Anasayfa / Güncel Haberler / BEN BU ŞEHRİ SEVİYORUM

BEN BU ŞEHRİ SEVİYORUM

İnsan gibi, her şehrin de kendine özgü bir mizacı vardır. Sevdiğimiz bir şehrin sokaklarını yürürken, tıpkı sevdiğimiz birinin yanındayken olduğu gibi, kendimizi rahat hissederiz. İşte böyle bir duygudur Mersini sevmek. Sahil şeridinde kaybolmak, yeni bir manzara keşfetmek, sadece bize fısıldayacağı bir sırla buluşmaktır Mersini sevmek. Gökyüzü gündüz mavisidir akşam olsa da, güneş hâlâ parıldar çünkü Mersinin akşamları aydınlıktır. Mersini sevmek gelecektir. Huzurdur. Sen gene aynı sokaklarda dolaşacaksın, aynı mahallede kocayacaksın; aynı evlerde kır düşecek saçlarına. Dönüp dolaşıp yine seveceksin Mersini. Ömrünü nasıl tükettiysen Mersinde öyle tükettin demektir.

 

 

Mersini sevmenin ne demek olduğunu ne anlama geldiğini burada yaşayan bilir ancak.Kendi ayakları üstünde durur Mersin.. Uygarlıkların buluştuğu yerdedir Mersin. Hani sevgilinden ayrıldığında dinlediğin Deniz ve Mehtap şarkısını aklına getiren mersindir. Her şehrin sokağı, camisi, dükkânı, caddesi, pazarı, hastanesi, postanesi bir yana onun insanlarındaki hatıralarıdır o şehri sevdiren. Her bahar portakal çiçeği kokuları ve yakamozların ışıltıdır Mersini sevmek.

Ben bu kenti seviyorum, herkes gibi ve herkes kadar. Mersin bugün de güzel, yarın da güzel olacak. Bize düşün bu güzellikleri çirkinleştirmemek. Mersine layık olduğumuzu gönül rahatlığıyla söyleyebiliyorsak ne mutlu bize.

 

 

İyimserlerimizin, hatta en palavracılarımızın bile içinde eminim ki bir ukde vardır Mersin sevdasının bulaştırdığı.. Olması da doğaldır, mükemmele erişmek kimseye nasip olmamıştır ve olmayacaktır da. Sorulması gereken asıl soru; mükemmele ne kadar yaklaştığımızdır. Hepimizin çıkmaz sokakları, saklı bahçeleri, ince çatlakların arasından papatyaların serpildiği kırık dökük kaldırımları bulunur. Oysa çoğu zaman birbirimize gösterdiklerimiz, gökdelenlerin ya da cilalı meydanların kartpostal manzaraları olur. Yaşadığımız şehirde, sokağa çıktığımızda mutlu olmalıyız. Belki de mutlu olmak Mersini sevmekte saklı. Tekneler, köprüler, heykelli bahçeler, ağaçlar çiçekler arasında yeşili maviyle aynı anda koklamaktır Mersini sevmek. Bir insanın çok malı mülkü olsa bile, hayatı bunlara bağlı değildir.” İnsanların size nasıl davranmasını istiyorsanız, siz de onlara öyle davranın.

”Mustafa Mızrak / Gazeteci Yazar

 

 

 

Çok Okunan Haber

CUMHURİYET OKULUM

celalucyildiz@gmail.com   İlkokula İmam uşağı köyünde başladım. Sabah altıda yollara düşerdik. Kırtıl köyünde okul yoktu. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir