Anasayfa / Güncel Haberler / HAFİF ADAM

HAFİF ADAM

 

Toplumda öne çıkan anlayış, müstehcenlik şeref, hayâ gibi değerlerin kadında bulunması gerektiğidir. Erkeğe ise kadını bu hususta denetlemek ve yargılamak kalmaktadır fakat ben bu fikre asla katılmıyorum. Bu anlayışın sonucunda kadın namus ve şerefini korumakla yükümlü olurken, erkek ‘erkektir yapar’ anlayışıyla erkek iffetsiz bir varlık haline dönüşebilmektedir. Bu düşünce kültürden ve gelenekten beslenmektedir. Oysa ki güven ve sırlarını saklamak manasıyla “namus”, kendini zapt etmek, kötü bir şeyi yapmaktan çekinmek ve utanma duygusu anlamlarıyla da iffet, “cinsel sapıklığı” önlemenin yöntemini ifade etmektedir. *** Kişi bir hiçken kendini bir şey sanıyorsa, kendini aldatmış olur.

 

Bir gün, bir gurup iş arkadaşı, öğle vakti yemek molasında dışarıya çıkarlar. Gurup içerisindekilerin biri Kızıl derilidir.Yolda yürürken Kızılderili, onca insan kalabalığı, siren sesleri, yoldaki iş makinelerinin çıkardığı gürültü ve korna sesleri arasında “Kulağıma neşeli bir cırcır böceği sesi geldi. Onu arayacağım” der.Arkadaşları, bu kadar kalabalığın, gürültünün arasında cır cır böceği aramasına gülerler,bu hareketine pek anlam veremezler. Kızılderili’ye “Bu kadar gürültünün arasında böyle bir ses duyman mümkün değil” derler ve yollarına devam ederler.
Kimse inanmasa da içlerinden biri, Kızılderili’yi yalnız bırakmamak için onunla kalır.Kızılderili, yolun karşı tarafına doğru yürür, arkadaşı da peşinden..Az sonra gökdelenlerin gölgesindeki bir tutam yeşilliğin ortasında gerçekten bir cırcır böceği bulurlar.Arkadaşı, Kızılderili’ye “Senin insanüstü güçlerin mi var. Bu sesi nasıl duyabildin” diye sorar.Kızılderili “Bu sesi duymak için insanüstü güçlere sahip olmaya lüzum yok”  “Beni takip et, sana nasıl olduğunu göstereyim..” der.

 

Haddi aşan her şeye ayıp denir. Buradaki manası çirkin olan işleri açık kelimelerle anlatmak, müstehcen konuşmak demektir. Toplumumuzda utanmanın yeri çok mühimdir. İnsanlardan utanmayan Allah’tan da utanmaz. Açıktan günah işleyen kimse, hem insanlardan, hem de Allah’tan çekinmediğini gösterir. *** Hayâsız kimsenin küfre düşmesi kolay olur. Hayâsız olan mürüvvetsiz olur. İnsanları, böyle kimselerin zararından sakındırmak için bu kişilerden uzak durmak gerekir. Müstehcenlik kişinin sağlıklı bir yaşam sürmesini, kötülüklerden kaçınmasını sağlamaktadır. Kişiye düşen görev nefsine hâkim olması, insan olmasının bir gerekliliği olan şehveti helal dairesinde ve helal olan şeyler için kullanması; yani kişinin şehvetinin tutsağı olmamasıdır. Herkes kendi yaptıklarını denetlesin. O zaman başkasının yaptıklarıyla değil, yalnız kendi yaptıklarıyla övünebilir.Mustafa Mızrak / Gazeteci / Yazar

Çok Okunan Haber

4 Şubat 2022 Saat 17:30 Mersin Kongre ve Sergi Sarayı ?

4 Şubat 2022 Saat 17:30 Mersin Kongre ve Sergi Sarayı ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir