Anasayfa / Güncel Haberler / Darbeci Paşa’nın Trajik Öyküsü

Darbeci Paşa’nın Trajik Öyküsü

27 Mayıs ihtilalinde aktif rol üstlendiği bilinen ve darbenin ardından Ankara Valiliği ile Ankara Belediye Başkanlığı görevlerini yürüten Tuğgeneral İrfan Baştuğ’a ait askeri kimlik kartı 51 yıl sonra bit pazarında bulundu. Kart pazara çöpçüler tarafından getirilmiş.

27 Mayıs 1960 askeri darbesinde görev alan, darbeden sonra Ankara Valiliği ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine getirilen dönemin Genelkurmay Başkanlığı Personel Daire Başkanı Tuğgeneral İrfan Baştuğ’un askeri kimlik kartı, ölümünden 51 yıl sonra başkentte bit pazarında bulundu.

Ankara’da, İtfaiye Meydanı’nda ikinci el eşya satışı yapan Yaşar Güler’e ait iş yerinde bulunan Baştuğ’a ait “Subay, Askeri Memur ve Astsubay Hüviyet Cüzdanı” bir vatandaş tarafından satın alındı.

ETKİN ROL ALDI

Kartın üzerinde yer alan bilgiye göre, Baştuğ’a, 27 Mayıs darbesinden önce, 1958 yılının şubat ayında verildiği anlaşılıyor. Türkiye’deki ilk askeri darbe olarak tarihe geçen 27 Mayıs ihtilalinde aktif rol üstlendiği bilinen ve darbenin ardından Ankara Valiliği ve Ankara Belediye Başkanlığı görevlerini yürüten Tuğgeneral Baştuğ, 12 Eylül 1960’ta meydana gelen trafik kazasında yaşamını yitirdi.

İş yeri sahibi Yaşar Güler, “Tuğgeneral Baştuğ’un ismini daha önce hiç duymamıştım. Kendisi hakkında bilgim yok. Bu kartın sahibinin de bir general olduğunu bilmiyorum” diye konuştu.

ÇÖPÇÜLER GETİRİYOR

Güler, dükkanında çok sayıda eski eşya ve fotoğraflar bulunduğunu, incelenmesi durumunda aralarında çok önemli olanların bulunabileceğini ifade ederek, ‘Biz ikinci el eşyaları genelde çöpçülerden alıyoruz. Onlar çöpe atılmış eşyaları bize getiriyorlar ve biz de değerli gördüklerimizi satın alıyoruz. Bu şekilde zaman zaman önemli fotoğraf ve eşyalar elimize geçebiliyor” dedi.

İSMİ 2 OKULA VERİLDİ

İki adet damga pulu bulunan ve bir kısmı tahrip olan kart üzerinde, ayrıca Baştuğ’un üzerinde soğuk mühürlü vesikalık fotoğrafı da bulunuyor.

Baştuğ’un adı başkentte merkez Altındağ ilçesindeki bir cadde ile Van il merkezinde, Şerefiye Mahallesi’ndeki bir ilköğretim okuluna verildi.

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

Sekoyalar

Sekoyalar…   Sekoyalar dünyanın yaşayan en büyük ağaçlarıdır. Boyu yüz metreyi, çapı oniki metreyi aşabilen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.