Kentsel Döşünden Korkmayın

Kentsel Döşünden Korkmayın

Kentsel dönüşümden korkmayın
Belediyeler 5998 sayılı kanuna göre; konut, sanayi, ticaret, kamu hizmeti ve sosyal donatı alanları oluşturmak, eskiyen kent kısımlarını yeniden inşa ve restore etmek, kentin tarihi ve kültürel dokusunu korumak veya deprem riskine karşı tedbirler almak amacıyla kentsel dönüşüm ve gelişim projeleri uygulayabilir. Peki, bir bölgenin kentsel dönüşüm alanı ilân edilebilmesi için gerekli koşullar ne olmalıdır?
Öncelikle yukarıdaki koşullardan bir ya da birkaçının gerçekleşmesi gerekli. Yani, kentin eskiyen kısımlarının restore edilmesi ihtiyacının ve deprem riskine karşı tedbirler alınması ihtiyacının ortaya çıkması. Tabii söz konusu edilen bu alanın belediye veya mücavir alan sınırları içerisinde bulunması da gerekli şartlardan biri. Bu hafta yine bu konuyla ilgili sorular geldi.
Kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanlarında yapılacak alt yapı ve rekreasyon harcamaları, proje ortak gideri sayılıyor. Kendilerine ayrı ada veya parsel tahsis edilen gayrimenkul sahipleri ile kamulaştırma dışı kalan gayrimenkul sahipleri, sahip oldukları inşaatın toplam metrekaresi oranında proje ortak giderlerine katılmak zorundalar. Bu şu demek: Proje ortak gideri ödenmeden inşaat ruhsatı, yapılan binalara yapı kullanma izni verilemez; yani su, doğalgaz ve elektrik bağlanamaz. Yasaya göre 5 hektardan az olmayacak alandaki kentsel dönüşüm ve gelişim projelerinin alt yapı, çevre düzenlemesi harcamalarını oradaki tüm hak sahipleri ile paylaşacaksınız. Bu konuda uygulamayı yapan idareler her türlü kolaylığı sağlayacaktır. Kısacası çevre düzenlemesi ile her türlü olanağa sahip yeni bir konutun sahibi olacaksınız.
Yasaya göre, toplu yapı kapsamındaki siteler, toplu yapı kat malikleri kurullarınca yönetilir. Bağımsız bölüm maliklerinin seçtiği parsel ya da ada temsilcileri tarafından seçilen bu kurul, aynı zamanda kanunların emredici hükümleri saklı kalmak şartıyla Yönetim Plânını düzenler. Bu plân bütün bağımsız bölüm mâliklerini bağlar. Yönetim Plânında yapılacak değişiklikler için ise tüm maliklerin beşte dördünün oyu gereklidir.
Özetle Yönetim Plânınızı ve eğer var ise özel maddeleri incelemeniz veya bir uzmana danışmanızda fayda var.


 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM