MERYAP yapı denetimini konuştu

MERYAP yapı denetimini konuştu

Nesim Ekinci: “Yeni sistem 19 ilde uygulanırken bazı zorluklarla karşılaşıldı. “Etkin denetim yapılmaması riski” bunların başında geliyor. Denetim mekanizması etkinleşmeli”

Uğur Yıldırım: “Bina kalite ve güvenliğinde taviz vermiyoruz.”

1 Ocak’ta yurt genelinde; tüm illerde olduğu gibi, Mersin’in de dahil olduğu yapı denetim sistemi MERYAP ve Mezitli Belediyesi’nce masaya yatırıldı.

Mersin Yapı Müteahhitleri Derneği (MERYAP) Yönetim kurulunun yerel yönetimlerle yaptığı görüş alışverişi devam ediyor. MERYAP Yönetim Kurulu Başkanı Nesim Ekinci ve yönetim kurulu üyeleri bu kez de Mezitli Belediye Başkanı Uğur Yıldırım’ı ziyaret etti.

1 Ocak’ta uygulamaya giren Yapı Denetim Kanunu ile birlikte, Mersin’in de ‘yapı denetim’ kapsamına girdiğini ifade eden MERYAP Başkanı Nesim Ekinci, bugüne kadar sadece pilot illerde uygulanan yasanın, 1 Ocak 2011 tarihi itibariyle yurt genelinde uygulaya girdiğini hatırlattı. Sistemin daha önce uygulandığı pilot illerde karşılaşılan en önemli sorunun ‘parayı müteahhitten alan özel yapı denetim firmalarının denetimi iyi yapmaması” olduğunu kaydeden Nesim Ekinci sözlerini şöyle sürdürdü: “Yeni sistem 19 ilde uygulanırken bazı zorluklarla karşılaşıldı. Etkin denetim yapılmaması riski bunların başında geliyor. 1 Ocak itibariyle yurt genelinde olduğu gibi kentimizde de uygulanmaya başlayan yapı denetimi ile ilgili, MERYAP olarak daha önce de dile getirdiğimiz bazı hususlar var. Biz kanun yürürlüğe girmeden önce de “etkin denetim istiyoruz” demiştik. Denetim mekanizması etkin bir şekilde işlediği taktirde yapı güvenliği de kalitesi de artacaktır. Mezitli ilçesi, geçmişten gelen sıkıntıların aşılmaya başladığı bir ilçedir. Özellikle sektörümüzle ilgili iyi çalışmalar ortaya koyduğunuzu, projeler ürettiğinizi biliyoruz. Yapı denetimi zorunlu olmadan önce de denetimlere ağırlık vermeniz bizi mutlu etmiştir. Kanun ve yükümlülükleri teknik elemanlar tarafından biliniyor olsa da müteahhitlerin de bilgilendirilmesiyle ilgili olarak derneğimiz gerekli çalışmalara devam etmekte, kamuoyuna da bilgi vermektedir. Bizim belediyelerden talebimiz, kentimizde daha önce yapımına başlanan inşaatlarda çeşitli nedenlerden dolayı inşaat ruhsatı ve bina iskan ruhsatı alamayan müteahhit ve bina sahiplerinin uyarılmasına önem verilmesidir. İnsanların can ve mal güvenliğinin korunmasında önemli etkileri bulunan bu uygulamalar, doğacak tehlikelerin önlenmesi açısından da hayati önem taşımaktadır.”dedi.

MERYAP olarak kentte yaşanan gelişmeleri yakından takip ettiklerini ve yapı sektörüyle ilgili konularda kamuoyuna gerekli bilgileri verdiklerini anlatan Başkan Nesim Ekinci, kentin cazibe merkezi haline gelmesi için start verilen projelerin de bir an önce hayata geçmesi gerektiğini söyledi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Mezitli Belediye Başkanı Uğur Yıldırım ise, yapı denetimine büyük önem verdiklerini ve bu konuda gerekli uygulamaları hayata geçirmeye devam ettiklerini söyledi. Mezitli’deki binaların kalite ve güvenliğinin artması noktasında taviz vermediklerini belirten Yıldırım, “Projesine uygun yapılmayan yapılar Yapı Kontrol Müdürlüğümüz tarafından denetlenmekte ve yasa gereği ceza-i işlem uygulanmaktadır. Çarpık kentleşmenin önlenmesi ve güvenliğin sağlanması anlamında belediyelere elbette önemli görevler düşmektedir. Biz konunun tüm taraflarıyla birlikte; Mezitli için neler yapılabileceği konusunda görüş alışverişinde bulunmaya, projeler üretmeye devam ediyoruz. Derneğinizin yaptığı çalışmaları memnuniyetle izliyor, daha iyi bir Mersin ve Mezitli için her türlü görüş ve öneriyi değerlendiriyoruz” dedi.

Mezitli Belediyesi Başkan Yardımcısı, Mimar Enver Küçükalıç da, inşaat sektörünün içinde bulunduğu sorunlar, teknik elema

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM