Anasayfa / Güncel Haberler / BAŞKAN SEÇER VE İLÇE BELEDİYE BAŞKANLARI…

BAŞKAN SEÇER VE İLÇE BELEDİYE BAŞKANLARI…

Mersin 4’ü merkez olmak üzere on üç İlçesi olan ve 15 bin 620 kilometre yüzölçümü, 1 milyon 840 bin nüfusa sahip bir şehrimiz.

Sahil kenti olması, modern yaşama açık, seküler bakışı benimseyen mersinli vatandaşlar; her türlü tahriklere rağmen bir arada beraberce yaşama kültürünü hep korumuş bir şehrimiz.

On üç İlçenin kendine has özellikleri olmasına rağmen beklenen tek şey, yıllardır ihmal edilen hizmetlerin bir an önce gelmesi.

Bu on üç ilçede değişik partili belediye başkanları vatandaşların tercihiyle seçildiler. CHP 3, AK Parti 2, MHP ise 8 belediye başkanlığını kazanmış durumda.

Büyükşehir ise, CHP’de. Vahap Seçer başkan olarak seçildi.

Evet vatandaşların tek isteği var. Hayatını kolaylaştıracak, yıllardır ihmal edilmiş hizmetlerin bir an önce gelmesidir.

Aslında bu dönem Mersin biraz daha şanslı. Çünkü büyükşehir Belediye başkanı iyi çalışıyor.

Doğrusunu isterseniz açık yüreklilikle söylemek isterim ki;
Mersin’de ki mevcut belediye başkanları arasında aldığı oy oranını yükselten tek belediye başkanı, Büyükşehir’de Başkan Seçer görünüyor.

Bunu biz kendimiz söylemiyoruz!
Yapılan ulusal kamuoyu araştırmaları söylüyor.

En son Avrasya araştırmasında; Mersin büyükşehir belediyesi tüm büyükşehirler arasında dördüncü sırada olmasına rağmen, oy oranını artırmada açık farkla birinci sırada. Seçimlerde aldığı %45’lik oy oranını %58,8’e çıkararak rekor sayılacak bir başarı grafiği göstermiş durumda

Peki bu göstergelerin nedeni ne olabilir?
Vatandaşlar neden Vahap Seçer’i başarılı buluyor?
Muhalefet ‘in borçlanma konusundaki katı tutumuna ve eli kolu bağlanmak istenmesine rağmen, Başkan Vahap Seçer neden bu güven ve sevgiye layık görülüyor?

Sağ seçmenin bile olumlu baktığı CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı, acaba bu olumlu geri dönüşleri ve karşılığı nasıl sağlıyor. Sahadan gelen olumlu bakışın nedenleri nedir acaba?

Başkan Vahap Seçer; öncelikle belirtmek gerekirse yapılan tüm hizmetleri yerinde takip ediyor, denetliyor.

Başkan Seçer; tüm İlçeleri birkaç kez ziyaret ederek, vatandaşlarla çok yakından ilgileniyor.

Başkan seçer; hiçbir ilçe ayırımı yapmadan, ihtiyaca göre eşit hizmet götürmek için çok hassas davranıyor.

Başkan seçer; ayrımcılığı ret ediyor, partizanlık yapmıyor, kapsayıcı ve kucaklayıcı siyasetin hizmet’ ten ve halkla birlikte olmaktan geçtiğini iyi biliyor ve uyguluyor.

Başkan Seçer; her mahallede vatandaşlarla toplantılar yapıyor. Yaptığı hizmetleri anlatıyor. Eksik kalan alanları tamamlamak için vatandaşların görüşlerini alıyor. Bunu yaparken ilgili tüm bürokratlarını da yanında götürüyor.

Başkan Seçer; mali disiplini sağlamış, israfı önlemiş, borçların 1/3’nü ödemiş, yönetme anlayışı ve kurumsal kimlik oluşturmada, kimyası bozulmuş bir belediyeyi düzlüğe çıkarmaya çalışan bir Belediye başkanı.

Başkan Seçer; tüm ilçe belediye başkanlarıyla iyi ilişkiler içinde çalışmalarını yürüttüğü görülüyor. Kendi partisinden olan Yenişehir, Tarsus ve Mezitli belediye başkanları kaçamak güreşse de MHP’li ve AK Partili belediye başkanları Başkan Seçer’i yalnız bırakmıyorlar.

Tüm etkinliklerine katılmak istiyorlar. Beraber vatandaşa gidiyorlar. Ortak sorunlara karşı ortak davranarak, hizmetlerin daha hızlı vatandaşa gitmesini istiyorlar.

CHP’li başkanların ise, gözlerini büyük yerlere çevirdikleri söyleniyor. Başkan Seçer’ in mahalle toplantılarına katılmamak için bahaneler öne sürdükleri konuşuluyor.

CHP’li belediye Başkanları etrafındakilerin pohpohlamasıyla, bu kadar dar ve sığ düşünüyorlarsa, değil daha yüksek görevlere talip olmaları, ellerindekini bile kaybedebilir algısı oluşmaya başladı.

Ülkede demokrasi, adalet, eşitlik konusu öncelik taşırken, CHP’li belediyelerin her alanda başarılı olma gibi bir zorunluluğu var. Kapris yapmak, kıskançlık gibi ilkel egolardan kurtulamamak, dedikodu yapmak, ayak oyunlarına girişmek ülke adına, şehrimiz adına ve sosyal demokratlık adına ayıptır!

Hiç yakışmıyor. Her insanın her göreve talip olma hakkı vardır. Bu hakkını her zaman kullanma hakkı da vardır. Ancak, bu hak ayak oyunlarıyla değil, hizmet üretmekle olur. Vatandaşın sevgi ve saygısını kazanmakla olur. Demokrat ve dürüst tavırla, samimi yaklaşımlarla olur.

Anlatılanlara bakıldığında herkes kendi alanında örgütleme yapıyormuş. Buna inanmak istemiyorum. Böyle fayda getirmeyecek işlere girişeceklerine de inanmıyorum.

Ama bu toplumda kirlenmiş siyaset yapanlar, ikiyüzlü davranarak “Sen çok yaşa, sen daha büyük yerlere layıksın” gibisinden lafları üretenler ikiyüzlü siyaset bezirganlarıdır.

CHP’li belediye başkanlarına yakışan tek şey; ülkenin içinde bulunduğu sıkıntılardan kurtulması için demokratik değerlere, hizmete, iş birliğine, dayanışmaya yönelmeleridir. Etraflarındaki siyaset bezirganlarına değil!

Başka yolu yok. Hiç kimse etrafındaki dalkavuklara aldanmasın! Hiç kimse sahte övgülere kanmasın! İnanın başarının tek yolu halkı sevmek halka hizmet etmektir.

Siyaseti ve hırsı akıl ve mantığın önüne geçiren hiçbir oluşum ve kişi başarılı olamamıştır.

Başkan Vahap Seçer’ in mahalle ve yatırımların denetlenmesi çalışmalarına CHP’li başkanların katılmamalarına rağmen, diğer partilerden olan belediye başkanları Vahap Seçer’i yalnız bırakmıyorlar.

İlçelerine daha çok hizmet gelsin diye iş birliğine, dayanışmaya, birlikte görünmeye özen gösteriyorlar.

Muhalefet belediyelerinin bu tavrı örnek olmalı. Akdeniz belediye Başkanı Mustafa Gültak, her ortamda kendi ilçesi için Başkan Seçer’le iş birliğine hazır olduğunu söylüyor. Ortak projeler geliştirelim diyor. Neden bunu istiyor sizce?

Kendi İlçesinde iyi hizmetler olması için. Kendi ilçesinde Büyükşehir’in güçlü desteğini almak için…

Diğer İlçe belediye Başkanları da bunu yapıyor. Mut, Gülnar, Anamur, Aydıncık, Silifke belediye başkanları hep başkanın hizmet gezilerine katılıyorlar.

Erdemli ‘de Başkan Tollu her defasında Başkan Seçer’ in yanında oluyor. Niye olmasın ki, yıllardır ihmal edilen hizmetler gidiyor Erdemliye. Otogar yapılıyor. Anlaşma sağlanmış yeni hal yapılıyor. Yıllardır yapılmayan köprüler ve yollar yapılıyor. Tollu kendi ilçesinin hizmetlerden faydalanması için iş birliği yapıyor ve hep Başkan Seçer’le mahalleleri dolaşıyor.

Demek ki; konu Mersin olunca, gerisi teferruat olmalı…

ÖZGÜR KOCAPINAR

Çok Okunan Haber

Mersin metro projesini tahvil ihracıyla finanse etmek…

Önceki makalede Mersin metro projesini bekleyen sorunları ve özellikle finansman darboğazını ele almış, kaynak sorununu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir