Anasayfa / Güncel Haberler / Darbelerin tanığı Hamdi Sevinç

Darbelerin tanığı Hamdi Sevinç

12 Eylül askeri darbesi döneminde Ankara Sıkıyönetim Mahkemesi üyesi olan Hakim Albay Hamdi Sevinç, bugün gazetesini çok önemli açıklamalar yaptı.
İşte Seda Şimşek’in söyleşisi:

BUGÜN

Darbelerin tanığı

Yakın tarihimizin son kanlı, tanklı, toplu darbesi 12 Eylül. Demokrasimiz üzerindeki tarihi enyeni kambur. Adalet Bakanlığı’nın resmi kayıtlarına göre bilançosu 50 idam, 144 kuşkulu ölüm, 171 işkencede ölen, 14 bin vatandaşlıktan çıkarılan kişi. Cezaevlerindeki zulümler, sokaklardaki kan gölü hâlâ hafızalarda. O ise 12 Eylül’ün hem hâkimi hem mağduru. Ankara Sıkıyönetim 1 No’lu Mahkeme Hakimi Albay Hamdi Sevinç, “Necdet Adalı, Erdal Eren veMustafa Pehlivanoğlu’nu idam edemezsiniz” diyen, idamlarda bulunmayı reddeden ve sonuçta konseyin üçlü kararnameyle resen emekli ettiği tek kişi.

 6-7 Eylül İstanbul olaylarında sıkıyönetim mahkemesi hakimi olarak başladığı yolculuğu onu 12 Eylül’e kadar getirmiş. 9 Subay Davası’nda komutanlık adli müşaviri, “Delil yetersizliğinden beraat kararı verildi. Darbe tasarımı vardı, ancak icrai hareketler başlamamış ve elverişli vasıta elde edilememişti” diyor. Darbeler tarihinin canlı tanığı, hepsinde ordunun içinde ve en kritik noktalarda görevli. İlk defa konuştu. Konuştu da denilemez ses tellerindeki rahatsızlık nedeniyle. Ben sordum, o, hiç üşenmeyip sorularıma yazarak cevap verdi. Yaklaşık 6 saat sürdü.

12 Eylül darbesinde sıkıyönetim mahkemesi hakimi olan Albay Hamdi Sevinç, BUGÜN’e önemli açıklamalarda bulundu. Sevinç darbe nedeniyle hükmünü kaybeden mevcut anayasa çerçevesindeNecdet Adalı, Erdal Eren ve Mustafa Pehlivanoğlu için verilen idam kararının yanlış olduğunu söyledi…

12 Eylül darbesi sırasında göreviniz neydi?

12 Eylül 1980DarbesiKenan Evren’in Brüksel NATO toplantısından dönüşte, hava meydanında sivil kıyafetle yaptığı iç politika ve anarşiyle ilgili konuşması ile başlamış oluyordu. 28 Aralık 1978’de Kahramanmaraş olayları üzerine ilan edilen sıkıyönetim nedeniyle Ankara 1No’lu AskeriMahkemesi’nde 6 hakimle göreve başladık. Her gün cereyan eden yasa dışı toplantı ve gösterilerden ötürü güvenlik güçlerince gözetime alınmış yüzlerce kişi, gözetimin son on beşinci günü komutanlığın tutuklama istemiyle getiriliyordu.

12 Eylül sürecinde başkahangi davalara baktınız?

Mahkememizde toplumca az çok bilinen duyulan Erdal Eren,Necdet Adalı,Mustafa Pehlivanoğlu, İsa Armağan davaları karara bağlanmış.Milli Selamet Partisi,Milliyetçi Hareket Partisi, Halkevleri,Dev-Yol, ÜlküOcakları ile ilgili tutuklama istemleri de değerlendirilmiştir.

Erbakan’ın tutuklanma istemini reddetmişsiniz.

Dosya içeriğine göre MSP Başkanı Necmettin Erbakan ve 40 küsur arkadaşı hakkında komutanlık ve Ankara Cumhuriyet Savcılığı tutuklama istemini tek hakim olarak reddettim. 12 Eylül darbesini MSP’ninKonyamitingine dayandırmayı hedefleyen konsey bu kararımla hedefine ulaşamadı.

Erdal Eren’inyaşının büyütülerek idam edilmesi nasıl oldu?

Ben sadece tutuklanma istemini karara bağlamadan kimliğini saptadımve suçla alakalı sorgusunu yapıp savunmasını aldım. Benim dosyayı tetkikimde 18 yaşı 1 ay geçmişti. Mahkemede yaş tetkiki istenilmiş, doktor raporu ile yaş tartışması ortaya çıkmış.

NORMALDE TBMM KARAR VERİR

Erdal Eren,NecdetAdalı,Mustafa Pehlivanoğlu’nunidamlarına karşı çıkmışsınız.

Kararlar yasalara uygun,Askeri Yargıtay’da onaylanmış, infaz edilecek, ancak darbe ile anayasa iptal edilmiş. Yani anayasa yok. İnfaza kimkarar verecek?Normal dönemlerde TBMM verir. Konseye, “Sen kimoluyorsun? Ölüm cezasının yerine getirilmesine konsey nasıl karar verir? Yasa lazım” dedim.

ORTADA YASA YOKTU

Bu durumda Eren, Adalı ve Pehlivanoğlu’nun i

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

BİZ O TUZAĞA DÜŞMEYECEĞİZ

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, partisinin İl Başkanlığı binasının açılışını gerçekleştirmek üzere Uşak’a geldi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.