Anasayfa / Güncel Haberler / GÖKTUĞ PROJESİ

GÖKTUĞ PROJESİ

 

“Korktukça tutsak, umut ettikçe özgürsün”

 

Askeri anlamda caydırıcılık; 75 yıldır topyekün dünya savaşını önledi. Elbette savaşlar hiç durmadı. İkinci dünya savaşından bu yana, dünya savaşına dönüşmeyen küçük çaplı, bölgesel ve de vekalet savaşları yürütüldü. Son kırk yıldır ise devletler daha çok terör örgütleri eliyle savaşlarını sürdürüyorlar. Caydırıcılığı nükleer silahlara borçluyuz denilebilir. Çünkü nükleer  savaş, tüm taraflar için kurtuluşu olmayan yıkım demektir. Fakat bu ilanihaye sürecek anlamına da gelmemeli. Dünya çapında son yıllarda artan gerginlik, nükleer silahların da kullanıldığı bir dünya savaşına dönüşebilir.

Caydırıcılık; en tepede nükleer güç olmayı gerektirse de bölgesel çapta nükleer güç olmayan ülkelere ve de terör örgütlerine karşı, askeri açıdan dışa bağımlı olmayan ve kendi kendine yetebilen ülkeler de pekala caydırıcıdır. Nükleer silahı saymadığınızda, askeri açıdan kendi kendine yetebilen ülke; başka ülkelere bağımlı olmayan, ambargolardan etkilenmeyen, en küçük mühimmatından, yerli savaş uçağını, tankını, topunu, gemisini, hava savunma sistemlerini, füzelerini üretebilen ülke demektir. Bu kategoriye giren dünyada sadece sayılı ülkeler vardır.

Türkiye; özellikle son yirmi yılda savunma sanayinde büyük atılımlar gerçekleştirdi. Savunma sanayindeki yerlilik-millilik oranını yirmi yılda yüzde 20’lerden, günümüzde yüzde 70 seviyelerine kadar çekti. Yüzde yüz seviyesiyse bana göre milli muharip uçağı yapabilme becerisidir ki Türkiye bu hız ve siyasi irade ile devam ederse, hedefine azami on yıl içerisinde ulaşacaktır. Ancak ondan evvel Türkiye bazı kritik teknolojik sınavlardan başarı ile geçmelidir.

Türkiye; savunma sanayi 7 Nisan 2021’de böyle bir kritik eşiği başarıyla geçti. ‘Göktuğ Projesi’ adı altında yürütülen çalışmaların ilk ayağı sevindirici sonuçlar verdi. Bu Türkiye’nin hava- hava füze atağıdır. O gün Eskişehir hava üssünden kalkan dört F-16 kanatlarının altında Bozdoğan ve Gökdoğan hava-hava füzeleri taşıyordu. Uçaklar Sinop’taki füze test merkezine yöneldi. Merkezde Tusaş imalatı Şimşek hedef uçağı vardı. Şimşek hedef uçağı katapulttan fırlatıldı. Belirli bir hız ve yükseklikteki hedef uçağı, F-16’dan atılan Bozdoğan ısı güdümlü görüş içi füzesi başarı ile vurdu.

Bir olayın ne denli önemli olduğu en çok yurtdışı yansımalarından bellidir. Eğer ülke içinde kısır siyasi meselelere takılıp kaldıysanız, yukarıda gerçekleşen başarılı aşama çok da mühim değildir ki zaten bizim medyada pek yer alamamaktadır. Sanki yabancı basın bizden daha ilgili savunma sanayi hamlelerine…

Göktuğ Projesi iki aşamalı bir proje. Tübitak-Sage imalatı Bozdoğan ve Gökdoğan hava- hava füzelerini kapsıyor. Kısa menzilli Bozdoğan 2022 yılında, uzun menzilli Gökdoğan ise 2023 yılından itibaren TSK envanterine girecek. Eğer geçmişten gelen birikim, altyapınız yoksa, bir projeyi sıfırdan üretmek zaman alır. Fakat sonraları sahip olduğunuz deneyim ve altyapı ile elinizdeki ürettiğiniz silah sistemlerini geliştirmek ve yeni uyarlamalar yaparak, üst modellerine geçmek daha kısa zaman alır.

Bir hava- hava füzesi üretmek çok zorlu ve karmaşık bir süreçtir. Yazılım, radar, arama ve yönlendirme sistemine sahip olmalısınız. Roket teknolojisi tecrübe isteyen bir teknolojidir. İşte Türkiye kritik eşiği 7 Nisan’da aşmıştır. İthal muadillerine göre daha ucuz ve daha gelişmiş bir teknoloji barındıran Bozdoğan ve Gökdoğan hava- hava füzeleri ileriki yıllarda gelişime açık sistemler olup sadece uçaklara, sihalara ya da klasik füzelere karşı kullanımla sınırlı kalmayacak, balistik füzelere karşı üretilecek modellerinin geliştirilmesinin önü açılacaktır.

Burada yeri gelmişken Şimşek hedef uçaklara da değinmek isterim. Şimşek hedef dronları da diyebileceğimiz sistem; Tusaş üretimidir ve atış testleri için çok önemli bir araçtır. Yerden rampalardan fırlatılabilen bu araçlar, ANKA-S üzerinden de havadan atılabilmiştir. Hedef uçaklar atış testlerinde eski uçakların kullanılmasının önüne geçerek, daha az zaman ve maliyetle testleri mümkün kılmaktadır.

Şimşek hedef uçaklar, kardeş Azerbaycan ordusunda da eğitim amaçlı kullanılmaktadır. Şimşek hedef uçakları sağladığı avantajlar dolayısıyla, yakın zamanın iyi bir ihraç ürünü olmaya da adaydır.

Çok Okunan Haber

Kıyas Uslu Ramazan bayramını kutladı

Harita Mühendisi Kıyas Uslu Ramazan bayramını kutladı..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir