Anasayfa / Emlak Haberleri / KİRALAR ARTIYOR

KİRALAR ARTIYOR

Okulların çevresinde kiralık ev kalmadı!
Üniversite sonuçlarının açıklanması büyük şehirlerde kiralık evlere olan talebi artırdı. Kiralık daire talepleri İstanbul ve Ankara’da yüzde 30 oranında artış gösterdi.
Çok sayıda üniversiteye ev sahipliği yapan İstanbul’un ciddi bir öğrenci göçü aldığını anlatan İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Sabri Ateş “İstanbul’un tümbölgelerinde kiralık evlere talep artarken, üniversitelerin bulunduğu bölgelerde ise çok daha fazla talep artışı meydana geldi” dedi.
 
Öğrenciye pahalı kiralanıyor
Mal sahiplerinin öğrenciye daha pahalıya ev kiraladıklarına dikkat çeken Ateş “Aileye bin liraya kiralanan ev, öğrenciye 3-4 arkadaş evi tutacak, kişi başına düşenmaliyet azalacak düşüncesiyle bin 200 liradan kiralanıyor. Ayrıca evin hor kullanılacağı düşüncesiyle bazı ev sahipleri öğrenciden bir yerine iki kira bedeli depozito talebinde bulunuyorlar” diye konuştu.
Ateş, bölge bölge kiralık piyasasının durumunu özetledi:
Üniversitelerin merkezi haline gelen Beşiktaş’ta talep çok arttı. 1+1’lerin kiraları 800, 2+1’lerin bin 600, 3+1’lerin ise 2 bin liradan başlıyor.
Mecidiyeköy ve Fındıkzade’de de kiralık fiyatları Beşiktaş’a paralel gidiyor.
Avcılar’da 1+1 evlerin kiraları 600-700 lira, 2+1 evlerin 900-bin lira, 3+1’lerin ise bin 600-bin 700 lira arasında.
 
Ankara’da talep % 30 arttı
Diğer şehirlerde de kiralık talepleri kayıt dönemleri öncesinde artış gösteriyor. Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Esnaf Odası Başkan Yardımcısı Ahmet Rıfat Yetkin, özellikle okulların bulunduğu bölgelerde bu dönemde kiralık ev sıkıntısı olduğunu söyledi. Ankara’da da kiralık ev talebinde yüzde 20-30 artış olduğunu anlatan Yetkin, son birkaç yılda ailelerin çocukları için kiralık ev yerine satılık evlere yöneldiğini ve bu dönemlerde satışlarda yüzde 10 artış yaşandığını belirtti.
Öğrenci şehrinde 1+1’ler gözde
Cebeci’de ev kiralarının 700 ile 900 lira arasında değiştiğini kaydeden Yetkin, Beşevler’de de kiraların 800 ile bin lira arasında değiştiğini bildirdi. Öğrenci şehri olarak bilinen Eskişehir’de talepler daha çok 1+1 evlere gelirken, bu evlerin kiralık fiyatları 300 ile 450 lira arasında değişiyor. Eskişehir’de 2+1 daireler 350 lira, 3+1 daireler de 400 liradan başlıyor.


 

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

EVİNİZ YIKIM BÖLGESİNDE OLABİLİR!

Başbakanlık, İstanbul, İzmir ve Ankara illerinde 383.5 hektar alanın ‘dönüşüm ve gelişim bölgesi’ ilan edilmesi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.