Anasayfa / Güncel Haberler / GRAFEN DÜNYAYI DEĞİŞTİRECEK MATERYAL

GRAFEN DÜNYAYI DEĞİŞTİRECEK MATERYAL

 

“Aradığın şeyin değeri; ararken verdiğin emek kadardır”

 

Türkiye kısır siyasi gündeminden bir türlü sıyrılamıyor. Oysa bu memlekette güzel şeyler de oluyor. Örneğin, 31 Mart 2021 tarihinde Ankara’da gerçekleşen bir açılış; değil sadece Türkiye için, dünyanın geri kalanı için de önemli ve büyük bir açılıştı. Fakat ‘Amiraller Bildirisinin’ yüzde biri kadar bile gündemi işgal etmedi. O gün Ankara ODTÜ Teknokent bünyesinde yüzde yüz yerli, nanografi teknolojisiyle Türkiye’nin ilk grafen seri üretim tesisi açılışı gerçekleşti.

Grafen, günlük yaşantımızda duymadığımız bir isimdir. Grafen mucizeler ile dolu bir malzemedir ve gündelik hayatta hemen her alanda, sanayi kolunda ve sektörde kullanıma müsaittir. Grafen, altıgen bir petek örgüsüne sıkıca bağlı tek bir karbon atomu katmanıdır. Nanometre boyutlarındadır. Katmanları birbirinin üzerine istiflenmiş, nanometre ölçeğinde bir düzlem aralığı ile grafiti oluşturur. Üretimi oldukça karmaşık ve çok zordur. Geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Grafen, bir atom kalınlığında insan tarafından bilinen en ince malzemedir. Şaşılacak derecede güce, hafifliğe, saydamlığa ve iletkenliğe sahiptir. Çelikten 200 kat daha güçlüdür. Kağıttan 1000 kat hafiftir. Sertliği yanı sıra, eğilebilir, katlanabilir özelliktedir. Mükemmel ısı ve elektrik iletkendir. İlginç ışık emme potansiyeli vardır. Neredeyse tüm endüstrilerde sınırsız kullanım yeteneği ile dünyayı değiştirebilecek özellikler taşır.

İşte Türkiye, dünyada bu malzemeyi üretebilen 10 ülkeden biri haline geldi. Türkiye’den başka 9 ülke daha bu malzemeyi üretme kabiliyetine sahip. Türkiye yıllık 100 ton seri üretim kapasitesi ile dünyada bu alanda söz sahibi bir ülkedir artık. Denir ki ‘bir malzeme üretmek ve onu ekonomiye kazandırmak için, üretiminiz sürdürülebilir, çevre dostu ve endüstriyel boyutta düşük maliyetli olmalıdır.’ Türkiye şu an bunu başarmıştır. Yabancı lisans olmadan, kendi kaynaklarımızla, grafen destekli ürünler 80 ülkeye ihraç edilebilir aşamadadır.

Grafen hammaddesi dünyada en çok bulunan karbon elementidir. Hammadde konusunda hiçbir sıkıntı yoktur. Ama sıkıntı karbondan grafen malzemesi üretecek teknolojide yatmaktadır. Türk mühendisler, dünyada en fazla ar-ge yatırımı olan bu süper maddeyi; 2010 senesinde ODTÜ Teknokentte kurdukları bir girişim ile ilk 2015’te laboratuvar ortamında ürettiler. Ancak laboratuvar ortamı üretim ile ekonomik seri üretim farklı şeylerdir. Girişim 2018 yılında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan ‘çevre dostu endüstriyelleşmeye uygun patenti’ aldı. Bakanlık ayrıca bu girişimi parasal olarak da destekledi.

Uzmanlar önümüzdeki çağı grafen çağı olarak tanımlıyorlar. Geçmişte nasıl ki bir taş devri, tunç devri, demir ve sonraları çelik- polyester maddeleri çağa damga vuran etkiler yarattıysa grafenin de benzer bir çağ açacağı öngörüsü hakimdir. Bugün bilim kurgu filmlerinde gördüğünüz birçok şey gerçeğe dönüşecek. Katlanabilen esnek ekranları, kulağınızın arkasında rulo yaparak taşıdığınız cep telefonlarını düşünün…

Bu mucizevi malzeme sayesinde sınırsız sayıdaki ürünlerin kalitesi artacak. Örneğin bilgisayarlar süper hızlanacak, boyalarda kullandığınızda uçak, gemi, otomobilde gövde ağırlı düşecek, dayanıklılık artacak. Otomobil ve cep telefonu bataryalarının ömrü uzayacak ve saniyeler içinde şarj edilebilme imkanına kavuşacak. Savunma sanayinde her alanda kullanıma sahip bir ürün grafen. Zırh üretiminden, gece görüş lenslerine değin…

Grafen; mükemmel filtreleme yeteneğine sahip. Deniz suyunu büyük oranda tuzdan arındırıyor ve bu su tarım arazilerini sulamada kullanılacak. Güneş pillerinde kullanır. Nükleer santrallerde soğutma işinde grafenden faydalanılır. Kanser tedavisinde yine grafen vardır. Kanserli hücrelerin erken teşhisinde çok yararlıdır. Genetik hastalıkların tedavisinde de grafen vardır. Diyabet kontrollerinde, diş ve kemiklerin tedavisinde ilk tercihler arasındadır. Tıbbın hemen tüm konularında işe yarar özellikleri bilinmekle beraber birçok konu daha araştırma- geliştirme aşamasındadır.

Öyle görünüyor ki önümüzdeki kısa sürede ‘grafen çağı’ açılacak ve insanlık bundan azami fayda görecek. Ne mutlu ki sanayi devrimini ıskalayan Türkiye, grafen konusunda lider ülkeler arasında yerini şimdiden almıştır.

Çok Okunan Haber

Kıyas Uslu Ramazan bayramını kutladı

Harita Mühendisi Kıyas Uslu Ramazan bayramını kutladı..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir