:
Asker sizden ne istiyor? Aslında geçmişte çok da onları yıpratıp, zorda bırakacak işler yapmadınız…

Şu nedenlerden dolayı. Birincisi, Fethullan Gülen’i destekledin. İkincisi, Kürt konusunda benim politikamı izlemedin. Mehmet Ali Birand’ın suçu buydu. Benim askerle yolum Emret Komutanım kitabı ile ayrılmaya başladı. Onun ardından Fethullah Gülen okulları yazıları geldi.  Onun arkasından Kürt sorunu geldi. Milliyetle yazdığım, medyada ilk yazıdır, “Bu meselenin adını koyalım, be sorun Kürt sorunudur. Bu sorun silahla çözülmez” yazısını yazdım ben. Ona çıldırdılar işte. Yani çok gereksizdi. Ben hala bugün TSK’nın son derece önemli bir kurum olduğuna inanıyorum. Modernize edilmesi gerektiğine, eğitiminin değişmesi gerektiğine inanıyorum.

Ama askeri delirten yazılar yazan, hani kanırta kanırta yazan yazarlar vardı. Onlar andıçlanmadı, sen andıçlandın.

Ben Brüksel’de çok kaldığımdan dolayı, dışarıdaki yazarlar beni fazla alıntılardı. Beni çok ciddiye alıyorlardı. Ben bir şey dedim mi, “Birand şunu dedi, bunu dedi” diye çok fazla ses getiriyordu. Asker en çok buna bozuluyordu. Diğerleri o kadar ciddiye alınmıyordu. “Yahu sen eğer  bize karşı çıkarsan, diğerleri çok daha fazla karşı çıkarlar” diye çok bozuluyorlardı.

28 ŞUBAT TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK İKİ YÜZ KARASINDAN BİRİ

O dönem Posta’ya geçtiniz. Hala da Posta’dasınız.

Valla ben Posta’dan memnunum.

Ama hâlâ 28 Şubat’ın izi gibi görülüyor…

Posta mı? Valla bilmiyorum. Şu an 28 Şubat Belgeseli hazırlıyorum ve çok daha iyi anlıyorum içeriğini. 28 Şubat hakikaten yüz karası.  Türkiye’nin iki büyük yüz karasından biri. Yaşananlara bakıldığı zaman birincisi 27 Mayıs darbesi dönemi, Menderes’e yapılan falan… İkincisi 28 Şubat dönemi… Ben Posta’ya öyle bakmıyorum.

Ama sonuçta Birinci Lig gazetesi değil…

Kimse bana şunu yazamazsın, bunu yazarsın demiyor. Rıfat Ababay falan bu konuda hiç bir şey söylemiyor. Askeri yazma diyen yok. Askeri övmek zordundasın diyen yok…

Ama işte Hürriyet’in internet sitesinde varsınız ama ana gazetesinde yoksunuz…

Yok, Hürriyet ayrı… Hürriyet Devlet’in gazetesi.

Devlet’in gazetesi mi?

Devlet’in gazetesi! Daima devletin gazetesidir Hürriyet.

Yani belki tashih edersiniz diye sordum Devlet’in gazetesi mi diye?

Devletin gazetesi derken Devlet’in satın aldığı gazete anlamında söylemiyorum. Ama Devlettir. Devlet için herşeyi yapar… Devlet adına çalışan gazetedir Hürriyet. Ne olursa olsun her zaman devlet adına çalışır.

Devlet mi yönetir?

Her şeyden önce Devlet’e destek olur Hürriyet. Önce Devlet der.

Devlet dönüşürse…

E, dönüştü zaten!

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

BİZ O TUZAĞA DÜŞMEYECEĞİZ

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin İl Başkanlığı binasının açılışını gerçekleştirmek üzere Uşak’a geldi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.