Anasayfa / Güncel Haberler / Eskiden Düğünler Nasıl Olurdu

Eskiden Düğünler Nasıl Olurdu

Yıllardır düğünler olur, hele Goca Oba da , yani Köprübaşı – Mut ta.

Bu kez düğün programı değişik oldu. Sondan başa doğru işledi. Önce düğün davetiyesi hazırlandı. Okuntular gönderildi. Sonra çeyiz alındı, eşyalar alındı. Oğlan evine gitti. Düğüne birkaç gün kala kız isteme gelenekleri yerine geldi. Önce nikah, sonra kına ve sonra tekrar düğüne devam edildi. Hafta başında gençler ormana gidip, bir bayrak direği kesip getirmişler, Taki Dede hayırlısını vermiş. Bayrak direği dikildikten sonra dibine kurban kesmişler. Sonra gençler eğlenmiş. Bayrak direğinde elma, armut, soğan ve uçta Türk Bayrağı konmuş. Oğlan evinin önünde gök yüzüne süzülüyor. Yel Sartavuldan estikçe sallanıyor.

{2}

Goca Oba da Kamışlı Şıh Ali’nin ( Göper yalancısı)  ile ( Fatma) nın oğlu Veli Gevger ile (Faime-Erkan) kızı Gülsüm Afacan ‘ın düğünü oldu. Biz de davetli idik. Bir ikindi vakti tozlu Narlıdere yolundan eniş aşağı iniverdik. Doğruca oğlan evine uğradık. Çalgılar akşamı yemeği yemiş, oğlan evi önünde gençler ile mengi oynadık. İzmir, Ankara, Antalya, Silifke, Mersin’den akrabaları gelmişler.

{3}

Okul bahçesinde yapılacak Kına töreni için evlerden gelmeye başladılar. Mut’ta süslenmeye giden gelin ve kadınlar geldiler. Karanlık kendini göstermeye başladığında ışıklar yandı . sonra kamyonun üzerine yerleştirilen sahneden müzik sesleri gelmeye başladı.

Dans, şıkırdım . mengi çalmaya başladığında herkes orta çıktı. seyirci yok denecek kadar az.

Üç dört küme halinde oynuyorlar. Sonra halay başlıyor. Gençler, yaşlılar hep birlikte halay çekiyorlar.

{4}

Nikahı Belediye Yetkilisinin birisi kıyıyor. Belediye Başkanı sanırım çok yoğun. Önce gördüğümüz düğünlerde hep Başkan kendisi kıyıyordu. Onun için yadırgadık. Hem de Kamışlı Dede ‘nin torunu olunca.

Nikahtan sonra eğlenmeye devam ettiler. Göksu’dan gelen hafif esinti oynayanları rahatlattı.
Düğünde hazırlanan Köroğlu orta oyunu çok güzeldi. Gençler hazırlık yapmışlar. Onu sahnelediler. Ancak geniş kitle onu izleme olanağı bulamadı.

Daha köyden Kasaba kimliğine geçememiş. 1980 yıllarda yapılan futbol sahasında yapılacak bir çalışma ile çok güzel doğal bir anfi tiyatro oluşturmak mümkün. Orada yamaçta halk oturacak, orta oyununu izleyecek, şenliklerini orada yapacak. Eğer bir de çimlendirilebilirse, kupa maçları daha güzel olacak. Çok amaçlı bir alan yeri hazır. Ama onu görecek gözlere gereksinim var.

{5}

Muhammet Goca, Halıt Emmi, Davulcu, Hacı Çavuş Goca, Zırtaboz, Zilli, Naki Özcan, Adanalı gibi  Çalıp, söylemesini bilen, oynamasını bilen bir kültür yuvası Goca Oba nın böyle bir yapı ile taçlandırılması lazım. O zaman şenlikler,  düğünler daha güzel olur.

Genç çiftlere Mut’ta, mutluluklar dileğiyle.

KİRMEN
Celal Necati ÜÇYILDIZ
celalucyildiz@hotmail.com

{6}

{7}

{8}

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

Sekoyalar

Sekoyalar…   Sekoyalar dünyanın yaşayan en büyük ağaçlarıdır. Boyu yüz metreyi, çapı oniki metreyi aşabilen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.