Anasayfa / Güncel Haberler / Bekir Ağırdır idda etti 2020 de seçim var

Bekir Ağırdır idda etti 2020 de seçim var

Yurt gazetesinden Barış Can’ın haberine göre, panele; Konda Genel Müdürü Bekir Ağırdır, Siyasal İletişim Uzmanı Dr. Gülfem Saydan, CHP Parti Meclisi Üyesi, TÜSES eski Başkanlarından Prof. Burhan Şenatalar konuşmacı olarak katılırken, panelin moderatörlüğünü TÜSES Başkanı Celal Korkut Yıldırım yaptı. Yıldırım yaptığı kısa açılış konuşmasında, 24 Haziran Seçim sonuçları ile ilgili çok farklı yorumların yapılabileceğini, ama bunun “çok ağır” bir yenilgi olarak kabul edilmemesini, umudun taze tutulması gerektiğini söyleyerek sözü Bekir Ağırdır’a bıraktı.
4 KUTUPLU TÜRKİYE          
Ağırdır konuşmasına, “Ciddi yenilgi değil, alışılmış yenilgi demek daha doğru, 4 yılda 6 kere seçime gittik hep aynı rakamlar var. ‘Buradan nasıl çıkarız?’ onu konuşmamız lazım” diyerek başladı. Ağırdır, hazırladığı grafikler üzerinden Türkiye’deki seçmen yapısını ve eğilimlerini anlattı. Ağırdır, Türkiye’de siyasetin dini inanç ve etnik aidiyetlerine sıkıştırıldığını belirterek, “52 seçim de yapsak sonuç değişmez. ‘Kürt-Türk, Laik-dinci’ diye 4 kutuplu bir durum karşımıza çıkıyor. Kimlik siyaseti yapmayan, ‘tüm kesimleri kucaklayacağım’ diyen bir parti başarabilir” ifadelerini kullandı.
81 ilin 24 Haziran Seçim sonuçları ile sosyo-ekonomik gelişmişlik haritalarının aynı olduğunu grafiklerle anlatan Ağırdır, eğitim seviyesi, ekonomik düzey yükseldikçe CHP’nin oy oranının da yükseldiğini söyledi.
 “HDP’nin oylarının AKP’ye kaydığı” yorumlarına karşı çıkan Ağırdır, “HDP’nin oylarının AKP’ye döndüğü yok, 16 ile baktığınızda HDP’nin çok yüksek oy aldığını göreceksiniz” dedi.
“KEŞKE 24 HAZİRAN’DA BAŞARILI OLUNSAYDI DA KONDA’YA KAPAK OLSAYDI”
Ağırdır Türkiye haritası üzerinde kırmızı, sarı ve koyu kahverengi ile gösterilmiş bölgeler üzerinden analizler yaptı. Ülkenin batısındaki büyük kentlerin ‘kırmızı’ İç Anadolu ve Karadeniz’in sarı, Doğu ve Güneydoğu’daki büyük kısmının koyu kahverengi gösterildiği haritayı gösteren Ağırdır, “Kırmızı yerler devlet olmadan da varolabilir, devlete ihtiyaç duymazken, diğer yerlerin kamu yatırımlarına, devlete, devletin yaptığı yola, hastane, köprüye ihtiyacı var” dedi. Kırmızı ile gösterilen yerlerde CHP’nin oy oranın yüksek olması dikkat çekti. AKP’nin 3 renkteki her yerde olduğunu belirten Ağırdır, “3 nokta bir parti” ifadesini kullanarak, “illerde 4’lü, 5’li rekabet yok 2’li rekabet var. Baktığınızda seçime giren birçok parti var ama sonuçlarına baktığınızda yoklar. Keşke 24 Haziran’da başarılı olunsaydı da Konda’ya da kapak olsaydı…” ifadelerini kullandı.
“MUHALEFET BU KESİMİ İKNA ETSE TAMAMDI”
Kutuplaştırma aşılmadan, kimlik siyasetinin dışına çıkılmadan başarılı olunamayacağının altını çizen Ağırdır, “Türkiye’nin yüzde 23.1 kendisini AKP’li olarak görüyor, yüzde 10’u da kendisini AKP sempatizanı olarak tanımlıyor. Baktığınızda ülkede her 3 kişiden biri AKP’li. Memnun olmadığı halde AKP’ye oy veren yüzde 10-15 arasında değişen bir kesim var. Bu kesim memnuniyetsiz olduğunda kararsız kalıyor, başka partiye gitmiyor. Muhalefet bu kesimi ikna etse tamamdı. Ama gri renkte olan bu kesim ikna edilemedi” dedi.
“İKTİDAR T.C’NİN KODLARINI ELE GEÇİRDİ”
CHP’nin kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin iktidardan tarafından kodlarının ele geçirildiği, şifrelerini çözüldüğü iddiasında bulunan Ağırdır, “Türkiye insanın beklentileri ekonomik, korkuları kültürel ve yaşamsal. Korkunun ipleri de Erdoğan’ın elinde, yalan yanlış bilgilerle istediği gibi oynatıyor. Muhalefet umuda oynayarak kazanabilir” dedi.
“AKP, İSTANBUL VE ANKARA’YI KAYBEDEBİLİR”
Yerel Seçimlerde çok şeyin değişebileceğini söyleyen Ağırdır, “4 parti yeni günü hep beraber inşa edeceğiz, hepsi aynı şeyleri söyleyerek yerel seçimlere gitmeli. İktidarın yerel seçimlerde İstanbul, Ankara gibi büyükşehirleri kaybetmesi muhtemel, Üsküdar gibi ilçeler de kazanılabilir” ifadelerini ku

Çok Okunan Haber

HDP MERSİN MİLLETVEKİLİ RIDVAN TURAN’DAN KROMSAN İÇİN SORU ÖNERGESİ

Halkların Demokratik Partisi Mersin Milletvekili Dr. Rıdvan Turan, Mersin’in Akdeniz İlçesi’nde bulunan Kromsan Fabrikası’nın, insan sağlığına …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir