Anasayfa / Emlak Haberleri / ESKİ SİTELER

ESKİ SİTELER

Eski Sitelerin Değeri Arttı!
Deprem riskinden dolayı yeniden yapılanmaları gündemde olan sitelerin çoğuna inşaat devleri talip oldu. Bu durum daire fiyatlarının 1.5 milyon dolarıaştığı sitelerde satılık daire bulmayı zorlaştırdı.
Şehir merkezindeki arazi sıkıntısı, eski lüks sitelerine nur yağdırdı. Deprem riskinden dolayı yeniden yapılanmaları gündemde olan sitelerin çoğuna inşaat devleri talip oldu. Bu durum daire fiyatlarının 1.5 milyon doları aştığı sitelerde satılık daire bulmayı zorlaştırdı.
Etiler’deki Uçaksavar sitesinin yeniden yapım işini alan Teknik Yapı, 2-3 siteyle daha görüştüğünü doğruladı. Astaş Holding de Astoria AVM’nin karşısında bulunan Esentepe’deki Subay Evleri’nin mülk sahipleri ile görüştüğünü, yüzde 80’inin onayını aldığını, buraya ilişkin mega projesini ise hazırlamakta olduğunu açıkladı. Sadece bu iki site değil, İstanbul’da Etiler, Esentepe, Mecidiyeköy, Levent, Ataköy ve Yeşilköy’deki pek çok site şirketlerin yoğun ilgisi altında. Bazıları 40-50 yıllık olan bu siteler, kat sahiplerinden onay alındığı taktirde yıkılıp yerlerine lüks rezidanslar yapılacak.
Fiyatlar 3 kat arttı
Geçtiğimiz nisan ayında Teknik Yapı’nın ihalesini kazandığı Etiler’deki 424 konutluk Uçaksavar Sitesi’nde 90 metrekarelik 2+1 dairelerin fiyatları 600 bin dolardan başlıyor. 130 metrekarelik daha büyük daireler ise 1,5 ile 2 milyon dolara satılıyor. Oldukça geniş bir alana yayılan sitedeki 3+1 daireler, 2 yıl önce 400-450 bin dolar seviyesindeydi. Ancak Ağaoğlu’nun da buraya talip olduğunun açıklanması ile fiyatlar 3 kat arttı, 1,5 milyon dolara çıktı.
Benzer bir artışı Ataköy ve Yeşilköy için de geçerli. Buraların Etiler ve Levent’in aksine yıkılıp yenidenkullan yapılması sözkonusu değil ama yeni projeler için boş arazinin olmamasından dolayı eski siteler değerleniyor. Depremden sonra daire fiyatlarının 150 bin dolara kadar düştüğü Yeşilköy’deki Toplu Konut Sitesi’nde 500 bin dolardan aşağıya 3+1 daire bulunmuyor.
Kimse satmıyor
90 metrekare büyüklüğünde 2+1 dairelerden oluşan Esentepe Emekli Subay Evleri’nde site sakinleri yeni rezidanslarını kendileri yapmaya karar verdi. Uçaksavar gibi satılık daire bulmanın imkansızlaştığı sitede daire fiyatları 1 milyon liranın üzerinde. Yine Ortaklar Caddesi’ndeki Hilton Sitesi’nde de güncel satılık daire yok ancak kiralık daireler için aylık bin 500 ile 2 bin lira arasında değişen meblağlar isteniyor.
İmarların artması etkiledi
Şehir merkezinde boş alan giderek azalırken konut talebinin arttığına dikkat çeken Hüseyin Altaş, kentsel dönüşümü kolaylaştırmak için imar oranlarının artırılmasının inşaat şirketlerinin eski site veya binaları kat karşılığı alıp yeniden inşa etme sürecini hızlandırdığını açıkladı. Artaş “İmar artışı sağlanan bölgelerde müteahhitlerle kat sahiplerinin anlaşması kolay oluyor” dedi.
Bugün

Yazar Ufuk Turu

Çok Okunan Haber

DEPREM SİGORTASI OLMAYAN EVE ABONELİK YOK

yeni yasayla elektrik, doğalgaz ve su abonelik işlemlerinde deprem sigortası olup olmadığının kontrol edildiğini ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.