Anasayfa / Güncel Haberler / ATEŞTEN GÖMLEK

ATEŞTEN GÖMLEK

Namus kavramı bir tek noktada odaklaştırılır ise, diğer alanlardaki namus kavramı göz ardı edilir. Tutucu görüşlerde namus kavramının kapsamı genişletilmiş, gereksiz ayrıntılara inilmiş, belki de konunun aslından uzaklaşılmıştır. Duygularına alabildiğince kapılmadan aklının ve insanca duygularının doğrultusunda hareket edebilmektir namus. Başkasının hakkına el uzatmıyor ve kendi çıkarlarınız uğruna insanların üzerine basıp geçmiyorsanız namuslu ve dürüst davranıyorsunuzdur. Bu durumda da namusun merkezindesinizdir.

 

Toplum hala kadının namusunda saplanıp kaldığı için diğer alanlar Namus kavramı üzerine binlerce yazı yazılmış, kitaplar dergiler, filimler ve şarkılar seslendirilmiştir. Bu kavram kimine göre iki bacak arasında, kimine göre sadece beyindedir.Her ne söylenirse söylensin kavramsal olarak namus denince akla kadın geliyorsa çok kötü.Ülkemizde ve orda doğuda yüz binlerce cinayetin ana nedeni yine hala anlaşılamayan sözde müstehcen sayılan bu kavramdır.

 

Namus kavramı üzerine binlerce yazı yazılmış, kitaplar dergiler, filimler ve şarkılar seslendirilmiştir. Bu kavram kimine göre iki bacak arasında, kimine göre sadece beyindedir. Her ne söylenirse söylensin kavramsal olarak namus denince akla kadın geliyorsa çok kötü. Ülkemizde ve orda doğuda yüz binlerce cinayetin ana nedeni yine hala anlaşılamayan sözde müstehcen sayılan bu kavramdır. Namus, sadece kadın tarafına yüklenmesi gereken bir husus değildir. İffetli ve namuslu yaşamak, kadın-erkek her insanda bulunması gereken üstün manevî bir özellik, ahlakî bir değerdir.

 

daki namus kavramını düşünmüyor. Bir adam karısının sokağa adım atmasını, namus için yasaklarken, diğer yandan yolsuzluk ya da hırsızlık yaparken, namussuzluk yaptığını kabul etmez. Bizde eskilerden kalma bir yakıştırma vardır ” Şeref” erkeğe, “namus” kadına özgüdür, diye…Bu olgu kadını dar bir çembere alıyor.Bir toplumu ayakta tutan, en önemli unsur, maddi manevi namus ölçüleridir. Bunlar korunmalı ve geliştirilmelidir.

Yüce Yaradan doğruların yolunu gözetir, Kötülerin yolu ise ölüme götürür. Mustafa Mızrak / Gazeteci / Yazar

 

Çok Okunan Haber

BÜYÜKŞEHİR GERİ DÖNÜŞÜM FABRİKASI  KURDU

  Başkan Seçer ve Meral Seçer, Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir