Anasayfa / Güncel Haberler / BASIN SANATI

BASIN SANATI

Deli duvara oturmuş.Elindeki oltanın ucu sokağa sarkmış…. Yoldan geçen soruyor;Orada balık mı tutuyorsun sen?Hayır alık tutuyorum.

Tutabildin mi bari ?    çook … Seninle 23 oldu!

 

Unutulmamalıdır ki; internette ve sosyal medya ortamlarında karşılaşılan her bilgi doğru ve güvenilir değildir. Son dönemde toplumda yalan haberler ve yalan üzerinden algı oluşturma çabalarına şahit olmaktayız.

Yalan ve yalana dayalı projeler sonuca oluşsa da sonu hüsrandır. Hile, tedavi edilmez ise açık nefrete ve düşmanlığa dönüşür. Yalancılık bir şeytansal özelliktir. Hainler, halk arasında skandal ve rezaletlere dayalı haberlerin yayılmasını arzu ederler. Yalan, iftira ve buna benzer rezaletlerin topluma negatif etkisi sebebi ile bu tür haberlerin yaygınlaşmasına büyük önem verirler.

 

 

Sahtekârların bu tür haberlerine karşı dürüst olanlar araştırmadan ve tespit etmeden kesinlikle bu tür haberlere eğilim göstermezler. Milletimizin birlik, beraberlik ve bölünmezliğinde çok duyarlı olarak huzur ortamı yaratmayı basın mensupları olarak kendimize görev edinmeliyiz. Yazar; eğitir, öğretir, doğru yolu gösterir. Bu ağır şartlar altında dahi, inanmadığı fikre hayır diyebilen sağlam şahsiyetli, doğruları bulan, şahsi düşünce ve hislerine yenik düşmeyen meslektaşlarımız vardır elbette.

 

 

Mesleklerini başarı ile hedeflerine ulaştıran vasıflı ve karakterli yazarlarımız, muhabirlerimiz onlarca sıkıntı yaşasalarda kendi ilkelerinden asla ödün vermezler.

Önyargılara Mesleğin imajını zedelemeyin ve benlik sevdasından vazgeçin, mesleğinizi seviyorsanız doğruları bulun, şahsi düşünce ve hislerinize yenik düşmeyin, bilmediklerinizi araştırın bildiklerinizin doğrusunu yazın, yazılarınızı itirazlarınıza, şahsi emellerinize alet etmeyin. Milletimizin birlik beraberlik ve bölünmezliğinde çok duyarlı olmak gerektiği inancındayım. Basının imajını zedeleyenlere, şantajcıya, yalana, mesleğini para ile satanlara fırsat vermemek verenlere birlikte tepki göstermek gerek. Bir insanın çok malı mülkü olsa bile, hayatı bunlara bağlı değildir.” İnsanların size nasıl davranmasını istiyorsanız, siz de onlara öyle davranın.”

Mustafa Mızrak / Gazeteci Yazar

Çok Okunan Haber

Mersin metro projesini tahvil ihracıyla finanse etmek…

Önceki makalede Mersin metro projesini bekleyen sorunları ve özellikle finansman darboğazını ele almış, kaynak sorununu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir