Anasayfa / Emlak Haberleri / KONUT KREDİSİ

KONUT KREDİSİ

Konut Kredisi Başvurusunda Kimlik Krizi Yaşamayın!
Konutkredisi Danışmanlık, kredi başvurusu yapacakları uyardı: “Çok bankayla kredi formu doldurmayın. Çok başvuru zararlı.”
KONUT kredisi kullanırken zarar etmemenin yollarını araştıran Konutkredisi Danışmanlık Hizmetleri, konut kredileri araştırılırken karşılaşılan 10 soruna ilişkin tüketicileri uyardı.
Konutkredisi Danışmanlık Hizmetleri Kurucu Ortağı Onur Tekinturhan “Banka, T.C. Kimlik numaranızı kullanarak geçmiş kredi ve borç ödemelerinizi araştırır. T.C. Kimlik numaranızı çok sayıda bankaya ayrı ayrı vermek çok sayıda bağımsız kredi talebinin oluşmasına ve dolayısıyla bankaların gözünde kredi skorunuzun önemli oranda düşmesine sebep olabilir” diye konuştu.
Avrupa Konutları Atakent 3’te 190,000 TL’ye yerinizi alın!
Yaptıkları çalışmanın banka banka dolaşmadan ve zarar etmeden konut kredisi almanın yolunu çarpıcı şekilde ortaya koyduğuna dikkat çeken Onur Tekinturhan, kredinin yıllık maliyet oranı, ekspertiz değeri, sigorta ve ek primler gibi noktalara dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Tekinturhan “Şirket olarak uzman mortgage danışmanları ile tek bir görüşmede 15 bankanın indirimli tekliflerini karşılaştırma, soruları cevaplama, başvuru ve değerlendirme sürecini tek elden yürütme hizmetlerini veriyoruz. İnternet ve telefonla verdiğimiz danışmanlık hizmetlerini her aşamada tümüyle ücretsiz olarak gerçekleştiriyoruz” dedi.
Şirket, konut kredisi alacaklar için ilginç kredi tüyoları da verdi. İşte bunlardan bazıları:
Satın alacağınız konutu bulmadan banka başvurusu için zaman harcamayın; fiyatlar haftalık olarak güncellendiği için ilerlemeye hazır olduğunuz gün itibariyle size en uygun bankayı belirlemek daha avantajlıdır.
Düzenli olarak çalıştığınız bankanın önerileriyle yetinmeyin çünkü fiyat verilen teklifleri bankadan bankaya büyük farklılık gösterir.
Kredide sadece faiz oranına değil, ödenen komisyon, kredi masrafları ve sigortaları da içeren yıllık maliyet oranına dikkat edin.
Uzun vadeli kredi her zaman en uygun çözüm değildir; uzayan vade aylık taksiti düşürür ama faiz yükünü ve toplam maliyeti yükseltir.
Taksiti bütçenize uygun bir seviyeye çekerken toplam faiz tutarını minimumda tutan en uygun vadeyi belirleyin. Kredi hesabında konutun satın alım değeri değil, bağımsız değerleme şirketlerince tesbit edilecek ekspertiz değeri kullanılır.
Konut kredilerinde sadece DASK ve konut sigortaları zorunludur. Hayat veya ferdi kaza sigortaları zorunlu değildir, ancak ileride başınıza birşey gelirse ailenizi kredi yükünden korur.
ERKEN ÖDEMEYİ BİLDİRİN YOKSA…
Banka yüzde 2 ceza kesebilir
Onur Tekinturhan, krediye başvuracakların düzenli gelirinin belgeleyebildiği kısmının baz alındığını belirterek “Hesaplanan taksitin belgelenen geliriniz içindeki payı yüzde 50’den küçük olmalıdır. İleride beklediğiniz ek prim veya dönemsel gelirlerinize bağlı olarak ara ödemeler planlıyorsanız bunları bankaya belirtin ve hesaba katılmasını sağlayın. Daha sonra yapılacak ek ödeme ve değişiklikler anaparanız üzerinden yüzde 2 cezaya tabi olabilir” dedi.
Tekinturhan, kredi sözleşmesinin imzadan en az 1 gün önce bankanın vermesi gerektiğini belirterek, bunun iyi okunmasının önemli olduğunu vurguladı.


 

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

EVİNİZ YIKIM BÖLGESİNDE OLABİLİR!

Başbakanlık, İstanbul, İzmir ve Ankara illerinde 383.5 hektar alanın ‘dönüşüm ve gelişim bölgesi’ ilan edilmesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.