Anasayfa / Güncel Haberler / AH MERSİN VAH MERSİN

AH MERSİN VAH MERSİN

Mersin için farklı gelişim yöntemleri uygulanarak; mevcut potansiyelleri olan doğasını, tarihini, kültürünü, ekonomisi, yemeklerini yani kısacası Mersin’imizin özelliklerinin yanına yeni cazibe noktaları ekleyerek, hem kent sakinleri hem de ziyaretçiler için kaliteli ve konforlu bir yaşam ortamı meydana getirerek yerel bir sürdürülebilir kalkınma sağlanmak gerekir. Mersin gerek altyapı bakımından, gerek se sosyal yönden yeterli düzeyde gelişememiş, yıllarca ihmal edilmiş bir kent. Mersin güçlenirse bölgeye büyük katkısı olur. Mersin’de’ ciddi bir çarpık yapılaşma ve imar kirliliği var. Buda bir çırpıda düzeltilecek iş değil. Mersin’in cazibe merkezi haline gelmesi için projeler yapılmalı, toplumsal kalkınmaya yönelik sosyal projeler üretilmelidir. İlimizde ekonomik gelişme seviyesi düşük ve halkın yaşam koşulları geride çünkü.

 

Şehirler de bir bakıma insanlar gibidir. Afet ve kriz anlarında bazı şehirler yani ‘dirençli şehirler’ ayakta kalırken diğerleri çöker. İşte Mersin böyle talihsiz bir şehir. Kalkınma ve İşbirliği çalışmaları şehirleri gelecekteki ekonomik, çevresel, sosyal ve kurumsal şoklara sokmaz. Dirençli şehirler sürdürülebilir kalkınma, refah ve kapsayıcı büyüme yolunda aksamadan ilerler. Yaşadığımız şehirlerin trafiğinden, kirliliğinden, sıkıcılığından her gün bıkmadan şikâyet ederken kaçımız şehri için harekete geçiyoruz. Kendinize sorun bu soruyu. Kaçımız yere çöp atan birini gördüğünde uyarıyoruz. Kaçımız sökülmüş bir kaldırım taşı, taşan bir rögar ya da oyuncakları kırılmış bir park gördüğünde belediyeyi arayıp bunu bildiriyor ya da elindeki cep telefonundan bir şikâyet formu dolduruyor. Herkes dünyayı değiştirmeyi düşünür. Ama kimse kendini değiştirmeyi düşünmez.

 

 

Mersin sahip olduğu ekonomik potansiyeliyle hem ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacak, hem de diğer iller için güzel bir örnek olacaktır. Altyapı çalışmaları, otoyol, köprü ve yol hizmetleri de, şehirlerin birbirine bağlantısını güçlendirirken, hiçbir kentin uzak olmadığı algısını pekiştirir. Hava limanı Mersin için uluslararası iş çevrelerinin daha yoğun ilimize gelmelerini sağlayacaktır. Altyapı yatırımlarıyla küresel yatırımcının işinin kolaylaşması ve yatırım ortamının iyileştirilmesi, Mersin’e hak ettiği değeri kısa sürede kazandıracaktır. Bu şekilde Mersin yaz turizminin ana kapılarından biri olacaktır. Farklı şehirlerin değişik sektörlerde ön plana çıkmasıyla her bir kent, Türkiye ekonomisi trenini büyüten bir vagon olacaktır. Mersin’in ekonomik dokusuna uygun bir şekilde yürütülmesi, ekonomisini daha da ileriye taşıyacak. Rab Korkusu Bilginin Temelidir. Oysa Ahmaklar Bilgiyi Ve Terbiyeyi Küçümser. Mustafa Mızrak / Gazeteci / Yazar

 

Çok Okunan Haber

Çamlıbel nasıl canlanır?

  Sorunun cevabı bir dosta yazdığım mektupta saklı, bu mektubu paylaşmak istiyorum… Sevgili dostum; Unutmuş …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir