• DOLAR
  %-0,24
 • EURO
  %-0,02
 • ALTIN
  %-0,21
 • BIST
  %1,93
Ev alıp satana sürpriz vergi

Ev alıp satana sürpriz vergi

Gelir İdaresi Başkanlığı, 5 yıl içinde ev alım satımı yapanları mercek altına alıyor, yanlış beyanda bulunanlara ise cezai yaptırımlar gelecek
Gelir idaresi Başkanlığı, aldığı evi 5 yıl içerisinde satanların beyanlarını yeni bir yazılını sistemi ile yakından takip edebilecek. Gayrimenkulünü gerçek değerinin altında beyan edenlere, cezai yaptırım uygulanacak. 
 
ALIŞ VE SATISIN DEĞERİNE MERCEK
 
GAYRİMENKULLERDE alış ve satım yakından takip edileceğini aktaran üst düzey bir Maliye Bakanlığı yetkilisi, “Banka ve tapu kayıtlarından aldığımız bilgilerle gerçek değer ile beyan edilen rakam arasındaki farkı bulmaya çalışıyoruz. Denetimin sıkılastırılmasına yönelik çalışmalarımız var. Ayrıca daha önce planlamasını yaptığımız bir yazılım sistemi var. Henüz uygulamaya geçmedik ama üzerinde çalışmayı planlıyoruz” dedi. 
 
Star gazetesinden Ercan Baysal’ın haberine göre; GAYRİMENKULDEKİ değer artışının vergilendirilmesine yönelik çalışmalar artıyor. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) aldığı evi beş yıl içerisinde satanlann beyanlarını yeni bir yazılım sistemi ile yakından izlemeyi planlıyor. Banka ve tapudan gelen bilgileri daha sistematik hale getirecek yazılım ile gayrimenkulün gerçek değerinin üzerinden beyan edilip edilmediği amnda ortaya çıkanlabilecek. Doğm beyanda bulunmayanlara yönelik cezai yaptırım uygulanacak. Uyracak. Herhangi bir konutun alış ve satış farkından enflasyon endekslemesi düşüldükten sonra geriye kalan rakamın vergisi talep edilecek. 
 
Örneğin 2010 yılında 100 bin TL’ye alman bir ev 2014’te 200 bin liraya satıldığında aradaki 100 bin liranm vergisi enflasyon farkı düşüldükten sonra istenecek. Dört yıllık süreçte toplam enflasyon yüzde 40 ise, kalan 60 bin liralık kazancın vergisi talep edilecek. Eğer 2010 yılında alınan ev 2016 yılında satıldı ise 5 yıllık süre geçtiği için değer artış kazancına üişkin vergi ödenmiyor. 
 
GELİR Idaresi’nin 4-5 yıl önce calıstlg, ,jeger artıS kazancına kademeli vergi getirilmesine yönelik çalışma ise rafta bekliyor. Bu çalışmaya göre son bes yıl içerisinde ev alıp satanlardan talep edilen değer artış kazancı vergisinde oransal sisteme geçilmesi hedefleniyor. Bu çalışmada kademeli bir vergilendirme sistemi üzerinde duruluyor. Örneğin bir yıl içerisinde gayrimenkul alıp satanlardan elde ettiği kârının tamamının vergisi istenirken ikinci yılda bu oran düşecek. Kademeli olarak besinci yılın sonunda istisna kapsamına girecek. Ancak bir evi olanlar kapsam dışında tutulacak. 
 
Uygulamanm bu yıl içerisinde devreye alınabileceği belirtiliyor. 
 
5 YIL ÜZERİ VERGİ YOK
 
Kayıt dışı ile mücadele eylem planı kapsamında yürütülen çalışmalarda yeni sistem üe inşaatın başlamasından sonuna kadar tüm maliyet süreçlerinin belirleneceği öğrenildi. Buna göre ev alan vatandaşın 5 yıl içerisinde devretmesi ya da müteahhidin ilk satışında belirlenen değerinin altına düşmesi halinde yazılım otomatik olarak aradald farkı ortaya çıka- 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
2022-08-16 16:12:32
2022-08-16 16:09:05
2022-07-26 12:17:13