Anasayfa / Güncel Haberler /     Genital Estetik Nedir? Kimlere Uygulanabilir?

    Genital Estetik Nedir? Kimlere Uygulanabilir?

Op.Dr.Refik Ersin Eroğlu Yazdı

 

Kadınlar tarafından son yıllarda en çok rağbet gören ameliyat uygulamalardan birisi de genital estetik uygulamalardır. Yapısal bozukluklar, doğuma bağlı deformiteler,  yaşlanmaya bağlı  genital bölgede oluşan bozukluklar ve cinsel haz isteğiyle ilgili bazı sorunlar kadınları genital estetik uygulamalara yöneltmektedir.

 

Labioplasti (iç ve dış dudak estetiği)  , hudoplasti (klitoris üzerindeki katlantıların düzeltilmesi) , vajinoplasti (vajina daraltma) , genital bölge beyazlatma, lazerle yapılan operasyonlar, perinoplasti (doğum kesilerinin düzeltilmesi) , G noktasi büyütme ve hymenoplasti (kızlık zarı dikimi) gibi operasyonlar genital estetik operasyonlar içerisinde kadınlar tarafından en çok başvurulanlarıdır.

 

Labioplasti (Labium estetiği – büyük ve küçük dudaklara yapılan müdahaleler)

Labium adı verilen dudaklar dış genital yapıyı oluşturan daha kalın ve dolgun olan kısımlar yani büyük dudaklar ile daha içte yerleşen ince olan küçük dudaklardır.

Zaman içinde kişisel özelliklere bağlı olarak ya da yaşa bağlı sarkmalar uzamalar görülebilir. Bu durum görüntü bozukluğuna neden olmaktadır. Örneğin mayo, bikini giyildiğinde önde kabartı şeklinde durmasıyla rahatsızlık verebilir ya da cinsel ilişki sırasında girişi kapatarak zorlanmaya ya da ağrılı ilişkiye neden olabilir.

Basit bir operasyon ile bu uzamış ya da sarkmış dudaklar kısaltılabilir ve şekillendirilebilir. İçi boşalmış, gevşemiş dudaklar ise dolgunlaştırılabilir.

Labioplasti sonrası hasta rahatlıkla günlük hayatına dönebilir. Ancak iyileşme süresi boyunca 4-5 hafta kadar cinsel ilişkide bulunmamak gerekir.

Vajinoplasti (Vajina estetiği – vajina daraltma işlemleri)

Halk arasında vajina estetiği olarak bilinen vajinoplasti, cerrahi olarak ya da lazer ile yapılabilir. Lazer ile vajinal estetik hızlı bir işlemdir. Zaman içinde yapısal olarak ya da vajinal doğumlara bağlı olarak genişlemelere sık rastlanmaktadır. Bu gibi şekil bozuklukları cinsel birliktelikte alınan zevkin hem kadın hem de erkek tarafından azalması ya da yok olmasına neden olabilir. Cerrahi müdahale ile gevşeyen doku fazlalığı alınarak daraltma ve etraf dokuların gençleştirilmesi sağlanmaktadır.

Hymenoplasti (Kızlık zarı dikilmesi)

Sosyal ya da ailevi nedenlerle hastalar tarafından talep edilen kızlık zarı onarımı da genital estetik müdahaleler arasında yer alır.

Perinoplasti( Doğum sonrası yırtılma izlerinin onarılması )

Doğuma bağlı  genital bölgede rahatsız edici şekil bozuklukları kalabilmektedir. Kadınları  mutsuz eden bu durumdan kurtulmak mümkün.  Bu şekil bozuklukları basit bir şekilde çıkarılabilmekte, dokular düzgün teknikle yeniden dikilmektedir. Bu esnada oluşan iç doku gevşemeleri ya da sarkmaları da düzeltilir. Vajina estetiği sonrası hasta günlük hayatına hemen dönebilir ancak iyileşme periyodu boyunca yani 6 hafta kadar cinsel ilişki yasağı konulmaktadır.

 

Genital Estetiğin Faydaları

Genital estetikte uygulanan işlemler kolay ve yüz güldürücüdür. Hastaların işlem sonrası kısa sürede iş ve sosyal hayatına dönmesi de kadınların konuyla yaklaşımını ve konuşulmasını tabu olmaktan çıkarmış durumdadır. Hasta-doktor arasındaki güvene dayalı olması iletişim sayesinde işlemler sonrası alınan yüz güldürücü sonuçlar da memnuniyet vericidir. İlerlemiş ve hızlı tıbbi teknikler sayesinde artık hastalar kolaylıkla istediği sonuca ulaşabilmektedir. Genital estetik kadınların hem sosyal hem de cinsel yaşamını önemli ölçüde değiştirmektedir. Bu değişimler şu şekilde özetlenebilir:

  • Genital estetikler sonrası kadınlar kendilerini daha iyi hissediyor ve özgüveni artıyor.
  • Spor kıyafetleri, tayt, mayo ya da bikini giydiği zaman daha estetik bir görünüme kavuşuyor.
  • Cinsel ilişkide ağrı yaşamıyor, zorluk çekmiyor ve aldığı zevk daha fazla oluyor.

 

Genital estetiğe dair merak ettikleriniz ve daha fazlası için sosyal medya hesaplarımdan bana ulaşabilirsiniz.

Instagram -> @dr.reeroglu

Twitter      -> @dr.reeroglu

Youtube    -> @dr.reeroglu

 

Çok Okunan Haber

NEŞET ERTAŞ VE ABDALLAR

celalucyildiz@gmail.com “ Dost elinden gel olmazsa varılmaz. Rızasız bahçanın gülü derilmez, Kalbden kalbe bir yol …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir