Anasayfa / Güncel Haberler / Ekonomimiz Avrupa’dan iyi

Ekonomimiz Avrupa’dan iyi

Türkiye, ekonomik krizde sınıfta kalan Avrupa ve Amerika’nın aksine başarılı performanslarıyla dikkat çekiyor. Bunu ihtiyatlı davranmaya borçlu olduklarını belirten Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, “Uzun vadeli planlar yapıyoruz. Geçici güzellikler peşinde değiliz.” dedi.Fransa’nın Marsilya kentinde düzenlenen G-8 ülkeleri ekonomi bakanları ve merkez bankaları başkanları toplantısına katılan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, son küresel ekonomik gelişmeleri, İsrail ile ilgili siyasi krizi ve Arap Baharı’nı değerlendirdi. Dünyanın içinde bulunduğu finansal krize yönelik Türkiye’nin ihtiyatlı davranması gerektiğini belirterek, “Biz ağustosböceği gibi davranamayız. Uzun vadeli çıkarlarına bakıyoruz ülkenin. On yıl sonraki Türkiye’yi hesaplıyoruz. Yoksa geçici güzellikler yaşatabiliriz, ama…” dedi. Babacan, dünya ekonomisinin bir daralma dönemine girebileceğini, dünyada henüz iyimser beklentiler olduğunu ancak kendilerinin önlem aldığını aktardı. Babacan, Avrupa ve Amerika’daki liderlerin güçlü olmadığını anlatarak, bunu şu cümlelerle örneklendirdi: “Başkan Obama, dün 447 milyar dolarlık yeni tedbir paketini açıkladı ama yeterli güveni veremedi piyasaya. Çünkü, ‘Kongre’den umarım hızlı geçer.’ dedi. Karar alıcılar ABD’de de, Avrupa’da da güçlü değil.” Söz konusu liderlere yönelik endişeleri olduğunu, Yunanistan’ın AB’ye verdiği sözleri yerine getirmediğini aktaran Babacan, “Avrupa Merkez Bankası sürekli İtalya ve İspanya devlet tahvillerini topluyor. Aksi halde faizleri öyle yükselir ki, iki ülke de ödeyemez duruma gelir.” dedi. Türkiye’nin finans sistemiyle ve ticaret kanallarıyla Avrupa ve Amerika’ya bağlı olduğunu hatırlatan Babacan, her karara karşı senaryoları hazırladıklarını söyledi.


 


Türkiye’nin 2012’de büyüme oranının yüzde 5’in altının sürpriz olmaması gerektiğini ancak bu oranın birçok Avrupa ülkesi için özenilecek bir durum olduğunu dile getirdi. Doların durumu ile ilgili olarak ise Başbakan Yardımcısı, şu değerlendirmede bulundu: “Dönem dönem piyasada yönsüzlük oluşabiliyor, piyasa oyuncularının kafası karışabiliyor. Böyle zamanlarda Merkez Bankası çıkıp yön gösterebiliyor. Merkez’in, ‘Dolar, olması gerekenden yüzde 5-10 daha değerli’ demesi ondan.” Başbakan’ın, teğet bile geçmeyecek sözüyle, orta ve uzun vadede Türkiye ekonomisi üzerinde kalıcı bir etkisi olmayacak demek istediğini söyledi. “Biz orta vadeli programı iki yıl önce yaptık. ABD hâlâ hazırlayamadı.” dedi. İsrail’le ilişkilerin en alt düzeye indirilmesinin ekonomik olarak Türkiye’yi nasıl etkileyeceği yönünde akıllarda oluşan soruyu da cevaplandıran Babacan, İsrail’le büyük ekonomik bağımız olmadığını, finans ilişkimizin ise yok gibi bir şey olduğunu söyledi. Bunların hepsini Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştüklerini, Türkiye’nin tavrı söz konusu olunca bunların hiçbir öneminin olmadığını dile getirdi. Son günlerde kredi derecelendirme kuruluşlarının aldığı kararlar çokça tartışılıyor. Babacan, artık dünya finans sisteminin kredi derecelendirme kuruluşlarına bağımlılığının azaltılması ve yeni değerlendirme sistemleri oluşturulmasının konuşulacağını, bu kuruluşlara güven kalmadığını aktardı. Bunların yerlerine yeni bir şeyler konulması gerektiğini düşünen Babacan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Normalde kredi notu önden gider, bir ülkenin geleceğini anlatır. Ama bunlar artık geriden geliyor. Krizleri öngöremiyorlar, hatta batıyorlar. Şu anda Avrupa’nın 11-12 ülkesinden daha güvenilir durumdayız. Ama notumuz daha düşük. ”


 


uçak düşer diye parayı parça parça gönderdik


 


Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

BİZ O TUZAĞA DÜŞMEYECEĞİZ

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin İl Başkanlığı binasının açılışını gerçekleştirmek üzere Uşak’a geldi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.