Anasayfa / Emlak Haberleri / ZENGİNLEŞEN PORTFÖ !

ZENGİNLEŞEN PORTFÖ !

Emlakla zenginleşen portföy !
Türkiye’de bireyler kadar şirketler de gayrimenkule önemli miktarda yatırım yapıyor. Emlak sektöründe olsun olmasın şirketlerin bilançolarında milyar liraları aşan emlak yatırımları görülüyor.
Farklı alanlarda faaliyet gösteren şirketler gayrimenkul yatırımında en az bireyler kadar aktif davranıyor. Borsa şirketleri arasında yapılan araştırmaya göre, şirketler ana faaliyetleri dışında kendilerine gelir sağlayangayrimenkul edinme işinin önemli ölçülere vardırdı.
GYO’lar dikkat çekiyor
Halka açık 114 şirketin bilançolarında yatırım amaçlıgayrimenkuller yer alırken, şirketlerin önemli bölümünün gayrimenkullerinin tutarı, 2011’in ilk çeyreğinde bir önceki döneme göre artış kaydetti.Türkiye’de gayrimenkul zengini şirketlerin başınıgayrimenkul yatırım ortaklıkları (GYO) ve inşaat şirketleri çekiyor.
Yılın lk çeyreğiyle ilgili araştırmasına göre, elinde en fazla yatırımamaçlı gayrimenkulbulunduran şirket Enka olurken, gayrimenkullerinintutarı olarak 3,1milyar lira hesaplandı. Onu Torunlar GYO ve İş GYO izliyor.
Holdingler de alıyor
Yine, Akfen Holding’in gayrimenkul yatırımlarının toplam değeri 717milyon lira. Son dönemde halka açılan İttifak Holding 218 milyon liralık gayrimenkulü ile Koç, Sabancı ve Doğan Holding gibi büyük holdingleri geride bırakırken, medya şirketi İhlas Yayın’ıngayrimenkul yatırımları da 100milyon lirayı buluyor.
Türk Telekom’a DİKKAT
Bu tabloda Türk Telekom’un konumu da dikkat çekici. Şirketin mali tablolarına göre yatırım amaçlı gayrimenkullerinin tutarı 270 milyon TL. Şirket geçirdiği teknolojik dönüşümle fiziki olarak daha kısıtlı ortamlarda hizmet verme kapasitesine sahip olurken, bu çerçevede elinde ciddi atıl gayrimenkul portföyü oluştu.


 

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

EVİNİZ YIKIM BÖLGESİNDE OLABİLİR!

Başbakanlık, İstanbul, İzmir ve Ankara illerinde 383.5 hektar alanın ‘dönüşüm ve gelişim bölgesi’ ilan edilmesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.