Anasayfa / Güncel Haberler / HAMİLELİKTE BESLENME ÖNERİLERİ

HAMİLELİKTE BESLENME ÖNERİLERİ

Op.Dr. Refik Ersin Eroğlu

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Hamilelikle birlikte anne adaylarının hayatlarında yeni bir dönem başlarken   9 aylık bu süreç aynı zamanda onların fiziksel ve ruhsal dengesinin de korunmasını gerektiren önemli bir dönemdir. Bu dengenin korunmasında da beslenme öncelikle dikkat edilmesi gereken hususların başında yer alır. Bu nedenle hamilelikte doğru beslenme hakkında bir yazı hazırladık.

Yeterli oranda sıvı tüketimi şart

Anne adayının hangi besinleri tüketeceğine geçmeden önce ilk ve en önemli noktaya değinelim; hamilelikte yeterli miktarda sıvı tüketmek. Hamilelik döneminde yeterli oranda sıvı alınmasının hem anne hem bebek sağlığı açısından önemli olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca her gün 1-2 bardak süt içilmesi de faydalıdır. Çay ve kahve gibi içeceklerin aşırı miktarda tüketiminden ise kaçınılmalıdır.

Folik Asit İçeren Besinler Tüketin

Folat veya B9 vitamini olarak da isimlendirilen folik asit, hamilelik döneminde özel bir yere sahiptir. Gebelikte folik asit ihtiyacı belirgin şekilde artar ve günlük ihtiyaç iki katına çıkar. Kuşkonmaz, avokado, muz, brokoli, yumurta sarısı, turunçgiller, yeşil yapraklı sebzeler, yeşil fasulye, çilek, mercimek, yoğurt folik asit açısından zengin gıdalardan yalnızca birkaçıdır. Diğer yandan folik asit kaynağı olan besinlerin tüketiminde pişirme yöntemlerine de dikkat edilmelidir.

Meyve Tüketin

Meyveler başlı başına şeker kaynağı olduklarından anne adayının aşırı kilo almasına neden olabilirler. Hamilelikte beslenme ölçülü şekilde sağlandığında anne adayının gelecekte yaşayacağı olası hastalıklarının da önüne geçilebilir. Mümkünse her gün mutlaka C vitamini yönünden zengin meyveler tüketilmelidir. Portakal, mandalina, greyfurt, çilek, elma anne adayının düzenli yemesi gereken meyveler arasında yer almaktadır.

Haftada en 1 kez balık yiyin

Hamilelik süresince hem protein hem de omega 3 alımını desteklemek için düzenli balık tüketimi büyük önem taşır. Ancak hamilelik döneminde tüketilen balığın cinsi de önemlidir. Hamsi, istavrit, uskumru, somon, alabalık gibi balıklar tercih edilebilir. Ayrıca anne adayı çiğ balık ve midye gibi kabuklu deniz ürünlerinden uzak durmalıdır.

Hamilelikte proteine olan ihtiyaç artar

Anne adayının hamilelik döneminde proteine olan ihtiyacı artar. Kuru fasulye ve mercimek, protein açısından çok zengin, ayrıca kabızlıkla savaşmanıza yarayacak bol miktarda lif de içerdiğinden tercih edilmelidir. Kırmızı etin de önemli bir protein ve demir kaynağı olduğu unutulmamalıdır. Eğer ete karşı isteksizlik duyuluyorsa, protein ihtiyacı yumurta ile de karşılanabilir.

Kalsiyum kaynakları menünüzde olsun

Gebelik süresince kalsiyumun yeterli miktarda alınması, bebeğin yapısını geliştirdiği gibi, annenin de kemik kütlesini korumasına yardımcı olur. Süt, yoğurt, peynir, pekmez, fındık ve kuru baklagiller gibi zengin kalsiyum kaynakları mutlaka anne adayının menüsünde olmalıdır.

Bu besinlerden uzak durun!

Anne adayı gebelik dönemimde salata, sebze ve meyvelerin iyi yıkanmış olmasına dikkat etmeli, çiğ veya az pişmiş yumurta, çiğ veya az pişmiş et, çiğ balıklar ve kabuklu deniz ürünleri, üzerinde toprak olan yiyecekler, soğuk işlemden geçmiş etler, iyi pastörize edilmemiş süt ve bazı peynir türlerinden uzak durmalıdır. Gebelikte beslenmeye dikkat ederek anne adaylarının vücudunda oluşabilecek mikrop ve parazitlerin de bu sayede önüne geçmek mümkündür.

Son olarak eğer olağan dışı giden bir şey varsa mutlaka kendi doktorunuza danışın  ayrıca sorularınız için ınstagram ‘dr.reeroglu’ , twitter ‘op.dr.reeroglu’ ve youtube ‘op.dr.refik ersin eroğlu web tv’ hesaplarından bana ulaşabilirsiniz.

Çok Okunan Haber

AŞK OLSUN SANA BAŞKAN, AŞK OLSUN

  Hizmette kusur etmeden belediyenin tüm imkânlarını Mersin halkının hizmetine harcadığın için, Su, kanalizasyon, alt …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir